داستانی باورنکردنی از دختری که گروه خونی اش عوض شد!

کد خبر 10147 - 1392 10 | تاریخ: 1366 روز پیش-1392/10/02 | ساعت: 18:41

 
«شادی» دختر 14 ساله مبتلا به بیماری تالاسمی است. او هفته گذشته مثل همیشه به بیمارستان کرمانشاه مراجعه کرد تا خون مورد نیازش را دریافت کند اما به طرز باورنکردنی‌ای بدن او نسبت به گروه خونی قبلی‌اش که (B مثبت) بود واکنش نشان داد. با این اتفاق پزشکان بیمارستان خیلی متعجب شدند اما آنها وقت را از دست ندادند و سعی کردند گروه‌های خونی دیگر را هم بر روی دختر نوجوان امتحان کنند. اما این کار هم نتیجه‌ای دربر نداشت و بدن شادی هیچ گروه خونی‌ای را نمی‌پذیرفت. دختر نوجوان دیگر توانی در بدن خود نداشت و هر لحظه ضعیف‌تر می‌شد. در این میان آنقدر سطح هموگلوبین خون شادی پایین آمد که به «7/2» رسید.
 
سطح پایین هموگلوبین باعث شد که قلب بیمار از تپش بایستد و شادی به کما برود. «همه مات و مبهوت به شادی نگاه می‌کردند. دخترم داشت جلوی چشمانمان از دست می‌رفت.»
 
 اسماعیل بخشی پدر شادی این حرف‌ها را در حالی که بغض داردبه زبان می‌آورد و می‌گوید: «دخترم تالاسمی داشت و ما نمونه‌ای از گروه خونی‌اش را مدت‌ها قبل به آزمایشگاه مرجع سازمان انتقال خون ارسال کردیم اما آن موقع نمی‌دانستم که خون شادی برای چه کاری به این سازمان ارسال شده است.» گرچه همین خون ارسالی به سازمان انتقال خون باعث شد دختر نوجوان از مرگ حتمی جان سالم به در ببرد.
 
 
 کیسه خون‌های شفابخش
 
پزشکان از آنجا که می‌دانستند شادی ممکن است به خاطر بیماری ای که دارد دچار تغییر گروه خونی شود، نمونه‌ای از خون شادی را به بانک اطلاعاتی خون‌های نادر منتقل کردند تا اگر بدن شادی به گروه‌های خونی رایج واکنش نشان داد، گروه خونی جدید را جایگزین آن کنند.
 
 به همین خاطر ما به سراغ مصطفی مقدم، رئیس آزمایشگاه مرجع سازمان انتقال خون که آن روز در بیمارستان کرمانشاه حضور داشت، رفتیم تا ادامه این ماجرا را از زبان او بشنویم. آقای مقدم در این باره می‌گوید: «من و چند نفر از پزشکان بیمارستان چند ساعتی منتظر ماندیم تا اینکه از فرودگاه به صورت اضطراری بسته‌ای به دست ما رسید». آنها در همان دقایق نخست وضعیت شادی را برای تهران گزارش کرده و منتظر کمک از جانب آنها بودند.
 
به همین خاطر خیلی امیدوار بودند تا با رسیدن این بسته بتوانند جان دخترک کرمانشاهی را نجات بدهند. «این بسته حاوی کیسه‌های خون بود. کیسه خون‌های ترکیبی که نجات‌دهنده جان دخترک بود». آقای مقدم و همکارانش وقت را از دست ندادند و کیسه‌های خون را یکی پس از دیگری به شادی تزریق کردند. آنها نگران این بودند تا مبادا با تزریق این خون‌ها، بدن دخترک واکنش نشان بدهد اما بدن شادی خیلی راحت خون‌های جدید را پذیرفت.
 
پدر شادی که لحظات پرتنش و استرسی را از به کما رفتن دخترش پشت سر گذاشته بود در این باره می‌گوید: «با تزریق خون‌ها، سطح هموگلوبین خون دخترم بالا آمد و او پس از سه ساعت  چشمانش را باز کرد. اصلا باورم نمی‌شد.  خیلی گیج شده بودم و نمی‌دانستم ماجرای این کیسه خون‌های شفابخش چیست و چطور دخترم را با این کیسه‌ها نجات داده‌اند.»
 
 
 ماجرا از چه قرار بود؟
 
عده انگشت‌شماری در کشورمان هستند که احتمال دارد نیاز به خون‌های ترکیبی پیدا  کنند. جالب است بدانید خون‌های ترکیبی از گروه‌های خونی رایج ساخته نمی‌شوند. این نوع خون تنها با ترکیب گروه‌های خونی نادر ساخته می‌شوند. آقای مقدم می‌گوید: «در کشورمان تنها 800 نفر دارای گروه خونی نادر هستند. اما در این میان کسانی هستند که نیاز به گروه‌های خونی ترکیبی پیدا می‌کنند.
 
البته اکثر این افراد، بیماران تالاسمی هستنددرست مثل شادی. در واقع ما برای نجات شادی با ترکیب 4 گروه خونی منفی کمیاب با عنوان‌های E, M, S, C و تبدیل آن به گونه خونی جدید توانستیم 4 واحد خونی مناسب برای این دختر 14 ساله فراهم کنیم.» البته همانطور که گفته شد تالاسمی‌ها بیشتر نیاز به خون‌های ترکیبی پیدا می‌کنند.
 
«تالاسمی‌ها در مدت زمان تعیین شده باید به بدنشان خون برسد و این کار به صورت مداوم انجام می‌گیرد. برای یک بیمار تالاسمی این امکان وجود دارد که بعد از مدتی بدنش به خون  تزریق شده واکنش نشان  بدهد تا آنجا که به جز خون ترکیبی دیگر هیچ گروه خونی‌ای پاسخگوی بدن بیمار نیست. به هر حال اگر کسی بدنش به گروه خونی قبلی‌اش واکنش نشان بدهد و آن را پس بزند، به این معناست که به خون ترکیبی نیاز پیدا کرده است.»
 
 
 اینجا خون می سازیم
 
برای ساخت خون‌های ترکیبی، پزشکان آزمایشگاهی را برای این کار اختصاص داده‌اند. این آزمایشگاه در دل آزمایشگاه مرجع سازمان انتقال خون جا خوش کرده است. رئیس آزمایشگاه مرجع سازمان انتقال خون می‌گوید: «از بیمارانی که احتمال می‌رود با این مشکل روبه‌رو شوند، نمونه‌برداری می‌شود و بعد با آزمایش‌های خاص از گروه‌های خونی نادر، خون ترکیبی ساخته می‌شود و هر وقت بدن بیمار به گروه‌های خونی واکنش نشان داد خون ترکیبی را جایگزین گروه خونی قبلی‌اش می‌کنیم و به جز خون ترکیبی هر خونی که به بیمار تزریق شود برای خود بیمار خطرآفرین است حتی گروه خونی خود بیمار!»
 
 این خون‌های منجمد تا 30 سال می‌توانند در فریزر دوام بیاورند. حالا این روزها حال شادی رو به بهبودی است و از این به بعد اگر نیازی به خون پیدا کرد باید از گروه خونی جدیدی که برایش ساخته‌اند، استفاده کند.
 


منبع : همشهری سرنخ

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 13 + 7 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط علم و فناوری