راهکارهای نانو برای جذب آلاینده‌های آب

کد خبر 10882 - 1392 11 | تاریخ: 1395 روز پیش-1392/11/07 | ساعت: 11:29

به گزارش سبزپرس، در جهان امروز چالش آلودگی‌های محیطی ناشی از فعالیت‌‌های گوناگون شهری و صنعتی گریبان جوامع بین‌المللی را گرفته و مخاطرات زیستی بسیاری را به زمین تحمیل کرده است؛ آلودگی آب یکی از بزرگترین مشکلات بشر امروزی است که اسباب تخریب اکوسیستم‌های آبی را فراهم آورده و در بروز، انتقال و تشدید بیماری‌های خطرناک نفش پر رنگی را ایفا می‌کند. در همین راستا تلاش برای کاهش بار آلودگی آب‌های زمین از سوی دانشمندان این حوزه به راهبردهای نوینی رسیده است.

دانشمندان نوع جدیدی از اسفنج‌های نانولوله کربنی (CNT) را تولید کرده‌اند که در مکش آلاینده‌های آب از قبیل نفت، کودها، حشره‌کش‌ها و مواد دارویی، کارآمدتر از نمونه‌های پیشین عمل می‌کنند.

علاوه بر این، این نانواسفنج‌ها از ویژگی‌های مغناطیسی برخوردارند که بازیابی آنها را از محیط، پس از اتمام عملیات پاکیزه‌سازی، آسان‌تر می‌کند.

این ماده جدید توسط محققان دانشگاه رم، دانشگاه نانتس فرانسه و دانشگاه لاکیلای ایتالیا طراحی شده و آنها از گوگرد و آهن برای افزایش اندازه، تخلخل و ویژگی‌های مغناطیسی اسفنج‌ استفاده کرده‌اند.

محققان حاضر در این پروژه دریافتند که با افزودن گوگرد در طول فرآیند تولید (CNT)، اندازه متوسط اسفنج‌ها را می‌توان تا حدود دو سانتی‌متر افزایش داد.

همچنین تخلخل این سازه خاصیت شناوری ایجاد می‌کند، آن را اسفنج‌مانند و قابل‌استفاده مجدد کرده و امکان افزودن آهن را در فضاهای خلق‌شده‌ فراهم می‌کند.

افزون بر این، با افزودن آهن در شکل فروسن، امکان کنترل این ساختار و بازیابی آن از محیط با استفاده از آهن‌رباها آسان‌تر است.

سازه‌ ارائه‌شده در این مطالعه به دلیل ساختار متخلخلش روی آب شناور می‌شود و زمانی که از نفت اشباع شد، به آسانی بازیابی می‌شود و با فشاردادن و خارج‌کردن نفت می‌توان دوباره از آن‌ استفاده کرد.

این اسفنج‌ها کاربردهای فراوانی در عملیات پاکسازی پهنه‌های آبی از مواد آلاینده نظیر نفت دارند. به نوعی می‌توان گفت، مهمترین کاربرد این مواد در کنترل آلودگی در اتفاقاتی چون نشت نفت در دریا و پهنه‌های آبی دیگر است.

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 10 + 1 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری