خلاقیت در تبلیغات

کد خبر 11176 - 1392 11 | تاریخ: 1295 روز پیش-1392/11/16 | ساعت: 13:34

تبلیغات خلاق
هر روز در تلویزیون، مجلات و رسانه های مختلف، انواع متفاوتی از تبلیغات را می بینیم که هر کدام تلاش می کنند پیامی را به ما برسانند. حالا سوال این است که از بین آنها،
کدام یک موثر است و می تواند به راحتی در ذهن ما نفوذ کند؟
چگونه یک تبلیغ می تواند جایگاه خود را در میان هزاران تبلیغ مشابه پیدا کند؟
به نظر شما هر چه پول بیشتری صرف تبلیغات شود نتیجه بهتری نیز حاصل می شود؟
یقین بدانید، اینطور نیست. در بازاری که پر از محصولات و خدمات مختلف است، خلاقیت حرف اول را می زند. هم خلاقیت در تولید محصول و هم خلاقیت در تبلیغات. در این مقاله می خواهیم به شما بگوییم که چطور تبلیغات خلاق داشته باشید. این را بدانید که بازاریابی بدون خلاقیت برای مخاطبان بسیار خسته کننده و ملال آور است و سازندگان تبلیغات نیز کاری بی اثر را انجام داده اند.

smoke Copy
بیایید نگاهی به قوانین طلایی تبلیغات بیندازیم. همیشه باید به یاد داشته باشیم که:
خیلی سریع نمی شود یک تبلیغ بزرگ ساخت. اما در ذهن داشته باشید که می بایست تبلیغتان منحصر به فرد باشد بدین معنا که بین تبلیغات دیگر تبلیغ شما بر جسته باشد و اینکه این منحصر به فردی با هویت برندتان در ارتباط باشد. در غیر اینصورت با شروع روایت برندتان، مخاطبانتان را از دست می دهید. مثلاً در زیر تبلیغات یک کلینیک دندانپزشکی را ببینید که چقدر متفاوت است و بدون خواندن هیچ متنی، پیامش منتقل می شود.
clinic Copy
بیشتر کالا ها و خدمات منحصر به فرد نیستند پس باید تبلیغتشان منحصر به فرد باشد. مثلاً کسی که در کار فروش بذر است زیاد در فکر مردم جایگاه خوبی ندارد اما در عکس زیر ببینید که کارت ویزیتی را درست کرده است که کمی هم نمونه داخل آن است.

Iush Copy
برای مخاطب شما، پیام تبلیغاتی تان خیلی کم اهمیت است. پس نحوه برقراری ارتباط موثر بسیار مهم است. باید سعی کنید افرادی را که فکر میکنید احتمال خریدشان بیشتر است را متقاعد کنید. یعنی بازار هدفتان را تا جایی که می توانید کوچک کنید تا به مخاطبان بالقوه برسید (تمرکز بر بازار هدف کوچک / افسون بازاریابی چریکی). مثل کاری که در فروش ۱۰۴ واحد در ۴ ساعت انجام دادیم.

104 Copy
وقتی از افراد درباره دلیل خریدشان می پرسید معمولاً تلاش می کنند با منطق پاسخ دهند اما شک نکنید که در خریدشان از احساساتشان کمک می گیرند. مثلاً قهوه. می گویند هر چه قهوه تلخ تر باشند نشان دهنده این است که قهوه خوبی است و ما قهوه تلخ دوست داریم. اما اگر دقت کنید می بینید همان افراد هنگام خوردن قهوه چقدر شکر داخل قهوه خودشان می ریزند تا شیرین شود. و این به این دلیل است که بیشتر تبلیغات، باید بر اساس گیرایی و جذابیت احساسی طراحی و اجرا شوند.
فراموش نکنید که ایجاد هویت یک برند، سرمایه گذاری بر یک محصول بی جان با کیفیت انسان مانند است. یک تبلیغ، برند را نمی فروشد. بلکه بین برند و مصرف کننده ارتباط برقرار می کند و کاری می کند که خرید انجام شود. مثل دوستی بین دو نفر است. شاید کسی از یک برند جدید ماده غذایی خبر ندارد. آن شرکت تبلیغی می سازد و بین برندش و مخاطب ارتباط برقرار می کند. مخاطب از وجود چنین برندی آشنا می شود و برای یک بار هم که شده آن را می خرد و امتحان می کند.
کلیشه در تبلیغ، افراد را خسته می کند. گذاشتن تیترهای مشابه بر تصاویر مختلف، شبیه یک دوست است که همیشه هر روز چیز مشابهی را با کلمات دقیقاً مشابه اما آن را با پوشیدن لباس های مختلف می گوید. مثلا به تبلیغات درباره آلودگی هوا دقت کنید، برای مبارزه با آلودگی هوا رفت و آمد با اتوبوس را با تصاویر مختلف تبلیغ کرده اند. اما این قبیل تبلیغ خسته کننده شده است. حالا به این عکس نگاه کنید که آلودگی هوای ناشی از استفاده از اتوموبیل های شخصی را چقدر متفاوت بیان کرده است!

air Copy
باور داشته باشید که همیشه راه بهتری برای فروش هست. هرکسی می تواند در چند ثانیه تبلیغ معمولی تولید کند. شما هر روز خیلی از این تبلیغات معمولی را می بینید. یک تبلیغ عالی آن طور که فکر می کنید هزینه بر نیست، فقط باید کمی خلاقیت به خرج دهید. مثلاً به تصویر زیر نگاه کنید این یک تبلیغ کلاس کاراته است، هیچ اثری از هزینه های بالای تبلیغ نیست و با کمترین هزینه، یک تبلیغ عالی ارائه کرده است.
karateh Copy


منبع : ibazaryabi.com

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 11 + 9 چند است؟
userPhoto 3Neshaneh
مریم می گوید :‌ 02:48:03 - 1294 روز پیش

خیلی جالب بود دستتون درد نکنه واقعا ممنون اگه میشه تبلیغات در ایران را با تبلیغات در سایر کشورها باهم مقایسه کنید .

اضافه کردن نظر

ADVERTISING

مطالب مرتبط کسب و کار