سبک ها و مکاتب هنری

کد خبر 11132 - 1392 11 | تاریخ: 991 روز پیش-1392/11/15 | ساعت: 20:58

61878_728320870511832_2123898513_n

 اخوت پیشا رافائل | Pre - Raphaelite Brotherhood
این نام را جمعی از هنرمندان جوان انگلیسی در سال 1848 برای گروه خود برگزیدند . آنان در نگرانی از آنچه که به عنوان وضعیت رو به احتضار نقاشی انگلیسی ، از آن یاد می کردند و نیز در امید به دستیابی مجدد به صمیمیت و سادگی هنر اولیه ی ایتالیا ( یعنی پیش از دوره ی رافائل ، که آن را سرچشمه ی ظهور هنر فرهنگستانی برمی شمردند ) وجه اشتراک داشتند . هسته ی این گروه متشکل از سه دانشجوی فرهنگستان سلطنتی ـ جان اورت میلی ، ویلیام هولمن هونت و دانته گابریل روزتی ـ بودند ( روزتی پسر یکی از انقلابیون کهنه کار بود و نفوذ ناپذیری محفل اخوت را به وی نسبت می دهند ) اینان علیه هنر آکادمیک عصر ملکه ویکتوریا برخاستند و با تکیه به آموزه ه ی راسکین مبنی بر " وفاداری به طبیعت " و در آرزوی بازگشت به خلوص هنر قبل از رافائل و آرمان های پیش از رنسانس نظرات خود را شکل دادند . غالبا در نقاشی های خود رنگ ها و خط های واضح و موضوعات ساده و بی آلایش به کار می بردند.. چهار عضو برجسته ی دیگراین گروه ـ جیمز کالینسون ، توماس وولنر مجسمه ساز ، روزتی و اف جی استپان منتقدین هنری ـ بودند . اگرچه ـ فورد مادوکس ـ نیز پیوند تنگاتنگی با این گروه داشت ولی هرگز در انجمن اخوت آنها عضو نشد . این جنبش از همان آغاز خصیصه ی ادبی قوی ای داشت . اعضای گروه بسیار متاثر از شور غنایی اشعار ـ جان کیتس و آلفرد لرد تنیسون ـ بودند و نشریه ای را تحت عنوان ـ Germ ـ انتشار دادند . روزتی ، هم به عنوان شاعر و هم نقاش ، شخصیتی متمایز بود . برادران آیینی وی ، اهداف انجمن اخوت را به شرح زیر مشخص کردند :
1) داشتن ایده های نبوغ آمیز برای بیان
2) مطالعه ی دقیق طبیعت
3) همدلی با آنچه در هنر پیشین صریح ، جدی و قلبی است و حذف آنچه که قراردادی ، خودساخته و تقلیدی است
4) و ضروری تر از همه خلق تصاویر و مجسمه های کاملاً خوب .
حروف اول نام گروه ( PRB ) برای نخستین بار در تابلوی روزتی به نام ـ نوجوانی مریم مقدس ـ که در سال 1849 به نمایش درآمد ، به کار گرفته شد وسپس دیگر اعضای گروه نیز آن را در تابلوهای خود به کار بردند . وقتی در سال 1850 معنی این حروف آشکار شد ، گروه مورد انتقاد شدید و دشنام قرار گرفت . ـ چارلز دیکنز ـ در گاهنامه ی خود (حرف های خانگی ) ، راهبر حمله شد و تابلوی ـ مسیح در خانه ی پدری ـ اثر ـ میلی ـ را پست ، نفرت انگیز ، مشمئز کننده و زننده خطاب کرد . وی از کنار نهادن رافائل ( که هنوز بسیاری از منتقدین بی هیچ پرسشی ، وی را بزرگترین نقاشی که تا کنون زیسته می پنداشتند ) بسیار برافروخته بود و ادعای فرارفتن از رافائل را به عنوان بازگشتی ضد پیشرفت به سمت بدوی گرایی و زشتی پنداشت . با این حال ، پیشا رافائلی ها تحت حمایت ـ راسکین ـ قرار گرفتند و اشخاص بی شماری را از جمله ـ دورن و هاگ ـ را به سمت خود جلب کردند .با این وجود ، در سال 1853 گروه عملاً از هم پاشید . پیشروان اصلی جنبش جدای از روح شورش گر و جوان آنها ، گرچه نوعی تمایل اظهارنشده به ارزش های قرون وسطا داشت ، وجه اشتراک کمتری به عنوان هنرمند داشتند و هر یک راه جداگانه ای را پیش گرفتند . از بین اعضای اولیه ی گروه فقط ـ هانت ـ به اصول PRB وفادار ماند ، ـ میلی ـ سبک آزادتری را به خدمت گرفت و به معروف ترین و موفق ترین نقاش عصر خود بدل شد . با این حال در کمال شگفتی ، این ـ روزتی ـ بود که ، گرچه کمترین گرایش را به ایده های PRB داشت ( او هرگز جزئیات موشکافانه را در آثارش به خدمت نگرفت ) اما نام گروه را تداوم بخشید . با این حال آثار بعدی وی ، که عمدتاً از تصاویر ملال آور ـ زنان میرا ـ ساخته شده بود ، اساساً متفاوت از تصاویر پیشا رافائلی اثر بود ، این نام بر آثار او و تنی چند از پیروانش همچون ـ موریس و برن جونز ـ باقی ماند . از این رو در تصور عامه ، اصطلاح پیشا رافائلی ، تصاویر رومانس قرون وسطایی را مجسم می کند و نکته ی کنایه آمیز ، آن که جنبشی که به عنوان شورشی علیه تصنع و احساسات گرایی آغاز شد ، خود به نوعی واقع گریزی تشخص می یافت . موج دوم پیشا رافائلی قرون وسطا گرایی جعلی ، در دهه ی 1860 آغاز شد و مدتی طولانی دوام یافت ؛ نقاشی چون ـ یان میلوش استرودویک ـ ) 1937-1849 ( ، همچنان به خلق آثاری بدین سبک تا سده ی بیستم ادامه داد .

 


منبع : گردآوری از گروه فرهنگ و هنر 3 نشانه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 15 + 1 چند است؟

تک نشانه

take neshaneh logo
3Neshaneh Reportatge
مهدی فضلعلی
021-77449301
info@mehdifazlali.com
مهدی فضلعلی هنرمندی شاخص در پتینه
مهدى فضلعلى متولد سال ١٣٥٨ فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتى است. او کار هنری خود را از سال 77 از طریق همکارى با استادان ...


ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر