زاینده رودهم به اندازه دریاچه ارومیه مهم است

کد خبر 11943 - 1392 11 | تاریخ: 1376 روز پیش-1392/11/26 | ساعت: 17:56

سردار کریم نصر اصفهانی روز شنبه در جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: برای حل مشکل آب در حوضه آبخیز رودخانه زاینده رود نیز باید کار گروه ملی تشکیل شود


وی با تاکید بر حل مشکلات دریاچه ارومیه افزود: مشکل آب در حوضه آبخیز زاینده رود نیز چندین استان بخش مرکزی کشور را درگیر کرده و این استانها در شرایط سخت به سر می برند.

نصر اصفهانی گفت: در حال حاضر به علت خشکی زاینده رود فقط هزاران کشاورز در منطقه شرق اصفهان با مشکلات معیشتی دست و پنجه نرم می کنند.

وی همچنین به مشکل آب در کلانشهر اصفهان اشاره کرد و افزود: خشکی زاینده رود و کاهش شدید آب سفره های زیر زمینی سبب شده که شهرداری برای نگهداری و توسعه فضای سبز در کلانشهر اصفهان نیز دچار مشکل شود.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان از مسوولان در رده های شهری، استانی و ملی خواست برای حل این مشکل با یکدیگر وحدت و همدلی داشته باشند.

ذخیره سد زاینده رود که در بالا دست این رودخانه قرار دارد در بهمن امسال به حدود 130میلیون متر مکعب رسیده که کمترین میزان در مدت بیش از چهل سال بهره برداری از این سد است.

خشکی زاینده رود در سالهای اخیر علاوه بر زیانهای بسیار به بخش کشاورزی، نگرانی جدی برای تامین آب آشامیدنی حدود پنج میلیون نفر را در مناطق مرکزی استان اصفهان، کاشان و یزد بوجود آورده است.

در سال گذشته 450 میلیون متر مکعب آب زاینده رود برای شرب اهالی مناطق یاد شده اختصاص یافت، اما کاهش بارندگی بین 15 تا 40 درصدی در ایستگاههای شاخص باران سنجی در حوضه آبریز زاینده رود در سال جاری تامین همین میزان آب در سال پیش رو را مورد تردید قرار داده است.

این در حالی است که مصرب آب شرب در استان اصفهان به لحاظ رشد جمعیت که بیشتر ناشی از مهاجرت به این استان است در سالهای گذشته همواره رو به افزایش بوده است.

در این سالها شمار زیادی از مردم از استانهای مختلف از جمله چهارمحال و بختیاری و خوزستان به استان اصفهان مهاجرت کرده و به شمار متقاضیان آب در این استان افزوده اند.


منبع : ایرنا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 16 + 2 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری