از فست فود تا سفرکم شتاب

کد خبر 10880 - 1392 11 | تاریخ: 1394 روز پیش-1392/11/07 | ساعت: 11:04

میترا اسدنیا ـ جریان‌ها یا فعالیت‌های بدون شتاب معروف به «جریان‌های کم شتاب» یک تحول فرهنگی و ایده ‌ای کاملا نو و جدید جهانی دربرابر سرعت زندگی مدرن است که هدف و تعریف عمده آن کاستن از شتاب در گام‌ها و تمام فعالیت‌های زندگی است.
 
به طورکلی چشم انداز اصلی تجربه «زندگی بی‌شتاب» اساسا روشی کاملا متفاوت از روش‌هایی است که انسان‌ها در دوران زندگی مدرن پس از انقلاب صنعتی آموخته‌اند. درواقع این ایده‌ای کاملا نو است اما ریشه در دیدگاه خردمندان کهن دارد که برای هزاران سال تصور می کردند تجربه بودن در لحظه حال، به همان حقیقتی می انجامد که «آبراهام مزلو» روان‌شناس شاخص امریکایی از آن با عبارت «تجربه اوج» اشاره کرده‌است.
 
«موسسه بین المللی زیاد کار نکنیم» که رهیافتی است به حل مشکلات ناشی از فقر فرصت و سلطه تمام عیار کار از طریق خوش ذوقی و داستان‌گویی، با تکیه بر چنین نگرش‌هایی نخستین بار درسال 2005 شکل گرفت.
 
این موسسه با ایجاد سایت ویژه ای با عنوان slowdownnow.org به طور مداوم از طریق در آمیختن هنر و شوخی با کار می کوشد راهنمایی برای کاهش سرعت در کار و زندگی باشد.
 
مبارزه با فست‌فود و شکل گیری جریان های کم شتاب
جریان های کاهش شتاب یا جنبش های آهستگی، نخستین بار در جریان اعتراضات «کارلو پترینی» بر ضد افتتاح رستوران مک‌دونالد در رم آغازشد که نخستین پایه‌های ایجاد سازمان‌های مشهور به «اسلو فود slow food » را در برابر «فست فود» پی‌ریزی کرد.
 
به مرور زمان این ایده به زیر مجموعه های متعددی در دیگر حوزه ها توسعه یافت که شامل «slow travel» یا سفر کم شتاب و «slow shopping» یا خرید کم شتاب و بالاخره مفاهیم دیگری نظیر طراحی کم شتاب در ساختمان و معماری و لباس و ... را دربر گرفت.
 
اما پیش از آن نیز «گر برثلسن» با ایجاد بینیادی تحت عنوان«موسسه سیاره کم شتاب » نخستین بار ایده یک جهان کم شتاب را ارائه کرد که براین مسئله استوار بود که جهان نیاز دارد که روش های کاهش سرعت را درزندگی بیاموزد.
درواقع سفر کم شتاب حالتی ذهنی و روانی است که به مسافر امکان وفرصت می دهد تا بیش از پیش با جماعت های محلی و متفاوت در مسیر سفر خود درگیر و مرتبط شود و از نزدیک با آنان و مسائل و شرایط آن ها در آمیزد و زندگی واقعی آن ها را تجربه کند.
بعدها یکی از محققان فلسفه به نام« گوتورم فلوستاد» در بیان این فلسفه و نوع نگرش تازه به جهان نوشت: «تنها چیز درجهان خلقت این است که همه چیز در حال تغییر است. نرخ تغییر رو به افزایش است اگر شما می خواهید دوام بیاورید بهتر است برسرعت خود بیفزایید. این پیام مردم امروز است. به هرحال بد نیست که به همه یادآوری کنیم که نیازهای اولیه ما هرگز تغییر نمی کند.»
 
وی دربخش دیگری از مقاله خود می افزاید:« نیاز به دیدن و تحسین ! نیاز به تعلق داشتن و نیاز ما به مراقبت کردن و نزدیک بودن و نیاز ما به اندکی عشق! واین ها همه تنها از طریق کاهش شتاب و تامل در ارتباط های انسانی است که میسر می شود. به منظور تغییرات بزرگ ما مجبور به احیای دوباره آهستگی، ارتباط متقابل و باهم بودن هستیم . تنها دراین صورت است که تازگی وتجدید حیات واقعی را درخواهیم یافت.»
 
با این همه حرکت ها وفعالیت های موسوم به «جریان های کم شتاب» توسط یک سازمان واحدی کنترل و سازماندهی نشده اند وتلاش های گسترده نتایج بزرگی را در پی داشته که شکل گیری گروه های کوچک تری در سرتاسر جهان از آن جمله است.
 
اما با همه تحولاتی که این جریانات پس از انقلاب صنعتی و به ویژه پس از رشد قابل ملاحظه آن از زمان توسعه و رواج فست فود ها در اروپا ازسر گذرانده اکنون این طرز نگاه با اقدامات ابتکاری متعددی در کاهش شتاب از استرالیا تا ژاپن پراکنده شده است.
 
غذای کم شتاب دربرابر فست فود
غذای کم شتاب یا اسلو فود دربرابر فست فود حرکتی بود متاثراز این فعالیت ها که هدف از آن تشویق مردم به مصرف غذاها و تولیدات محلی و سنتی است. هدف این جریان ها حمایت از این غذاهاست که اغلب با روش های ارگانیک و طبیعی ـ محصولاتی که بدون استفاده از کود و یا آفت‌کش‌های شیمیایی ـ تهیه می شوند و نیز تشویق مردم به خرید و تهیه کالاها و غذاهای ارائه شده از کارخانه ها که تولید آنها سبب حمایت از تنوع زیستی در محصولات کشاورزی می‌شود.
 
این جریانات با وسعت گسترده ای در 50 کشور در بخش های محلی به طور پراکنده فعالیت داشتند که فلسفه اصلی آن حفاظت و حمایت از روش های سنتی زندگی بود. درحال حاضر 42 ایالت در امریکا درارای تشکل های رسمی هستند. درسال 2004 نیز نمایندگانی تحت حمایت شبکه زیست محیطی مادر زمین درتورینو به نمایندگی از 150 کشوربا یکدیگر دیدار کردند.
 
مفاهیم دیگری نظیر «slow money» یا سرمایه گذاری کم شتاب، «city slow» یا شهر کم شتاب و «والدین کم شتاب یا تربیت کم شتاب» موسیقی کم شتاب و مانند آن نیز به تدریج پیرامون همین ایده در کشورهای اروپایی و امریکایی شکل گرفته اند.
 
علاوه بر موزیک کم شتاب، «اسلو آرت» یا هنر کم شتاب هم در دو مفهوم جدا مطرح شده است. از این دو مفهوم ، یکی توسط «مایکل کیملمن» منتقد هنر و ستون نویس نیویورک تایمز مطرح شد. مایکل کیملمن معتقد بود مردم اغلب آن چه را که خود می دانند در اثار هنری جستجو می کنند و این کار فرصت کافی به هنرمند برای ارائه اثری از یک سفر درونی خود نمی‌دهد.
 
تفسیر دیگر درباره هنرکم شتاب مرتبط با خلق اثر هنری در آهستگی است که بیشتر بر دقت بر جزییات اثر و ارزیابی ارتباط منطقی میان تاریخ و استفاده دوباره مواد هنری و صرف وقت برای خلق قطعات کوچک و جزیی در آثار هنری تمرکز دارد. این رویکرد بر تشویق هنرمند به تعمق و خلق طبیعی خود در اثر هنری اش تاکید دارد.
 
رسانه های کم شتاب
اسلو مدیا نیز جریانی است که بر تولیدات رسانه ای و همچنین بر مخاطبان رسانه های جمعی توجه دارد. این جریان درواقع نسبت به سرعت و انبوه سازی اخبار پخش شده به ویژه در رسانه های دیجیتالی نظیر توییتر تمرکز دارد. این جریان در سال 2010 سبب شکل گیری برخی رسانه های محلی کم شتاب درامریکا و آلمان و فرانسه و ایتالیا شده است. برخی دیگر از جریان موسوم به رسانه کم شتاب عمدتا به تلاش برای کاهش مصرف یا فعالیت های روزانه رسانه ای تمرکز دارند و از ان با عنوان «رژیم کاهش مصرف رسانه» نیز یاد می شود.
 
Slow travel یا سفرکم شتاب
سفر کم شتاب نیز حرکتی است که بنیاد خود را از قرن نوزدهم و از سفرنامه نویسان اروپایی دراین قرن نظیر تئوفیل گوتیه که نسبت به فرهنگ افزایش سرعت واکنش منفی نشان داد، وام گرفته است. این جریان پس از سایر فعالیت ها و جریان های موسوم به کم شتاب شکل گرفت و با این سوال از سوی برخی تحلیل گران مسائل روز اروپا مطرح شد که اگر ما غذاها و شهرهای کم شتاب داریم پس جرا سفرهای کم شتاب نداشته باشیم؟
 
دراین زمینه سایر محققان و ادیبان و متخصصان آداب و سنت های تاریخی از نخستین مسافران مسلمان وعرب در قرن های اولیه اسلامی گرفته تا نویسندگان قرن نوزدهم اروپا که به ارتباط های گسترده با جامعه های گوناگون با همان ویژگی های متمایز و منحصر بفرد و بکرشان شهرت و دارند، در عنوان«سفر کم شتاب» جای گرفتند.
 
طرفدران سفرهای کم شتاب در مباحث خود همگی متفق القولند که لذت ذاتی و بالقوه سفر اغلب با سرعت و شوق بیش از حد به رسیدن به مقصد از دست می رود. درحالی که در سفر کم شتاب این لذت دوباره به مسافر باز می گردد. درواقع سفر کم شتاب حالتی ذهنی و روانی است که به مسافر امکان وفرصت می دهد تا بیش از پیش با جماعت های محلی و متفاوت در مسیر سفر خود درگیر و مرتبط شود و از نزدیک با آنان و مسائل و شرایط آن ها در آمیزد و زندگی واقعی آن ها را تجربه کند.
 
گردشگری کم شتاب در واقع به معنی تشویق و حمایت از میل قلبی گردشگر به لذت بردن و زندگی در میان سکنه محلی و مردمان ساکن در مناطق مختلف است به جای این که صرفا با پیروی از کتاب های راهنمای گردشگری از نقاط و آثار خاصی در مناطق مختلف دیدار کند.
با این نگرش سفر کم شتاب با برخی ارزش های مطرح در اکوتوریسم مشارکت و همسانی دارد. سفر کم شتاب یا توریسم کم شتاب درواقع با این نگرش عموما از سبک های رایج در سفرهای طرفدار محیط زیست با عوارض کم بر طبیعت و حتی گسترش ایده اجتناب از پرواز و حمل و نقل هوایی حمایت می کند.
با این نگرش سفر کم شتاب با برخی ارزش های مطرح در اکوتوریسم مشارکت و همسانی دارد. سفر کم شتاب یا توریسم کم شتاب درواقع با این نگرش عموما از سبک های رایج در سفرهای طرفدار محیط زیست با عوارض کم بر طبیعت و حتی گسترش ایده اجتناب از پرواز و حمل و نقل هوایی حمایت می کند.
 
جنبه هایی از سفر آرام یا کم شتاب شامل برخی اصول مشخص است که در «بیانیه سفر کم شتاب» هم اکنون دردست تدوین و انتشار است. همچنین پروژه انتشار مجموعه کتاب هایی از ماه مه 2010 راه اندازی شده که با عنوان راهنماهای سفر ویژهای مشخصا با هدف راهنمایی توریست ها به ایده ها و روش ها و راه های سفر کم شتاب دردست اقدام است. این کتا بها در چند حلد که هریک بر جماعت های محلی و ویژگی های خاص آن ها تمرکز دارد درعین حال مناطق خاصی را با دقت کامل معرفی می کند و در عین حال توریست هارا تشویق می کند که از همان وسایل نقلیه محلی در مسیرهای گردشگری استفاده کنند.
 
این کتاب ها درحال حاضر توسط فعالان تشکل های طرفدار سفرهای کم شتاب در معرفی نواحی مختلف و جماعت های محلی ساکن در آن در ایالت های مختلف امریکا و برخی کشورهای اروپایی دردست تهیه و انتشار قرار گرفته است. «سفر کم شتاب به نورفولک» یا «سفر کم شتاب به شمال یورکشایر» ازجمله عنوان های این کتاب هاست که دردست انتشارقرار دارد.

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 12 + 4 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری