آستروتوریسم و کارآفرینی در گردشگری

کد خبر 10947 - 1392 11 | تاریخ: 1390 روز پیش-1392/11/09 | ساعت: 09:33

موقعیت جغرافیایی ایران و واقع شدن آن در نیمکره شمالی و در کمربند صحرایی کره زمین از دیرباز آسمان شب بی نظیری را برای آن رقم زده است. نشانه های تاریخی چندهزار ساله ایران در کنار آسمان شب بی بدیل و دست نخورده، مهم ترین پتانسیل های گردشگری ایران است.
گذشتگان آثار گرانبهایی در سرتاسر این سرزمین کهن از خود به جای گذاشته اند که امروزه تعدادی از آنها در زمره آثار جهانی است. مجموعه تاریخی پاسارگاد، تخت جمشید، تنگه بلاغی، کاخ اردشیر و قلعه دختر، حافظیه، سعدی، باغ ارم، غار شاپور، کاخ شوش، تپه های سیلک، کاروانسراهای کویر فلات ایران و بسیاری از مکانهای تاریخی بنام ایران بهترین مکان رصد آسمان شب است.

پایتخت آستروتوریسم ایران
شاید در باور بیشتر مردم محلی رشد و تعالی یک منطقه به گسترش زیرساختهای عمرانی، ایجاد کارخانه های بزرگ و داشتن معادن غنی وابسته باشد اما باید بدانیم سودآورترین برای کشوری مانند ایران پس از صادرات نفت، صنعت توریسم و گردشگری است.

 

 

IMG_5204در این بین استان فارس با توجه به شرایط محیطی و طبیعی و وجود مکان های تاریخی جهانی همچون تخت جمشید و پاسارگاد، برخورداری از آسمان صاف و پرستاره و حد قدر بالا و در کنار آن، دارا بودن جاذبه های طبیعی و استثنایی (وجود باغهای قدیمی و منحصربه فرد ایرانی، رودخانه و سد، عشایر ایل باصری و قشقایی و پرندگان مهاجر و بومی به ویژه حیات وحش جانوری) از موقعیت بالایی در جذب گردشگر داخلی و خارجی برخوردار است. ایجاد سایت های طبیعتگردی و اقامتگاه های بومی در مناطق بکر و طبیعی به عنوان یک جاذبه بوم گردی در کنار انجام فعالیت های مرتبط با گردشگری نجوم یا همان آستروتوریسم، توانسته استان فارس را در چشم اندازی وسیع به عنوان "بهشت منجمان ایران" معرفی کند.
برگزاری رقابت های نجومی سراسری و بین المللی، شرکت هزاران نفر از منجمان داخلی و خارجی در طول دو دهه در محوطه تاریخی پاسارگاد و اقامت و ارائه خدمات سنتی و بومی در کنار ایجاد موسسه های آموزش علم کیهان شناسی، توانسته قابلیت این استان را در شاخه گردشگری بومی و نجومی به خوبی نمایان کند.
به نظر می رسد ایجاد رصدگاه در کنار مکان های تاریخی-طبیعی مانند آرامگاه کوروش و مجموعه تاریخی پاسارگاد، کاخ های تخت جمشید، نقش رستم و نقش رجب با کاربری نجومی – گردشگری با توجه به ازدیاد جامعه آماری منجمان آماتور کشور و گردشگران نجومی امری آسان بوده و سکوی پرشی برای گردشگری ایران باشد. با قاطعیت می توان گفت به سادگی و با برنامه ریزی صحیح به منظور ایجاد زیرساختهای نجومی و هموار کردن راه های توسعه این شاخه از صنعت گردشگری، می توان در برنامه ای 3 تا 4 ساله شاهد رشد و توسعه آستروتوریسم یا گردشگری نجوم در کشور عزیزمان ایران باشیم.
در این میان لازم است متولیان و مدیران گردشگری کشور با درک اهمیت آموزش و توجیه نیروی انسانی در این طرح، زمینه جذب نیروهای انسانی نخبه و ارائه آموزش های مورد نیاز به آنها را فراهم کنند. روشن است که نیروهای انسانی باید از میان مردم بومی منطقه و شهروندمحلی (مانند اهالی پاسارگاد) انتخاب شوند و نحوه برخورد مناسب با گردشگران و فواید توسعه بوم گردی در منطقه برای آنان تبیین شود. همچنین باید با آموزش کدهای اخلاقی گردشگری – جهت اعلام به گردشگران – متناسب با هویت منطقه و جامعه محلی و با توجه به باورهای مذهبی و سنت های مردم به ارتقا صنعت گردشگری کشور و ایجاد درآمد برای اهالی محلی کمک کرد.دلایل انتخاب استان فارس به عنوان پایتخت آستروتوریسم ایران زمین
1- استان فارس دارای آسمانی پرستاره و حد قدر ستاره (کم نورترین ستاره ای که با چشم غیرمسلح دیده می شود) در بعضی مکانهای تاریخی به 6.5 هم می رسد. این در حالی است که تاریکترین نقاط زمین، دارای حد قدر 7.5 هستند.
2- رصدگاه های تاریخی منطقه از نظر جغرافیایی طوری واقع شده اند که در مسیر جریان گرد و غبار محلی نیستند.
3- افق دید در محل رصدگاه باز و وسیع است.
4- بالا بودن امنیت در بیشتر مناطق استان.
5- تنوع و فراوانی جاذبه های گردشگری، تاریخی و طبیعی.
6- راه های دسترسی فراوانی وجود دارد و وسایل نقلیه نیز از طریق خطوط هوایی، ریلی و جاده ای به این استان جنوبی تردد دارند.
kol2017
کلبه بومی آقامیر و ایده گردشگری نجومی
پس از آنکه در سال 83 پدیده نجومی گذر زهره از کنارخورشید اتفاق می‌افتد و برای رصد آن در پاسارگاد، 150 نفر از منجمان خارجی به آرامگاه کوروش دعوت می‌شوند، ایده گردشگری نجومی در ذهن مدیر کلبه آقامیر شکل می‌گیرد. امیر میری مدیر کلبه آقامیر در سال 1385 با برپایی یک کمپ نوروزی در پاسارگاد کار خود را در گردشگری آغاز کرد و در سال 87 به گردشگری بومی علاقه‌مند شده و با مرمت خانه پدری خود در سعادت شهر، کلبه آقامیر را راه‌اندازی کرد. پس از آن با یاری افرادی چون پورنگ پورحسینی، بابک امین تفرشی، کیارش اقتصادی و سایر دوستان، ایده گردشگری نجومی خود را به اجرا در آورد و تورهای تخصصی در اماکن تاریخی همچون تخت‌جمشید، پاسارگاد و حافظیه توسط این مجموعه برگزار شد. رویدادهایی مانند مهتاب در پاسارگاد و تخت جمشید، بارش شهابی برساووشی، ماه گرفتگی و خورشید گرفتگی‌های سال‌های اخیر بسترساز مناسبی برگزاری تور‌های تخصصی را فراهم کرد.
البته این نوع از گردشگری در آن زمان در کشورهای دیگر از جمله هند و چین در اماکنی مانند تاج محل یا دیوار چین رواج داشته است. اکنون اقامتگاه او به طور میانگین حدود 600 مسافر و تورهایش 400 مسافر را در سال جذب می‌کند؛ فعالیت‌هایی که درآمد راضی کننده‌ای را برایش رقم زده‌اند. تورهای او تنها به تورهای رصدی محدود نمی شوند. گردشگری عشایر در فصل کوچ ایل باصری و همچنین گردشگری عاشورا در ایام عزاداری نیز برای او منبع درآمد بوده‌اند. او تنها به بعد اقتصادی گردشگری توجه ندارد و به احیای ارزش‌ها و سنن از بین رفته محلی نیز پرداخته است. به عنوان مثال، توانسته رسومی مانند «کلوک‌اندازون» و «جارکشون» را دوباره احیا کند. همچنین کُرشک – یا همان کارگاه شیره پذیری - اجدادی خود معروف به کُرشک آقامیر را دوباره به کار‌انداخته است.

