روزهای پلنگ کُشی در ایران همچنان ادامه دارد

کد خبر 10244 - 1392 10 | تاریخ: 1335 روز پیش-1392/10/06 | ساعت: 20:26

پس از آنکه ماه گذشته با پلنگ کشیِ کم سابقه به انتها رسید، اکنون خبر می‌رسد که هفته نخست دی‌ماه به پایان نرسیده، یک قلاده پلنگ دیگر تلف شده است؛ اتفاقی که با سکوت عجیب سازمان محیط زیست همراه شده است.

حوالی ساعت ۲۲ چهارشنبه، در حالی که یک پلنگ ماده و دو توله‌اش در قصد عبور از عرض جاده گچساران به دیل (محدوده دشتک) در منطقه حفاظت شده را داشتند، تصادفی رقم خورد که بر اثر آن یک توله پلنگ ماده کشته شد.

جوانانی که تصادف کرده بودند، ایستادند و به محیط بانی زنگ زدند

به گزارش دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران، سرنشینان خودرو که سه جوان بودند پس از برخورد با پلنگ، توقف نموده و موضوع را به اداره محیط زیست گزارش می‌دهند.

راننده خودرو در توضیح ماجرا به ماموران گفت: یک پلنگ بالغ و دو توله در حال عبور از عرض جاده بودند و ما با توله دوم که کمی عقب‌تر حرکت می‌کرد برخورد کردیم. زمانی که از ماشین پیاده شدیم، پلنگ مادر برگشت و به سمت توله‌اش آمد ولی با دیدن ما فرار کرد.

فرمانده یگان محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد نیز در این باره گفت: با حضور نیروهای یگان محیط زیست در محل، توله پلنگ مصدوم که بیهوش شده بود به پاسگاه سرمحیط بانی دیل منتقل می‌شود.

جمشید عبدی‌پور افزود: طی هماهنگی اداره محیط زیست گچساران، توله پلنگ هشت ماهه با حضور دامپزشک تحت درمان قرار گرفته و صبح پنج شنبه حدود ساعت ۶ به هوش آمد و همه منتظر می‌شوند تا از سلامت کامل آن اطمینان حاصل کرده و در همان محل برخورد رهایش کنند.


دستور انتقال به تهران و مرگ پلنگ در مسیر

در شرایطی که توله پلنگ به هوش آمده، شروع به غرش کرده و حالت تهاجمی از خود نشان می‌دهد و حتی تصمیم گرفته می‌شود که پس از تاریک شدن هوا و خلوت شدن منطقه در ارتفاعات محل برخورد با خودرو رهاسازی شود، دستوری می‌رسد که محیط بانان را مجبور به انتقال پلنگ به چند صد کیلومتر آنسوتر می‌کند!

فرمانده یگان محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد در این باره به دیده‌بان گفت: بعد از ظهر پنج شنبه، طی دستوری از سازمان مرکزی محیط زیست اعلام شد که توله پلنگ باید جهت درمان به پردیسان تهران فرستاده شود. نهایتا ساعت ۱۷ امروز، زمانی که در حال انتقال حیوان به یاسوج بودیم تا از آنجا به تهران منتقل شود، توله پلنگ در بین راه تلف شد.

وی با ابراز تاسف از اتفاق روی داده، درباره علت مرگ حیوان گفت: به احتمال فراوان مرگ پلنگ به دلیل خونریزی داخلی ناشی از برخورد با خودرو بوده است.

هدایت‌اله دیده‌بان، مسئول منطقه حفاظت شده خائیز نیز در این باره گفت: از مرگ توله پلنگ بی نهایت متاثر شدیم. ما نهایت تلاشمان را برای نجات این ماده پلنگ جوان انجام دادیم ولی متاسفانه موفق به حفظ آن نشدیم.

مرگ پنجمین پلنگ در کمتر از سی روز و سکوت مسئولان

بدین ترتیب با مرگ این پلنگ جوان باید گفت که در زمانی کوتاه تر از ۳۰ روز، پنجمین پلنگ ایرانی نیز در منطقه‌ای متفاوت، با گستره خاک کشورمان بدرود حیات گفت.

این درحالی‌ست که مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست و ریاست این سازمان به عنوان تنها ارگان متولی حفاظت از حیات وحش، به خصوص گونه‌های نادر و در معرض انقراض کشور، نه تنها هیچ طرح و برنامه ای برای پیشگیری از تکرار این وقایع ارائه نکرده‌اند، بلکه حتی زحمت یک اظهار نظر و یک ابراز تاسف ساده را نیز به خود نداده‌اند.


منبع : تابناک

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 4 + 4 چند است؟

مطالب تصادفی

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار