وزیر امور خارجه سوئد: نمی‌دانم چرا محمد جواد ظریف مرا «دنبال می‌کند»!

کد خبر 10792 - 1392 10 | تاریخ: 1398 روز پیش-1392/10/29 | ساعت: 16:08

پس از اینکه یکی از سایت‌های فارسی زبان سوئد خبر دنبال کردن وزیر خارجه این کشور توسط محمد جواد ظریف در توئیتر را منتشر کرد بزرگ‌ترین برنامه خبری تلویزیون سوئد «اکتوئلت» نیز ضمن مطرح کردن آن در برنامه روز شنبه خود با کارل بیلت وزیر امور خارجه تماس گرفته و نظر او را در اینباره جویا شد. کارل بیلت در این رابطه گفت: «نمی‌دانم، شاید چون فکر می‌کند جالب است. اگر او را دیدم می‌پرسم!» 
سایت استکهلمیان در اینباره نوشت: کارل بیلت خود محمد جواد ظریف را در توئیتر دنبال نمی‌کند، اما نام چند ایرانی دیگر در لیست افرادی که وزیر امور خارجه سوئد در صفحه توئی‌تر خود دنبال می‌کند موجود است. 
ستایش کارل بیلت از آریل شارون
نام کارل بیلت وزیر امور خارجه سوئد در حالی به عنوان تنها فرد خارجی که محمد جواد ظریف در توئیتر خود دنبال می‌کند مطرح شده است که وزیر امور خارجه سوئد در طی روزهای اخیر بواسطه ستایش از «آریل شارون» نخست وزیر سابق اسرائیل که روز جمعه پس از ۸ سال بسر بردن در کما درگذشت مورد انتقادات شدید قرار گرفته است. 
آریل شارون که بسیاری از مسلمانان جهان از وی بعنوان «قصاب صبرا و شتیلا» یاد می‌کنند مسئول فاجعه کشتار دسته جمعی صد‌ها فلسطینی در صبرا و شتیلا (اقامتگاه‌های پناهندگان در بیروت) در سال ۱۹۸۲ قلمداد می‌شود. کشتاری که حتی یک دادگاه اسرائیلی یک سال پس از حمله به لبنان وی را مسئول «غیر مستقیم» آن کشتار‌ها دانست و به تبع آن شارون از سمت وزارت دفاع برکنار شد. 
کارل بیلت وزیر امور خارجه سوئد در توئیتر خود در رابطه با مرگ قصاب صبرا و شتیلا نوشت: «آریل شارون یک رهبر بزرگ در اسرائیل بود. یک فرمانده نظامی پر درخشش و همچنین یک دولتمرد اندیشمند و صلح طلب.» 
در همین حال «هانس لینده» سخنگوی سیاست خارجی حزب چپ سوئد در اعتراض به بیانات کارل بیلت گفت: «بی‌اندازه تحریک آمیز است. کارل بیلت در طی دوران وزارت خارجه خود اظهارات بیجای متعددی را بر زبان رانده است. اما تصور می‌کنم این، یکی از تحریک آمیزترین‌ها باشد. کارل بیلت از فردی ستایش می‌کند که مسئول قتل عام گسترده فلسطینیان است. فردی که علنا خواستار بیرون راندن مردم فلسطین در کلیت آن شده است. اظهارات او به وجهه سوئد لطمه می‌زند، وقتی سوئد دارای وزیر خارجه‌ای است که چنین سخنانی بر زبان می‌راند این خطر که سوئد نتواند نیرویی برای پیشبرد روند صلح در خاورمیانه باشد را بسیار بزرگ می‌بینم. چطور می‌توانیم دیالوگی با فلسطینیان داشته باشیم در حالی که مردی را که رسما مسئول فتل عام آنهاست مورد ستایش قرار می‌دهیم؟ من مایلم بدانم که دولت ائتلاف از این سخنان حمایت می‌کند؟ ایا این نظر چهار حزب دیگر دولت نیز در مورد آریل شارون است؟» 
مهمت کاپلان سرگروه پارلمانی حزب محیط زیست سوئد (سبر‌ها) نیز در اعتراض به بیاینات ستایش آمیز کارل بیلت نسبت به آریل شارون گفت: «اینکه وزیر امور خارجه سوئد در صفحه رسمی توئیتر خود چنین بیاناتی را بدون توجه به حقایق منتشر می‌کند بسیار بسیار غم انگیز است.»

 

 


منبع : خبرآنلاین

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 17 + 4 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار