7طرز فکر ورفتار اشتباه والدین درمورد فرزندان

کد خبر 10992 - 1392 11 | تاریخ: 1386 روز پیش-1392/11/14 | ساعت: 13:57

1.فرزندان را بايد تنبيه كرد: شما بزرگ تر و مسوول خانه هستيد اما به اين معني نيست كه در خانه نظام ديكتاتوري راه بيندازيد. تحقيقات بسياري ثابت كرده اند اين گونه رفتار و مديريت نه تنها در خانه كه در هيچ شركت، تيم ورزشي يا گروهي پاسخگو نيست. هنگامي كه كودكان خودشان تنبيه يا تشويق خود را انتخاب مي كنند، ياد مي گيرند مسووليت كارهاي خود را به عهده بگيرند و اين همان چيزي است كه شما به عنوان والدين از آنها مي خواهيد.

براي اين منظور مي توانيد جلسات هفتگي در خانه ترتيب بدهيد و در مورد كارهايي كه بايد در طول هفته انجام شود همه با هم تصميم گيري كنيد. و براي انجام هر كار خوب يك پاداش يا براي كارهاي اشتباه تنبيه در نظر بگيريد.

2. استفاده از تهديد براي درس دادن به فرزندان: هنگامي كه پسر شما شب ها به موقع خانه نمي آيد و هنگام شام در كنار شما نيست يا دخترتان از شستن عروسك هايش سر باز مي زند، شايد تمايل داشته باشيد براي تنبيه، آنها را از خوردن غذا يا استفاده از اسباب بازي هايشان منع كنيد. اما راه هاي بهتري براي اين منظور وجود دارد.

مردم بيشتر از اينكه از يافته ها خود خوشنود شوند از ضررهايشان بيزار هستند. به همين دليل، مي توانيد به طور مثال 20 هزار تومان به پسر خود بدهيد تا به سينما برود اما به او بگوييد اگر به موقع به خانه بر نگردد بايد پول را به شما بازگرداند. با اين كار به فرزند خود نشان مي دهيد كه به او اعتماد داريد و او نيز در مقابل، مسووليت پذير مي شود.

3. اعضاي خانواده بايد هر شب در كنار هم شام صرف كنند: اين جمله كه همه اعضاي خانواده بايد با هم غذا بخورند درست و بسيار عاليست. اما با وجود برنامه هاي تحصيلي زياد، برنامه هاي كاري فشرده و درخواست هاي زيادي كه با آنها روبه رو هستيم، چندان واقع گرايانه نست كه مثلا ساعت 9 همه دور ميز شام جمع شوند. طولاني ترين زماني كه صرف غذاخوردن مي شود فقط 10 دقيقه است. اين ده دقيقه مي تواند هر زمان ديگري صورت بگيرد.

مي توانيد دور هم جمع شدن اعضاي خانواده را هنگام صبحانه يا موقع خواب داشته باشيد. مهم موضوعاتي است كه با هم صحبت مي كنيد. به طور مثال، از فرزندان خود بخواهيد هر روز يك لغت جديد انگليسي به شما ياد بدهند و به اين ترتيب با هم تعامل داشته باشيد.

4. پاداش بايد در قبال مسووليت ها و انجام كارهاي روزانه باشد: اين سياست كه به فرزندان خود پولي پرداخت كنيد تا اتاق هاي خود را تميز كنند، بسيار اشتباه است و عواقب بدي نيز دارد. با ادامه اين كار براي طولاني مدت، فرزندان ما فقط براي دريافت پول كارهايشان را انجام مي دهند نه براي اينكه همه ما اعضاي يك خانواده هستيم و بايد با همكاري هم كارهاي خانه را انجام دهيم.

فرزندان بايد ياد بگيرند در كارهاي خانه همچون تا كردن لباس ها، چيدن ميز غذا و شستن ظرف ها به والدين خود كمك كنند. با اختصاص پاداش هاي پولي براي انجام هر كار ساده و ابتدايي به نوعي به فرزند خود مي آموزيد پول در اولويت همه چيز قرار دارد و اين بسيار خودخواهانه است. به جاي اين كار، به فرزندان خود اجازه اشتباه كردن بدهيد.

5. در حضور فرزندان در مورد مسايل مالي صحبت نكنيد: اين طرز فكر كه نبايد هرگز در حضور فرزندان در مورد مسايل مالي صحبت كرد، درست نيست. كارشناسان مي گويند حدود 8 درصد از مردم هرگز در مورد مسايل مالي با والدين خود صحبت نمي كنند. با اين كار، فرزندان از هيچ كجا، نه در مدرسه، نه موسسات آموزشي يا در كنار دوستان هرگز ياد نمي گيرند چگونه مي توان پول درآورد، چگونه آن را خرج يا سرمايه گذاري كرد. منظور اين است، اگر شما در مورد مسايل مالي صحبت نكنيد، آنها از هيچ كجا اين مسايل را نخواهند آموخت. پس اين طرز فكر اشتباه را فراموش كنيد.

6. در دعواي خواهر/برادرهاي دخالت نكنيد: بيشتر والدين دوست ندارند در دعواي خواهر/برادرها دخالت كنند اما بايد بدانيد اين كار بسيار هم خوب است. شايد به نظر برسد كودكان خودشان از عهده يكديگر بر مي آيند و به دخالت نيازي نيست، اما آنها تا زماني كه كوچك هستند توانايي اين كار را ندارند. بنابراين، سعي كنيد ابتدا دو فرزند خود را هنگام دعوا از هم جدا كنيد و به آنها فرصت دهيد تا كمي آرام بشوند. سپس، از همه – خود، همسر و هر كدام از فرزندان– بخواهيد تا به راهكارهاي جديد فكر كنند و در مورد آنها با هم صحبت كنيد. اين كار باعث از بين رفتن هيجان منفي مي شود و طرف هيچ كدام از فرزندان را نيز نگرفته ايد.

7.هنگام تاديب فرزندان بالاي سر آنها بايستيد: هنگامي كه مي خواهيد به فرزند خود بفهمانيد كارش اشتباه بوده است، احتمالا دوست داريد بالاي سرش بايستيد و انگشت اشاره خود را نيز به نشانه اخطار تكان دهيد. در عوض اين كار، روي صندلي بنشينيد و مثلا كوسني را نيز در آغوش بگيريد. اين كار باعث مي شود تا تنش و اضطراب از بين برود و با آرامش بيشتري با هم صحبت كنيد. مسلما دوست نداريد در موضع قدرت قرار داشته باشيد و فقط منظور از اين كارها بهتر كردن اوضاع است.

 


منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 15 + 3 چند است؟

ADVERTISING