سبد کالای کارگران چه شد؟

کد خبر 11251 - 1392 11 | تاریخ: 1382 روز پیش-1392/11/17 | ساعت: 10:59

 
از آنجایی که بر اساس اخبارهای کسب شده از سوی مسئولان , مسئولیت شناسایی مشمولین سبدکالا از سوی ربیعی,وزیرکار ارائه شده بود این موضوع بحث داغ تمام کشور بود و حوزه تعاون,کار و رفاه نیز روزهای پرماجرایی را سپری کرد.

 پس از آنکه وزارت صنعت,معدن و تجارت اعلام کرد که نخستین سبدکالای دولت از ۱۳بهمن ماه در جامعه توزیع خواهد شد, بسیاری از مردم برای آگاهی از اینکه مشمول دریافت سبد کالا می‌شوند یا خیر؟ از روش‌هایی که وزارت صنعت اعلام کرده بود اقدام کردند اما متاسفانه در این مسیر مشکلاتی به وجود آمد و دست آخر اینکه درپی بروز مشکل در سامانه پیامکی ۵۰۰۰۴۹۹ و سامانه اینترنتی اطلاع از سبد کالا، وزارت صنعت اطلاعیه شماره دو را منتشر و اعلام کرد: به اطلاع آن دسته از عزیزان که خود را جزو فهرست سرپرستان خانوارهای اعلام شده در طرح سبد کالا می دانند، می رساند که با شماره گیری #۷۹۹* و ثبت کد ملی خود نیز می توانند از تخصیص سهمیه سبد کالا مطلع شوند.البته افراد در صورتی که موفق به دریافت پاسخ مثبت نشده اند (در ادامه همین شماره گیری) درخواست پیگیری خود را به منظور بررسی بیشتر و اعلام نتیجه ثبت نمایند.

 اما اصل ماجرا اینجا بود که در حالی هیات وزیران مصوب کرده بود سبد کالا به کلیه کارگران مشمول قانون کار و تامین اجتماعی داده شود  وزارت صنعت اعلام کرد این سبد فقط به مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی و کارگران با حقوق زیر ۵۰۰ هزار تومان داده می شود.

این درحالیست که تنها در صورت عدم نظارت بازرسان وزارت کار است که یک کارگر حقوق پایین‌تر از ۵۰۰ تومان دریافت کند، در غیر این صورت پرداخت حقوق پایین‌تر از ۵۰۰ تومان خلاف مصوبه افزایش دستمزد وزارت کار است.

درحالی که توزیع سبد کالایی رایگان در اختیار سرپرستان خانوار مشمول قرار گرفت, تخصیص نیافتن این سبد کالایی به کارگرانی که تحت پوشش بیمه نیستند و همچنین برخی از کارگران فصلی، رانندگان تاکسی، نانوایی‌ها، کارگران غیر بیمه‌ای و روزمزد زمینه ساز انتقاداتی نسبت به نحوه تخصیص این سبد کالایی شد و به اعتقاد نمایندگان کارگران در تشکل‌ها هیچ جامعه عظیم کارگری از لیست دریافت سبد کالا حذف شدند.

توضیح ربیعی درباره شلوغی صف‌ سبد کالا

در راستای همین موضوع ربیعی به منظور شفاف سازی توضیحاتی را در این زمینه ارائه کرد. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره شلوغی صفهای سبد کالا گفت: تصور این‌همه استقبال را نداشتیم. دور دوم توزیع سبد کالا زمانی که پنج تا شش میلیون خانوار از ذی‌نفعان مرحله نخست سبد کالای خود را دریافت کنند، آغاز خواهد شد.

وی دلیل دیگر شلوغی صف‌های دریافت سبد را حضور تعداد زیادی از افرادی غیرمشمول در این طرح در صف‌های دریافت سبد کالا عنوان کرد و افزود: امروز تصمیم گرفته شد، تعداد مراکز توزیع سبد را نیز افزایش دهیم.

اما از آنجایی که دلایل آقای وزیر برای مردم قانع کننده نبود, روز گذشته در راستای دستور روحانی به وزیر کار برای ساماندهی توزیع سبد کالا، جلسه ای با حضور فیروز آبادی , قائم مقام وزیر کار و حاجعلی,مدیر اجرایی سبد کالا و مدیرعامل اتحادیه‌های توزیع کننده  در این وزارتخانه برگزار شد.

دفاعیات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از توزیع مرحله اول سبد کالا

اما ربیعی در دفاعیات خود از توزیع مرحله اول سبد کالا هم گفته ,در مرحله بعد که یکی دو هفته آینده آغاز می‌شود همه مستمری بگیران تأمین اجتماعی، مشمول دریافت سبد خواهند شد و بلافاصله به همه کارگران مشمول کار سبد کالا تحویل می‌شود.همچنین بخشی از کارمندان که مشمول قانون کار و در محیط‌های اداری هستند؛ آنها هم همراه با کارگران سبد کالا خواهند گرفت.شناسایی برخی از اقشار واقعاً دشوار بود ولی از اینها غفلت نکردیم و برای شناسایی آنها برنامه داریم.

دستور روحانی به وزیر کار برای سامان‌دهی توزیع سبد

بنابر این گزارش, زمانی که هجمه انتقادات از مرز مردمی و نمایندگان کارگران در تشکل‌ها فراتر و به بحث داغ در مجلس نیز تبدیل شد. رئیس جمهور آقای وزیر را مامور رسیدگی به این موضوع کرد. روز گذشته محمدباقرنوبخت, سخنگوی هیات دولت در نشست خبری خود با رسانه های دولتی با اشاره به مشکلات به وجود آمده در توزیع سبد کالا گفت: رئیس جمهور امروز با هدف سازماندهی به وضع موجود به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مأموریت داد تا مسئولیت وحدت مدیریت توزیع سبد کالا را به عهده بگیرد.
 این جلسه در راستای دستور روحانی به وزیر کار برای سامان‌دهی توزیع سبد کالا برگزار شده بود که تغیر در جامعه هدف و گسترش مشمولان سبد کالایی در مرحله بعدی, تصمیم‌گیری برای بهبود وضعیت توزیع این سبد و همچنین شناسایی کارگران غیر قراردادی, غیر بیمه‌ای, روزمزد , رسیدگی به وضعیت اقلامی که مهلت اعتبار آن‌ها در حال اتمام است از جمله مباحث بررسی شده در این جلسه بود.

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 9 + 8 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط شهرنشینی