او مسافران خود را به سه دسته تقسیم می‌کند: مسافران عادی که معمولا در نوروز سفر می‌کنند، اکوتوریست‌ها و منجمان. اولین دسته مسافران معمولی هستند که دغدغه محیط زیستی خاصی ندارند، از ظروف یکبار مصرف استفاده کرده و چیپس و پفک می‌خورند – که در این صورت در کلبه آقامیر با آنها برخورد می‌شود. دسته دوم گردشگرانی هستند که به حفظ محیط زیست پایبند هستند و مثلا به کنده درختی که زمانی در کلبه اقامیر به عنوان صندلی استفاده می‌شده، اعتراض می‌کردند. دسته سوم نیز منجمان هستند که معمولا برای رصد پدیده‌های خاص به پاسارگاد می‌آیند (پاسارگاد در رصد و نجوم پیشینه طولانی دارد).

73-724

 

اما کلبه آقامیر به اصولی پایبند است که آن‌ را برای اکوتوریست‌ها جذاب‌تر می‌کند. از جمله این اصول استفاده از غذای ارگانیک است. به طور مثال مرغی را که در غذا استفاده می‌شود خود به طور طبیعی پرورش می‌دهد. در حال حاضر او 150 عدد مرغ محلی و بومی پاسارگاد دارد که در دو قسمت حیاط خانه و پشت بام یک آپارتمان از آنها نگهداری می‌کند. اینها مرغ‌های اصیل منطقه پاسارگاد هستند که او توانسته آنها را احیا کند. تخم مرغ‌ها نیز برای صبحانه مصرف می‌شوند و مازاد آن به فروش می‌رسد.
زباله‌های این خانه نیز برای طبیعت مفید هستند، به این ترتیب که پسماندهای سبزیجات مصرفی، تفاله‌چایی، نان خشک و غیره مورد مصرف مرغ‌ها قرار می‌گیرند و به کود تبدیل می‌شوند. همچنین سایر زباله‌های ‌تر خصوصا هنگامی که تعداد مسافران زیاد است، با مقداری برگ و شاخه مخلوط شده و تشکیل تل کمپوست می‌دهند و کود تولید شده در تهیه محصولات باغی و انواع سبزیجات استفاده می‌شود. ایجاد دهکده گردشگری با رویکردی ارگانیک (پرورش قوچ، میش و بز کوهی و انواع ماکیان، محصولات کشاورزی و باغی، گیاهان دارویی و...)، برندسازی گردشگری خوراک در سه بخش بومی، ملی، جهانی و برپایی همایش بین‌المللی آستروتوریزم در پاسارگاد و گردشگری پرواز از ایده‌های او برای آینده هستند.
این کارآفرین حوزه گردشگری در حال حاضر توانسته تاکنون برای هشت نفر به طور دائم و 15 نفر به طور پاره‌وقت شغل ایجاد کند.

 


منبع : ایستا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 14 + 2 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری