نگاهی به فیلم «زندگی جای دیگری است» یک فیلم کوتاه نود دقیقه‌ای!

کد خبر 11037 - 1392 11 | تاریخ: 1325 روز پیش-1392/11/14 | ساعت: 23:08

«زندگی جای دیگری است» فیلمی است که از همان ابتدا دستش را برای بیننده رو می کند و روند معرفی شخصیتها و وضعیتشان که از سرعت مناسبی نیز برخوردار است (زن و مردی تازه ازدواج کرده که مشکل بدهی دارند، دکتری که به دلیل تومور مغزی چیزی از عمرش نمانده و نگران فرزندانش است) به دلیل خالی بودن دست نویسندگانش بلافاصله به تکرار می افتد. مراجعات مکرر داود (بهداد) به دکتر و حرفهای تکراری، زندگی روزمره او گاه در اسلوموشن و تکرار کلیشه هایی قابل حدس با شکل نمایشی ِکلیشه ای (دختری احساساتی که سراغ مادرش را می گیرد، پسر نوجوانی که سرکشی می کند) نمونه هایی از این دست هستند. در این بین نفیسه (یکتا ناصر) زنی که مشخص می شود کلفت، و در واقع صیغه داود است تا حدی تنها استثناء ماجرا به لحاظ کلیشه ای بودن وضعیت‌هاست.

در همان ابتدا و وقتی معلوم می شود داود حداکثر سه ماه زنده است و علی (پیروزفر)، شوهر فعلی همسر سابق داود یعنی شهرزاد (کریمی) قرار است اعدام شود، بیننده به سرعت حدس می زند که داود با همه چموشی، بالاخره راضی می شود گناه حمل مواد مخدر را گردن بگیرد تا علی آزاد شود و با این وصف این مشکل به شکلی بارز به چشم می آید که تمام ظرفیت زمانی یک چنین داستانی، حداکثر 30 دقیقه است. اما این انتظار که سازنده فیلم مسیر دیگری را برگزیند و یا داستان را در جهتی فراتر از حدس بیننده گسترش دهد، به هیچ وجه برآورده نمی شود و اتفاقا داستان در مسیری پیش می رود که حتی همان قصد قابل حدس هم به خوبی به سرانجام نمی رسد؛ تحول! داود به دلیل شنیدن یک جمله ساده از دوست دکترش (که اتفاقا به شکل مضحکی نیز بیان می شود)که ابدا باور پذیر از کار درنیامده است. حتی زن صیغه ای داود یعنی نفیسه نیز که می توانست ظرفیتی جدید در داستان ایجاد کند کاملا منفعل باقی می ماند و تلاش برای اینکه او شوک نیم بندی در پایان به داستان بدهد نیز ناکام می ماند چرا که هر انتخابی از طرف داود باعث تغییری در روند داستان نمی شود.

در مجموع تلاش سازندگان به اثری منتج شده که نه تنها اغلب صحنه هایش (به خصوص فصول دکتر رفتن یا حضور داود در خانه) قابل جابجایی است، بلکه حتی نیمی از آن قابل حذف است بدون آنکه لطمه ای به داستان وارد شود. به واقع با توجه به اینکه فیلم نام سه نفر را در مقام فیلمنامه نویس یدک می کشد، ای کاش کسی پیدا شود که توضیح بدهد این سه نفر در مقام فیلمنامه نویس دقیقا چه کاری انجام داده اند.

 


منبع : cinemapress.ir

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 13 + 5 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر