بازارهای جهانی توریسم ؛ با آشپزهای بی نام و نشان

کد خبر 10936 - 1392 11 | تاریخ: 1393 روز پیش-1392/11/08 | ساعت: 22:09

توریسم خوراک و پختنی ها (Cooking and food tourism ) ، صنعتی نسبتا جدید در جهان است که به اشتباه با توریسم کشاورزی و رستوران های پرزرق و برق و گران یکی شمرده می شود درحالی که این شاید بتوان گفت صنعت آشپزها و دکه های بی نام ونشان و روش های محلی پخت و پز است.

توریسم خوراک و پختنی ها  ، صنعتی نسبتا جدید در جهان است. در واقع این نوع توریسم به عنوان یک صنعت فراگیر و پرسود، تنها از سال 2001 مطرح شد یعنی زمانی که عبارت «گردشگری خوراک وپختنی ها» درمقاله ای توسط «اریک ولف» مدیر اتحادیه بین المللی توریسم غذا و پختنی معرفی شد. این مقاله که بعدا مبدل به نخستین کتاب جهان درباره صنعت توریسم خوراک و پختنی ها شد، مهم ترین کتاب در محافل دانشگاهی و تخصصی دنیا بود که منبع بسیاری از اطلاعات درباره این نوع توریسم را دراختیار دانشجویان و فعالان صنعت توریسم قرار می داد.
درسال 2003 با راهنمایی مشاوران و متخصصا ن صنایع سفر وتوریسم اریک ولف، توانست اتحادیه بین المللی توریسم آشپزی و خوراکی ها را تاسیس و راه اندازی نماید .
موسسهICTA هر سال از نظر تعداد اعضا و وسعت حوزه برنامه هایی که عرضه می کرد، همچنان رو به رشد گذاشت و از سال 2006 فعالیت این اتحادیه به بخش های متنوع آموزشی و اطلاع رسانی و ارائه راه حل های مناسب برای تحقق اهداف مشخص و افزایش بازار تقاضا برای هدایت و رهبری در توسعه و بازایابی تولیدات توریسم آشپزی توسعه یافت.
توریسم آشپزی تجربه منحصر بفرد و به یاد ماندنی هر توریست از غذا
اما توریسم خوراک و آشپزی یا توریسم غذا چیست و چه تفاوت یا ارتباطی با انواع دیگر توریسم همچون توریسم کشاورزی دارد؟
در پاسخ به این پرسش به طور خلاصه می توان گفت که توریسم خوراک یا آشپزی، تجربه صرف غذا یا خوردنی ها و سبک آشپزی کشور، منطقه یا حوزه جغرافیایی خاصی است که به عنوان یک فعالیت منحصر به فرد و به یاد ماندنی، اکنون بخش بسیار مهم و قدرتمندی از تجربه گردشگری برای هر توریست در تمام مقاصد توریستی جهان محسوب میشود.
به طور کلی تجربه صرف غذا در بیرون از خانه در انگیزه سفر و انتخاب مقصد گردشگری برای تمامی توریست ها فعالیتی کاملا مهم تلقی شده و در ردیف مسائلی چون آب و هوا، وضعیت هتل و اقامت و یا بهداشت و سلامت قرار دارد.
با این تعریف می توان گفت که توریسم خوراک یا پختنی ها صرفا وابسته به سفر و گردشگران نیست بلکه فرد می تواند در شهرو خانه خود نیز می تواند با آزمودن غذاهای گوناگون و تجربه انواع آشپزی ها، یک توریست غذا و آشپزی باشد.
توریسم آشپزی زیر مجموعه توریسم فرهنگی است نه کشاورزی
باید توجه داشت که توریسم آشپزی یا خوراکی ها به معنی کسب تجربه منحصر به فرد به یادماندنی از خوردن و آشامیدن در مقاصد گردشگری است و نه تنها موضوعی کاملا متفاوت از توریسم کشاورزی است بلکه اساسا به عنوان زیر مجموعه ای از توریسم فرهنگی تلقی می شود زیرا خوراک ها و پختنی ها اساسا مظهرو نمادی از فرهنگ هر کشور و گروه های قومی هستند. درحالی که توریسم کشاورزی زیر مجموعه ای از توریسم روستایی است . درعین حال از آنجا که بیشتر مواد و دانه ها و محصولات گیاهی مهم ترین جز غذاها و آشپزی را تشکیل می دهد، تردیدی نیست که توریسم خوراک و آشپزی و توریسم کشاورزی ارتباط تنگاتنگ و گریز ناپذیری با یکدیگر دارند.
از دیگر سو، توریسم خوراک و آشپزی ها محدود به حوزه متخصصان غذا و نوشیدنی ها نمی‌شود. این نوع توریسم احتمالا با توجه به این که توریسم خوراک و آشپزی ها اساسا پیرامون دو محور مشخص« منحصر به فرد بودن» و« به یاد ماندنی » بودن تاکید دارد، الزاما به معنی گران قیمت بودن و یا خودنمایی و زرق و برق ظاهری در محصولات غذایی نیست و کیفیت مواد و روش های تهیه و پخت و حتی عرضه هر غذا یا نوشیدنی هم دراین مسئله اهمیت دارد.
اما برای درک بهتر توریسم خوراک و آشپزی باید توجه داشت که توریسم خوراک و آشپزی برخلاف تصور بسیاری از مردم به معنی رستوران های پنج ستاره با انواع خوراک ها و عرضه انواع روش های تهیه غذا و خوراک نیست.
در واقع توریسم خوراک و آشپزی به هیچ وجه به معنی فعالیتی گران و پرهزینه و یا پر زرق و برق نیست. بلکه توریسم غذا و آشپزی حوزه وسیعی از بازیگران را از فروشندگان انواع مواد غذایی در فروشگاه های محلی گرفته تا انواع کافه های بی نام و نشان در خیابان های دور افتاده که تنها مردم محلی درباره محصولات آن آگاهی دارند، دربر می گیرد. مثلا دستفروشی گلاتو در یک خیابان تاریخی در ایتالیا و یا دکه مواد غذایی پرتزل در خیابان های نیویورک سیتی از جمله نمونه هایی است که در توریسم پختنی و غذا اهمیت زیادی کسب کرده اند.
از سلامت تا کارخانه ها ، مدارس وکتاب های آشپزی
بنابراین توریسم خوراک و پخت و پز شامل تجربه ای کاملا جامع از همه انواع خوردنی ها و روش ها و مواد به کاررفته در تهیه آن هاو چیزی بسیار بیشتر از راهنمای غذاها و رستوران هاست.
همچنین حوزه هایی چون انواع مدارس و کالج های آشپزی و انواع کتاب های آشپزی، فروشگاه های عرضه انواع ابزارهای آشپزخانه و پخت وپز تا تورلیدرهای توریسم آشپزی و موضوعات مربوط به سلامت و بهداشت غذایی تا رسانه های ویژه آشپزی و کتاب های راهنما را دربر می گیرد.
اما دامنه این نوع توریسم محدود به این نمی شود و شامل تولید کنندگان محصولات غذایی و نوشیدنی و کارخانه های ویژه تهیه انواع نوشیدنی و انواع شربت ها و عرقیات گیاهی و آب میوه ها، و ترکیبات خاص آن ها تا انواع اضافات و چاشنی ها و مکمل های محلی نظیر ترشیجات ، انواع سس و مربا در میز و سفره های غذا می‌شود.
درواقع هنگامی که سخن از تجربه این موارد حین سفر به میان می آید، سکنه محلی را نیز در بر می گیرد که می توانند در شمار راهنمایان و همچنین توریست های آشپزی در شهرهای خود باشند.
اغلب ما در تهیه غذا ها چه می کنیم؟ آیابه رستوران های محبوب خود می رویم یا به ندرت از محل زندگی خود دور می شویم؟ درصورتی که برای این کار دست به تلاشی تازه بزنیم و با سفر به شهرها و روستاهای گوناگون تجربه تازه ای از سرزمین ها و مردم دیگر بدست آوریم، این کار خود می تواند نوعی توریسم آشپزی تلقی شود.
توریسم آشپزی در دنیای امروز
از زمان تولد این صنعت در سال 2003 توریسم آشپزی و خوراکی ها براساس شاخص های اندازه گیری مختلف، به طور شگفت آوری هر سال توسعه بیشتری یافته است.
ابتدا تعدادی از مصرف کنندگان با تلاش برای مستند سازی برخی روش های آشپزی و سپس با نمایش انواع برنامه های تلوزیونی ویژه سفرهای مربوط به هنر آشپزی به این نوع توریسم علاقمند شدند. در واقع نقش رسانه ها به ویژه کانال های تلوزیونی دراین زمینه بسیار مهم است و کاملا اثبات شده است که نمایش این غذاها و یا گزارش سفرهایی در این زمینه سبب افزایش علاقه مردم به این صنعت شده است.
امروزه و در سال های اخیر رشد چشمگری در مقاصد توریستی ویژه توریسم آشپزی که به این نوع توریسم شهرت دارند ، صورت گرفته است. به ویژه در سمینارها و کارگاه های آموزشی متعددی که برگزار می شود محصولات و کالاهای این نوع توریسم رو به رشد بوده است به طوری که هم اکنون توریسم خوراکی ها به عنوان بخش مهمی از برنامه های استراتژیک بازاریابی در مقاصد گردشگری جهان مبدل شده است.


منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی / میترااسدنیا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 12 + 5 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری