بهبود اختلالات رفتاری کودکان به کمک امگا 3

کد خبر 12211 - 1392 11 | تاریخ: 1369 روز پیش-1392/11/29 | ساعت: 09:53

چربی های امگا 3 تاثیر قابل توجهی در پیشگیری از ابتلا به بیماری هایی ازجمله  ناراحتی های قلبی عروقی دارند. گرچه همه افراد در سنین مختلف باید به مقدار لازم آن را دریافت کنند اما در مورد کودکان مهم تر است زیرا کمبود امگا 3 می تواند تاثیرات سوئی بر روند رشد ذهنی آنها داشته باشد.  اهمیت دریافت امگا 3 در بچه ها به دوران جنینی برمی گردد. مادرانی که در سه ماهه آخر دوران بارداری به اندازه کافی مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 مصرف نمی کنند، بیشتر احتمال دارد که فرزندانی با مشکلات رفتارهای اجتماعی داشته باشند. این بچه ها همچنین بهره هوشی پایین تری نسبت به بچه هایی که به اندازه کافی این ماده را دریافت کرده اند، دارند. در واقع در مدت سه ماه آخر بارداری مغز جنین مقدار زیادی ADH وAEP؛ اسیدهای چرب ضروری را که در ماهی های چرب وجود دارد ذخیره می کند. ADH عملکردهای شناختی مغز را بهبود می بخشد که بر روند یادگیری،‌ حافظه و همچنین قدرت بینایی تاثیر می گذارد.

ارجحیت با ماهی یا مکمل های غذایی ؟

تفاوت قابل توجهی در رابطه با عملکرد حیاتی امگا3 بر لوله عصبی در موارد مصرف ماهی یا مکمل های غذایی دیده نشده است. اما تحقیقات نشان می دهد که پروتئین های موجود در ماهی تاثیرات مثبتی بر سلامت عمومی جنین و مادر باردار دارد. همچنین پس از تولد نیز مصرف منظم ماهی در طولانی مدت بر سلامتی مؤثر است. البته باور اشتباهی در بین مردم شایع است که ماهی حاوی مواد مضری است که خوردن آن در دوران بارداری ممکن است به رشد مغز جنین آسیب برساند. این مسئله در مورد ماهی های چاق مانند شمشیر ماهی،‌ کوسه و بعضی از انواع تن درست است اما درباره دیگر انواع ماهی صدق نمی کند. به عنوان مثال ماهی آزاد یکی از منابع عالی امگا 3 است که هیچ خطری برای جنین ندارد.

تاثیر امگا3 بر کودکان با مشکلات خاص

اخیرا مطالعاتی در این باره صورت گرفته که نشان می دهد مصرف روزانه 700 میلی گرم مکمل امگا 3 با منشا دریایی درکودکان 8 تا 11 سال که دچار مشکلات هماهنگ سازی، هجی کردن، خواندن و اختلالات رفتاری هستند طی سه ماه می تواند علائم را از نه ماه به سه ماه کاهش دهد. همچنین تاثیر دیگر این ماده ضروری بر افسردگی کودکان 10 ساله نیز مشخص شده است. درصورت دریافت 700 تا 800 میلی گرم امگا 3 در روز پس از دو ماه علائم افسردگی تا حد قابل چشمگیری بهبود یافته بود. البته عملکرد امگا 3 تنها مربوط به کودکان مبتلا به مشکلات شناختی نیست؛ بلکه این اسید چرب به طور کلی برای رشد و محافظت مغز همه بچه ها لازم است.

مصرف امگا 3 در کودکی و تاثیر طولانی مدت آن

art_895 Copy

مسلما تاثیر مصرف امگا 3 بر سلامت سیستم قلبی عروقی و پیشگیری از ابتلا به بیماری های آن به طور قطع ثابت شده است. در رابطه با بیماری آلزایمر نیز مصرف منظم ماهی از سنین کودکی می تواند بروز بیماری و پیشرفت آن به تعویق می اندازد. همچنین تحقیقات بسیاری گویای این است که در پیشگیری از ابتلا به سرطان،‌ التهاب مزمن، آلرژی و آسم نیز تاثیرگذار باشد.


منبع : داروغذا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 9 + 6 چند است؟

ADVERTISING