توریسم ورزشی در ایران،فرصت‌ها و درآمدها

کد خبر 11666 - 1392 11 | تاریخ: 1379 روز پیش-1392/11/22 | ساعت: 22:02

صنعت گردشگری به عنوان یکی از راههای جدید و موثر تولید ثروت در اکثر کشورهای رو به توسعه و پیشرفته به شمار می آید و از این طریق درآمدهای هنگفتی را کسب می کنند.

صنعت گردشگرى آنطور که کارشناسان مطرح کرده اند پس از صنایع نفت و خودرو درآمدزا ترین صنعت در حال حاضر می باشد که در آینده نیز می تواند از جایگاه بهتری برخوردار شود و اين صنعت در زمينه اشتغالزايى نيز موثر واقع شده است و بنا بر نظر کارشناسان با ورود هر گردشگر به کشور چندین شغل جدید را ایجاد می کند .

حال باید دید که گردشگر و توریست به چه کسی می گویند.

بر اساس تعریف های متداول از توریسم ، کسی که محل زندگی خود را به قصد تفریح و سرگرمی و استراحت و فعاليت هاى ديگر از یک روز تا یک سال ترک کند گردشگر می گویند.

با توجه به تعريف بالا توریسم انواع مختلفی دارد که با سلایق و علایق افراد دسته بندی می شود مانند گردشگرانی که جهت دیدن جاذبه های طبیعی اقدام به سفر می کنند که به آن طبیت گردی یا اکوتوریسم می گویند ، برخی از گردشگران نیز جهت بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی شهرها و کشورهای مختلف به سفر می روند که گردشگر فرهنگی نام دارند، همچنین تعدادی از افراد به قصد مداوای بیماری خود با توجه به امکانات پزشکی مقصد یا تجدید روحیه با توجه به شرایط مساعد جوی مقصد به سفر می روند که توریسم سلامت نام دارد و انواع دیگر که از حوصله این مرقومه خارج است ، اما گونه دیگری از توریسم را می توان به عنوان توریسم ورزشی یاد کرد.

توریست ورزشی را شاید بتوان در عام ترین معنی به کسی گفت که جهت دیدن یا شرکت در مسابقات ورزشی بصورت انفرادی یا گروهی و یا درقالب تور ورزشی به شهر یا کشور دیگری سفر می کند.

توریسم ورزشی در برخی برهه های زمانی رونق بسیاری دارد ولی در زمان های دیگر نیز روال عادی خود را طی می کند. به عنوان مثال مسابقات جهانی المپیک و جام جهانی فوتبال که از مهم ترین رویدادهای ورزشی به شمار می آید و بصورت زمان بندی مشخص رخ می دهد سیل عظیمی از طرفداران تیمهای مختلف را به شهر یا کشور محل برگزاری مسابقات سرازیر می کند ، حضور این تعداد توریسم ورزشی در شهر یا کشور میزبان مسابقات منابع عظیم مالی را عاید آنها خواهد کرد ، مصداق این موارد را می توان به برگزاری مسابقات جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه و ۲۰۰۶ آلمان و مسابقات المپیک ۲۰۰۸ چین یا موارد دیگر یاد کرد که گروههای زیادی از هموطنان بری حمایت از تیم های ورزشی ایرانی به آن کشورها در قالب تورهای ورزشی سفر کردند. ویا به عنوان مثال یک نفر که به نیت دیدن مسابقات ورزشی مورد علاقه خود سفر می کند هزینه هایی را باید متقبل شود که از جمله می توان به تهیه بلیط رفت و برگشت ، رزرو محل اسکان در هتل یا اماکن اقامتی دیگر ، هزینه های ترانسفر در مقصد ، هزینه تهیه غذا و بلیط مسابقات ورزشی و سایر موار دیگر اشاره کرد که این باعث گردش مالی فراوانی می شود و اینگونه است که کشورهای مختلف جهان در جهت برگزاری مسابقات بین المللی و مهم ورزشی با یکدیگر به رقابت می پردازند و تمام توان خود را در این راه حتی چندین سال قبل از برگزاری مسابقات به کار میبندند ، هر چند برگزاری و آماده سازی اینگونه مسابقات برای آنها هزینه های زیادی را در بر داشته باشد اما برگشت درآمدی آن نیز قابل توجه خواهد بود.

یکی دیگر از فواید توریسم ورزشی را می توان به عنوان معرفی فرهنگ کشور میزبان برشمرد ، بدین ترتیب که با حضور گردشگران در آن کشور علاوه بر دیدن مسابقات ورزشی، با فرهنگ ، آداب و سنن و رسوم ، جاذبه های تاریخی و طبیعی و امکانات آن کشور آشنا خواهند شد واین مهم وقتی اتفاق خواهد افتاد که مسئولین برگزاری مسابقات برای گردشگران برنامه ریزی مدون و دقیقی راتنظیم نمایند و در صورت خوشایند بودن سفر برای آنها سفیران خوبی برای تبلیغ آن کشور برای هم میهنان خود خواهند بود و این باعث خواهد شد که سایر افراد آن منطقه نیز به کشور میزبان در مدت زمان دیگر سفر کنند.

فراهم بودن جاذبه های طبیعی خدادادی در یک منطقه یا یک کشور نیز می تواند در جذب توریسم ورزشی موثر باشد به عنوان مثال داشتن کوههای مرتفع ، دریاهای بیکران ، مناطق برفگیر، رودخانه های خروشان و سایر عوامل دیگر در جذب توریسم ورزشی غیر قابل انکار هستند .

کشورهایی هستند که اینگونه جاذبه های طبیعی در آنها مهیا نیست ، اما آنها به خاطر اینکه بتوانند توریسم ورزشی را به خود جلب کنند دست به فراهم نمودن جاذبه های مصنوعی زده اند به عنوان نمونه کشورهایی درجهت ساخت پیست اسکی مصنوعی اقدام نموده اند و برای گردشگران جالب است که در یک منطقه گرمسیر ، در یک فضای مناسب و سر پوشیده بر روی برف مصنوعی که با تکنولوژی جدید ساخته شده است اسکی کنند. ساخت استخرهای آب بزرگ و مواج مصنوعی از دیگر این اقدامات می باشد که ماجراجویان قایق سواری روی آبهای خروشان را به خود جلب کرده است.

از دیگرنمونه هاى راههای جذب توریسم ورزشی می توان به مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک اشاره کرد که یکی از کشورهای همسایه ما با توجه به فراهم آوردن امکانات مناسب میزبانی آن را بر عهده گرفته تا از این راه به درآمد قابل توجهى دست پیدا کند.

واما توریسم ورزشی در ایران با توجه به کم بودن امکانات و تاسیسات مناسب ورزشی هنوز از جایگاه خوبی برخوردار نیست و این مستلزم ساخت استادیوم ها و سالن های ورزشی استاندارد و ساير زيرساخت هاى لازم در سراسر کشور می باشد ، ولی با توجه به شرایط اقلیمی مناسب کشورمان میتوان برخی از ورزش ها که نیازی به سالن یا استادیوم ورزشی ندارد را با فراهم آوردن امکانات لازم احیا کرد و از طریق برگزاری مسابقات ورزشى گردشگران را به آنجا کشاند.

داشتن سلسله جبال البرز و زاگرس و قله های دماوند ، الوند، دنا و سبلان و سایر قلل ایران میتواند میزبان بسیاری از کوهنوردان و غار نوردان داخلی و خارجی باشد که برای فتح آنها به آنجا سفر می کنند . همچنین رودخانه های خروشانی که در سراسر ایران جاری هستند می تواند میزبان خوب و مهیجی برای آن دسته از ورزشکاران جسور قایق سواری بر رودهای خروشان (رفتینگ) باشد که در حال حاضر درچندين استان کشورمان مانند چهار محال و بختیاری ، گيلان ، لرستان برگزار می شود ولی با توجه به عدم اطلاع رسانى مناسب کمترکسی از آن آگاهی دارد.

مناطق کوهستانی و برفگیر طبیعی فراوانی که در ایران می باشد (نه بطور مصنوعی) می تواند محل مناسبی برای رقابت اسکی بازان روی برف در فصل سرد سال و همچنین اسکی روی چمن نیز در فصلهای گرم در آن مناطق باشد که خیل عظیمی از دوستداران خاص خود را به آن مناطق می کشاند ، ورزشهای ساحلی مانند فوتبال ، والیبال ، تنیس ساحلی و انواع ورزشهای آبی با توجه بر مرزهای فراوان آبی و ساحلهای زیبای جنوب و شمال کشورمان نیز میتواند در توسعه توریسم ورزشی مؤثر باشد.

بیا بانها ، شن زارها و کویر ایران نیز میتواند در توریسم ورزشی اثر گذار باشد به عنوان نمونه مسابقات اتومبیلرانی که در بیابانهای کشورهای دیگربرگزار می شود را در نظر بگیرید ، داشتن گرمترین نقطه جهان در کویرهای ایران در منطقه گندم بریان می تواند به عنوان یک جاذبه در کنار برگزاری اینگونه مسابقات در ایران باشد حتی می شود مسابقات مورد نظر را ابتدا در سطح ملی ، سپس با تبلیغات مناسب در سطح بین الملل برگزار کرد که در این صورت با ورود گردشگران و ورزشکاران به آن مناطق باعث کسب درآمد ساکنین آن منطقه خواهد شد و از راههای دیگر جذب گردشگردر این مناطق را مى توان به برگزاری تورهای سافاری اشاره کرد که هرساله مبالغ زیادی از سوی ایرانیان در بيابان هاى کشورهای همسایه هزینه می شود و چه بسا در این راه از داشته های طبيعى کشورمان غافل می مانیم.

دست آخر اينکه احداث تاسيسات و زير ساخت هاى توريسم ورزشى در کشور به خودى خود باعث ايجاد فضاى شاد و مفرح در کشور و گامى موثر در پر کردن اوقات فراغت اقشار مختلف جامعه بالاخص جوانان خواهد بود و در راستاى جلوگيرى از برخى ناهنجاريهاى اجتماعى گام بر مى دارد. و اين مهم زمانى اتفاق خواهد افتاد که همه مسئولين و بخش خصوصى با همدلى در کنار يکديگر در اين راه قدم بردارند.

 


منبع : قشم دیلی/سعید صیفی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 8 + 2 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری