«خانه پدری»؛ روایت تحریف شده از زن مسلمان ایرانی

کد خبر 11414 - 1392 11 | تاریخ: 990 روز پیش-1392/11/20 | ساعت: 09:41

IMAGE634789832871939893

سینماپرس/ سینما ذاتی اجتماعی دارد از همان فیلم‌های اولیه خبری لومیر گرفته تا همین «خانه پدری» کیانوش عیاری، موضوعات مطروحه در سینما عمدتا اجتماعی بوده اند و گاه خواسته و ناخواسته به دلیل جدا نبودن موارد اجتماعی از سیاسی، رنگ و بوی سیاسی و اعتراضات زیرپوستی گرفته اند.

«خانه پدری» در ظاهر فیلمی با موضوع مظلومیت زنان و تجاهلات تندروهای مذهبی در ارتباط با زن و نیازهای مشروع اوست و سیر این موارد را در تاریخ ایران طی چند دهه گذشته بررسی کرده است در حالی که سیر نمایش داده شده غیرمنصفانه، ناعادلانه و بسیار اغراق شده است.

این فیلم در سال‌های قبل به دلیل خشونت سکانس اول آن که تبعات منفی روحی آن از چهره تماشاگران از سالن بیرون آمده و گفتارهایشان مشهود بود پروانه نمایش نگرفت در حالی که می بینیم در جشنواره امسال به نمایش درآمده و به احتمال اکران خواهد شد.

پدری دخترش را برای حرف زدن با پسری غریبه به سنگدلانه‌ترین شکل ممکن به قتل می‌رساند و در یکی از اتاق خانه دفن می کند. پسر کوچک وی در این راه به پدر کمک می کند و بار این گناه را تا زمان مرگ پدر به دوش می کشد. راز از پرده بیرون می افتد و برخی از زنان اهل خانه از آن خبردار می شوند. یکی از آنها که معقولتر است و امروزی تر سعی می کند تا پسر و برادرش را که حالا پد شده اند به عمل اشتباه خود واقف کند تا موضوع را به پلیس اطلاع دهد اما با مقاومت مردان روبرو می شود و در این راه آسیب روحی و جسمی می بیند. چند سال بعد و پس از انقلاب اسلامی استخوان‌های دختر در اثر تخریب خانه بیرون می‌آید اما جوان‌ترین نسل خانواده از افشای راز خودداری می کند و علیرغم اصرار زنش باز هم قضیه قتل خواهر پدربزرگ خود را لاپوشانی می کند.

زنان دهه چهل «خانه پدری» با زنان امروز آن غیر از تغییر البسه تفاوت محسوسی ندارند و حتی زن تحصیل‌کرده شاغلی که همسر آخرین نسل به جامانده از مردی است که قاتل دخترش است توسط شوهرش مورد عتاب قرار می‌گیرد و خطاب های مردسالانه وی (نقش شهاب حسینی) تداعی‌گر جد وی یعنی همان قاتل (نقش مهران رجبی) است.

از نظر این فیلم زنان ایرانی توسری خور و آلت دست مردانند و دین ملعبه ای است تا این زندانیان خانه که با وجود داشتن تحصیلات و کمالات دیگر بشری چون برده هایی برای مردان هستند، هیچ جایی برای پیشرفت نداشته باشند.

از همه این موارد بدتر این است که زنان قبل و بعد از انقلاب اسلامی که شگفتی آورترین اتفاق کشور در قرن بیستم است و حتی کارشناسان غربی بر آن اذعان دارند، هیچ تفاوتی ندارند و این همه تحول اجتماعی و سیاسی خواسته از اعتقادات دینی پس از انقلاب انگار کمترین تاثیری بر وضعیت زنان نداشته است.

«خانه پدری» چشم بر همه چیز می بندد و چون راوی نابینایی عزتی را که زن مسلمان ایرانی پس از انقلاب پیدا کرده است نه می بیند و نه نشان می دهد. زن ایرانی که قبل از انقلاب تحت تاثیر فرهنگ وارداتی غربی به چشم کالای نمایشی و مصرفی دیده می شود و پس از انقلاب آنقدر عزت پیدا می کند که همدوش مردان در تمام صحنه های اجتماعی حضور دارد و تا منصب وزارت پیش می رود از نظر عیاری تفاوتی ندارند. وی با نمایش سالهای پیش و پس از انقلاب و تاکید بر آنها به صورت مستقیم این طور القا می کند که مردان ایرانی همان قاتلان تعدیل شده دخترانشان هستند و زنان امروزی تحصیل کرده هنوز هم مطیع شوهر لب از لب باز نمی کنند.

کافی است در بیان موارد اجتماعی کمی انصاف به خرج دهیم و فقط یک ساعت از خانه خارج شویم و زنان در اجتماع را ببینیم و کلاه خود را قاضی کنیم تا منصفانه عزت زن ایرانی پس از انقلاب را ببینیم.


منبع : cinemapress

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 15 + 2 چند است؟

تک نشانه

take neshaneh logo
3Neshaneh Reportatge
مهدی فضلعلی
021-77449301
info@mehdifazlali.com
مهدی فضلعلی هنرمندی شاخص در پتینه
مهدى فضلعلى متولد سال ١٣٥٨ فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتى است. او کار هنری خود را از سال 77 از طریق همکارى با استادان ...


ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر