موزه غارت شده بغداد پس از ده سال باز می شود

کد خبر 11373 - 1392 11 | تاریخ: 1382 روز پیش-1392/11/19 | ساعت: 18:18

موزه ملی بغداد پس از ده سال خاموشی و ازدست رفتن هزاران اثر گرانبهای فرهنگی، به زودی کار خود را با نمایش آثاری از تمدن میان رودان( بین النهرین)از سر می‌گیرد.
 
به گزارش رویترز یک دهه پس از حمله نیروهای ائتلاف به عراق که به برکناری ومرگ صدام حسین و سونامی بزرگی از دزدی و غارت در موزه ملی بغداد منجر شد، اکنون این موزه خود را آماده نمایش گنجینه‌های تمدن و فرهنگ میان رودان می‌کند، هرچند که هزاران اثراز این مجموعه را از دست داده است.
 
غارت موزه بغداد درپیش چشم نیروهای ارتش امریکا گاه با حمله مغولان به کتابخانه بزرگ بغداد در سال 1258 مقایسه می‌شود که بابی تفاوتی وزیر دفاع وقت امریکا،"دونالد رامسفلد" مواجه شد. اما اگر بسیاری از عراقی‌ها هنوز حادثه غارت موزه خود را به عنوان نمادی از بی توجهی اسب‌سوار دروقت حمله به اطراف خود تلقی می‌کنند، از آن روست که وضعیت کنونی عراق همچنان آمیزه‌ای از خونریزی و اختلال عملکرد اداری و سیاسی است.
 
با این حال کارکنان موزه بغداد اکنون امیدوارند روزی به امیدهایشان دراین کشور نفت خیز که هزاران سال مهد تمدن بشر بوده، دست یابند.
 
"عبدالقادر شیما" یک راهنمای گردشگری در موزه بغداد می‌گوید:«موزه بغداد اکنون بخشی از آثار باستانی دزیده شده را بازپس گرفته و تاحدی بازسازی شده است. از نظر مرمت نیز در وضعیت خوبی است و آماده ارائه خدمات معمول خود شده است.»
 
به گفته او موزه از اوایل فوریه یا مارچ آینده به روی عموم مردم باز می‌شود درحالی که تا کنون تنها دانشجویان ،مقامات خارجی و پژوهشگرانی که دارای مجوز ویژه بازدید باشند، حق دیدار ازاین موزه را داشته‌اند.
 
غارت موزه بغداد که گنجینه‌ای از آثار هنری وفرهنگی 5000 سال پیش از تاریخ میان رودان بود بلافاصله پس از حمله نیروهای امریکایی به عراق، از حساس ترین مناطق کشور اعلام شد.
 
سالن وویترین‌ها همه از مجسمه‌های گرانبها و انواع سکه و کتیبه و مجموعه‌های مختلف تاریخی تهی شدند وحتی امروز نیز تنها هفت در از مجموع 23 ورودی این موزه باز است.در برخی بخش‌ها بوی ماندگی و کپک به مشام می‌رسد و چراغ های فلورسنت کم سو تنها منبع نور دراین موزه است. بسیار از نشان‌های راهنمایی پر از انواع غلط‌های املایی برروی کاغذ چاپ شده و با پوشش‌های پلاستیکی بر در ودیوار نصب شده است.
 
بر دیوارهای خارجی آن آثار تیراندازی و بمب گذاری اتومبیل‌های انتحاری نیروهای حامی القاعده و نیروهای ارتش در غرب بیابان انبار برجای مانده است.
 
کارکنان موزه با حالتی مصمم می‌گویند که بخش‌هایی از آسیب‌ها بازسازی شده و صفحه نمایش‌ها نصب شده است. یکی از کارکنان موزه درحالی که قطعه‌ای تاریخی ازجنس چوب متعلق به سلسه قاجار را با برس مخصوص تمیز می‌کند، می‌گوید:«این آرزوی ماست که این موزه دوباره بازگشایی شود .»
 
وی همچنین تاکید کرد که نامش فاش نشود زیرا طبق دستور مقامات مجاز به گفتگو با رسانه‌ها نیست.
 
او افزود:«شما خود ازاوضاع امنیتی جهان آگاهید . اکنون دیگر هیچ جای جهان امن نیست. تروریست‌ها همه جا هستند و فقط در خاورمیانه زندگی نمی‌کنند.»
 
به گفته عبدالقادر درمجموع 15000 قطعه تاریخی از موزه بغداد به سرقت رفته بود برخی از آنها حدود 8000 تا 9000 قطعه باز پس گرفته شده است.
 
با این حال عدم تخصص کافی در مراقبت از آثار و نبود منابع مالی کافی و نبود امکانات برای سرکوب و کنترل شبکه‌های قاچاق آثار فرهنگی از مهم‌ترین مشکلات و موانع برسر راه باز سازی و بهبود شرایط موزه بغداد است. شرایطی که با آشوب‌های داخلی در کشور همسایه سوریه تشدید نیز شده است.
 
عبدالقادر می‌گوید:«بعید است که تمام آثار سرقت شده به موزه بازگردد اما تقریبا بسیاری از آثار از طریق دولت‌ها به سرزمین اصلی خود بازمی‌گردند. این امر درمورد عراق هم قطعا رخ می‌دهد.»


منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 9 + 9 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری