سنتی با ظرافت انگلیسی برای دوستداران چای

کد خبر 12257 - 1392 11 | تاریخ: 1372 روز پیش-1392/11/29 | ساعت: 13:48

زماني دركشور بريتانيا راس ساعت سه و نيم عصر همه كارها متوقف مي‌شد زيرا اين ساعت، زمان نوشيدن چاي است. اين سنت ديرينه بريتانيايي نقش عمده اي در زندگي صاحبان تاج و تخت ديروز و نيز دارندگان كارت هاي اعتباري امروز دارد.

سنت چاي عصر عمدتا از قرن نوزدهم ميلادي و از هنگامي در بريتانيا محبوبيت يافت كه آن، هفتمين دوشس از خانواده بدفورد دردهه 1840 ميلادي اين ايده را كه يك ميان وعده ساده قبل از شام براي خود و دوستان نزديكش برگزار كند، مطرح كرد. وي كه از احساس افسردگي در عصرها شكايت داشت، راه حل اين مشكل را در سيني هاي پر از خوردني هاي خوشمزه يافت كه دركنار آن يك قوري پر از چاي نيز قرار داشت.

 

در آن زمان برنامه سنتي شام انگليسي ها تا قبل از ساعت هشت و نيم نبود و دوشس اغلب پيش از رسيدن زمان شام گرسنه مي شد. بخصوص درفصل تابستان وقتي كه شام اندكي ديرتر هم صرف مي شد.


بنابراين وي دستور داد تا يك وعده غدايي كوچك شامل نان و كره و كيك و كلوچه و بيسكويت همراه با يك قوري چاي برايش تهيه كنند كه البته به طور پنهاني انجام مي شد. زيرا او نگران بود كه مورد تمسخر ديگران قرار گيرد. با اين همه اين عادت وي ايده يك ميان وعده غذايي كوچك را همراه با چاي در ميان تمام مردم بريتانيا رواج داد.


اگرچه اعتبار اين رسم جالب را به دوشس بدفورد داده اند اما اين رسم نيز همچون همه آداب و رسوم ديگر دستخوش تحولات زيادي طي دوره هاي مختلف شده است. و اكنون درانگلستان هيچ چيز بيش از صرف يك وعده چاي عصر در لندن لذت بخش نيست.

 

هتل متروپوليتن درپارك قديمي لين در اقدامي ابتكاري دست به احياي مراسم چاي عصرانه انگليسي زده است كه كاركنان آن در فضايي دوستانه منويي شامل انواع غذاي سبك بدون چربي و انواع مواد غذايي رژيمي شامل انواع شيريني و كيك هاي فنجاني ، انواع ماكارون و ساندويچ هاي بدون نان با مجموعه اي از انواع ميوه ها و انواع گوناگون چاي و ديگر نوشيدني هاي گوناگون كه در قوطي هاي دوستدار محيط زيست بسته بندي شده، به مشتريان و علاقمندان چاي عصر عرضه مي كنند.


چاي عصر در لندن

امروزه توريست هاي خارجي در لندن مي توانند مراسم چاي سنتي بريتانيا را با عالي ترين كيفيت در رستوران ها و هتل هاي مختلف و نيز مراكز فرهنگي و اجتماعي مختلف تجربه كنند.

 

اين مراسم امروزه در توريسم لندن اهميت بسيار دارد به طوري كه برخي از مهم ترين و محبوب ترين مكان‌هاي تفريحي و اقامتگاهي لندن اكنون مراسم چاي عصر را با كيفيت خاصي سنتي آن به مردم و علاقمندان عرضه مي كنند .
به اين ترتيب چاي در قوري همراه با انواع كلوچه، خامه و مربا و كيك، ساندويچ انگشتي خوش طعم و... هم اكنون يكي از مجبوب ترين و جذاب ترين بخش‌ها در منوي عصرگاهي رستوران‌هاي لندن محسوب مي‌شود.


چاي عصرگاهي انگليسي در ريتز

صرف چاي در موسسه ريتز چنان محبوب است كه درحال حاضر هر روز پنج نشست يا پنج دور مختلف به مشتريان ، خدمات صرف چاي را عرضه مي كند. نخست درساعت يازده و نيم و سپس درساعت يك و نيم و ديگري در ساعت سه ونيم ، پنج و نيم و هفت و نيم . محبوبيت چاي به سبك سنتي بريتانيا درميان مردم و توريست هاواستقبال آن ها از اين برنامه در ريتز سبب شده كه علاقمندان براي شركت در اين برنامه حداقل از 4 هفته قبل بايد رزو كنند. مراسم چاي با آداب ظريفي چون اجراي موسيقي توسط نوازندگان پيانو و چنگ،همراه است.

 

مراسم چاي عصرانه بريتانيا در ميسون و فورتنام:
اين مراسم در رستوران سنت جيمز واقع در فورتنام و ميسون نيز به گونه اي است كه به مهمانان و توريست ها امكان مي دهد از طيف وسيعي از انواع چاي با طعم هاي مختلف محلي از سرتاسر جهان لذت ببريد.

مراسم ديگري نظير چاي عصر روزتولد و چاي عصر براي مناسبت هاي ويژه و نيز براي افراد مقيد به رژيم هاي غذايي خاص مانند گياهخواران ، ديابتي ها و افرادي كه از مصرف هرگونه چربي و روغن خودداري مي كنند، در اين رستوران عرضه مي شود.

مراسم چاي انلگيسي در بركلي، لينسبورگ، دورچستر و والدورف هيلتون و نيز با تفاوت هاي مختلفي در نحوه برگزاري و انواع موادغذايي و انواع چاي و طعم آن برگزار مي شود.

مثلا منوي چاي عصر در لينسبورگ شامل انواع بيسكويت هاي تازه كلوچه ها و نان هاي تازه همراه با خامه غليظ و انواع خشكبار وميوه هاي خشك شده خانگي است.
ضمن اين كه تنوع چاي به حدي است كه بيشتر افراد به ويژه توريست ها ممكن است در انتخاب نوع چاي دچار مشكل شوند. دراين موارد توصيه شده كه براي دريافت مشاوره و راهنمايي به بخش مشاوران چاي لينسبورگ – كه نخسبتين بار است كه در انلگستان ابداع شده مراجعه كنند كه از راهنمايي علاقمندان و دوستداران چاي خوشحال مي شوند.

مراسم چاي عصر در دورچستر هر روز عصر در ساعت دو ونيم و چهار و نيم برگزار مي شود كه ضمن ارائه انواع شيريني و بيسكويت هاي تازه پخته شده، با موسيقي كلاسيك همراه است .

 


منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی/میترااسدنیا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 9 + 7 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری