کارآموزی در بهترین شرکت های تکنولوژی محور

کد خبر 12427 - 1392 12 | تاریخ: 1371 روز پیش-1392/12/01 | ساعت: 02:39

شرکت‌های تکنولوژی همیشه مورد توجه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، کارآموزان و کارجویان جوان بوده است. در واقع اکوسیستم به روز و رو‌به‌رشد این شرکت‌ها می‌تواند توجه اغلب این افراد را به خودش جلب کند و آنها را به حضور در این شرکت‌ها و کار در آنها ترغیب کند. در این میان اما شرکت‌های بزرگ هم سعی دارند فارغ‌التحصیلان برجسته دانشگاهی و ممتاز را سریع‌تر و زودتر از دیگر شرکت‌های رقیب جذب کنند و به‌کار بگیرند. با این اوصاف است که همزمان با تمایل کارآموزان به‌کار در شرکت‌های بزرگ و شناخته شده تکنولوژی، این شرکت‌ها هم سعی دارند با فراهم آوردن شرایط مناسب و حقوق کارآموزی خوب افراد برجسته و باهوش را جذب کنند.

china-high-tech Copy

به این ترتیب موسسه تحقیقاتی Glassdoor هم به تازگی تحقیق گسترده را در میان 4700 شرکت تکنولوژی انجام داده است تا بهترین شرکت‌های تکنولوژی برای کارآموزی را شناسایی و معرفی کند. از میان 25 شرکت جهان که به عنوان بهترین شرکت‌ها برای کارآموزی معرفی شده‌اند، شرکت‌های بزرگ تکنولوژی 13 جایگاه را به خودشان اختصاص داده‌اند. کارشناسان Glassdoor این تحقیق را بر اساس بازخوردهای کارمندان و کارآموزان این شرکت‌ها انجام داده‌اند. با این اوصاف بهترین شرکت‌های تکنولوژی برای کارآموزان به ترتیب عبارت است از:
1- Facebook، بهترین شرکت جهان برای کارآموزان: این شرکت در این رتبه‌بندی به‌عنوان بهترین شرکت جهان برای کارآموزی معرفی شده است و از حداکثر 5 امتیاز از طرف کارآموزان امتیاز 6/4 را به‌دست آورده است. اگرچه متوسط حقوق ماهانه کارآموزان بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی دنیا 6056 دلار است؛ اما گویا روند مصاحبه و انتخاب کارآموزان در آن نسبتا سخت و پیچیده است تا جایی که کارآموزان به میزان سختی مصاحبه‌های شغلی آن امتیاز 1/3 از حداکثر 5 را داده‌اند. یکی از مهندسان نرم‌افزار Facebook معتقد است: «اکوسیستم این شرکت استقلال عمل، قدرت حل سریع مشکلات و مهارت بالای ارتباطی را مد نظر دارد و کار در اینجا جدی و سخت است.»
2- Google، جذاب برای کارآموزان: دومین شرکت برتر جهان برای کارآموزان و کارورزان امتیاز 6/4 را از کارآموزان دریافت کرده است. این شرکت به کارآموزانش ماهانه 5678 دلار حقوق می‌دهد و کارآموزان امتیاز 4/3 از حداکثر 5 را به میزان سختی مصاحبه‌های شغلی آن داده‌اند. یکی از کارآموزان این شرکت در بخش نرم‌افزار می‌گوید: «حقوق خوب مهم‌ترین نکته در گوگل است. آنها برای اسکان کارآموزان در دوره کارورزی‌شان هم مبلغی در نظر گرفته‌اند. من چیزهای زیادی از مهندسان گوگل یاد گرفته‌ام.»
3- Qualcomm، با آغوش باز: این شرکت رتبه سوم را در میان برترین شرکت‌های جهان برای کارآموزی در اختیار دارد و کارآموزان امتیاز 5/4 را به آن داده‌اند. این شرکت تولیدکننده پردازنده به کارآموزانش حقوق ماهانه 4560 دلار می‌دهد و امتیازی که کارآموزان به میزان سختی مصاحبه‌های شغلی آن داده‌اند، 3 از 5 است. یک کارآموز این شرکت می‌گوید: «کارآموزان به صورت خودکار به عنوان گزینه‌های استخدام در آینده در نظر گرفته می‌شوند. فرصت‌های شغلی مناسب و زیادی در Qualcomm وجود دارد و کارمندان دیگر به کارآموزان کمک زیادی می‌کنند.»
4- Epic Systems، مکانی خوب برای شروع کار: این شرکت که در زمینه نرم‌افزارهای سلامتی فعالیت می‌کند، به عنوان پنجمین شرکت برتر جهان برای کارآموزان معرفی شده است. این شرکت امتیاز 5/4 را از کارآموزان گرفته است و کارآموزان امتیاز 3/3 از حداکثر 5 را به میزان سختی مصاحبه‌های شغلی آن داده‌اند. این شرکت به‌طور متوسط برای هر ساعت 78/31 دلار حقوق به کارآموزانش می‌دهد. یکی از کارآموزان این شرکت معتقد است: «این شرکت از کارآموزانش حمایت خوبی می‌کنند و وقت زیادی برای آموزش به کارآموزان صرف می‌کند.»
5- Intel، یک فضای آموزشی خوب: بزرگ‌ترین تولیدکننده تراشه‌های الکترونیکی دنیا رتبه ششم را در میان بهترین شرکت‌های جهان برای کارآموزان دارد. کارآموزان Intel امتیاز 7/2 از حداکثر 5 را به میزان سختی مصاحبه‌های شغلی آن داده‌اند و در مجموع امتیاز 4/4 را از حداکثر 5 به این شرکت داده‌اند. Intel ماهانه حقوق 4836 دلاری را برای کارآموزانش در نظر گرفته است و طبق گفته کارآموزان حمایت خوبی از آنها می‌کند و پروژه‌هایی را ویژه آنها در نظر می‌گیرد. کارآموزان Intel معتقدند که این شرکت یک آموزشگاه خوب برای آنهاست.
6- Microsoft، شرکتی جالب و منظم: غول نرم‌افزاری دنیا حالا هفتمین شرکت برتر جهان برای کارآموزان است و امتیاز 3/4 از حداکثر 5 را دارد. این شرکت ماهانه حقوق 5936 دلاری را به کارآموزانش می‌دهد و کارآموزان معتقدند که میزان سختی مصاحبه‌های شغلی در این شرکت 2/3 از حداکثر 5 است. یکی از کارآموزان بخش تحقیقات مایکروسافت می‌گوید: «این شرکت برنامه تحقیقاتی ویژه‌ای برای کارآموزان دارد و برای اسکان و حمل‌ونقل هزینه مجزایی به کارآموزانش می‌دهد.»
7- Apple، یک شرکت فوق‌العاده: نهمین شرکت برتر جهان برای کارآموزی، ارزشمندترین شرکت جهان است و امتیاز 3/4 از حداکثر 5 را به خودش اختصاص داده است. این شرکت ماهانه 4914 دلار به عنوان حقوق به کارآموزانش می‌دهد و کارآموزان آن معتقدند که میزان سخت مصاحبه‌های شغلی آن 1/3 از 5 است. یکی از کارآموزان Apple در بخش نرم‌افزار معتقد است: «این شرکت برای کارآموزانش اسکان رایگان فراهم می‌آورد که حداکثر 15 دقیقه با دفتر شرکت فاصله دارد یا ماهی هزار دلار برای هزینه اسکان به آنها می‌پردازد. کارآموزان Apple مانند کارمندان آن از تسهیلاتی مانند بیمه درمانی، عضویت در سالن ورزشی، وعده غذایی رایگان و تخفیف برای خرید محصولات بهره می‌برند.»
8- Texas Instruments، امکانات مناسب و رویدادهای اجتماعی مختلف: این شرکت رتبه دوازدهم را در میان بهترین شرکت‌های جهان برای کارآموزی دارد و امتیاز 2/4 از 5 را در اختیار دارد. این شرکت ماهانه 5266 دلار حقوق به کارآموزانش می‌دهد و کارآموزان امتیاز 3 از 5 را به میزان سختی مصاحبه‌های شغلی آن داده‌اند. یکی از کارآموزان این شرکت می‌گوید: «این شرکت امکانات خوبی را در کنار رویدادهای اجتماعی مختلف برای کارآموزان فراهم می‌آورد تا چیزهای بیشتری را در عمل به آنها بیاموزد.»
9- Yahoo، شرکتی رو به رشد: چهاردهمین شرکت برتر جهان برای کارآموزی، امتیاز 1/4 از حداکثر 5 را در اختیار دارد. این شرکت ماهانه 5191 دلار به عنوان حقوق به کارآموزانش می‌دهد و گویا مصاحبه‌های شغلی آن نسبتا آسان است. یکی از کارآموزان Yahoo در بخش فنی این شرکت می‌گوید: «غذای رایگان، ساعت‌های کاری تغییرپذیر و مدیرعاملی با دیدگاه روشن برای آینده شرکت، بهترین چیزهایی است که در Yahoo وجود دارد.»
10- HP، حقوق و پاداش مناسب: این شرکت با امتیاز 1/4 از حداکثر 5 امتیاز در جایگاه شانزدهم دنیا برای کارآموزان قرار دارد. متوسط حقوق کارآموزان این شرکت به‌طور متوسط 4108 در ماه است و میزان سختی مصاحبه‌های شغلی آن از نظر کارآموزان 6/2 از 5 است. یکی از کارآموزان این شرکت در بخش بازاریابی می‌گوید: «یافتن یک شغل مناسب در این شرکت راحت است و روند دادن پاداش به کارآموزان و کارمندان جالب است.»
11- Cisco، جایی زیبا برای یادگیری: این شرکت با امتیاز 1/4 از حداکثر 5 در جایگاه هجدهم برترین شرکت‌های جهان برای کارآموزی قرار دارد. Cisco به‌طور متوسط ماهانه 4395 دلار حقوق به کارآموزانش می‌دهد و میزان سختی مصاحبه‌های شغلی آن از نظر کارآموزان 7/2 از 5 است. یک کارآموز این شرکت در بخش نرم‌افزار آن معتقد است: «کارمندان این شرکت بسیار باهوش هستند و اینجا جای خوبی برای یادگیری و کسب تجربه است. محوطه و دفتر اصلی این شرکت هم بسیار زیباست.»
12- Broadcom، جایی برای چالش‌های تکنیکی: این شرکت هم امتیاز 1/4 از حداکثر 5 را از سوی کارآموزانش گرفته است و در جایگاه نوزدهم بهترین شرکت‌های جهان برای کارآموزی قرار گرفته است. Broadcom به کارآموزان خودش به‌طور متوسط 4898 دلار در ماه حقوق می‌دهد و میزان سختی مصاحبه‌های شغلی آن از نظر کارآموزان 1/3 از 5 است. یکی از کارآموزان این شرکت می‌گوید: «اینجا واقعا کار جدی و محیط کاملا فنی و تکنیکی است. چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد و کارآموزان می‌توانند کار در یکی از بهترین فضاهای تکنولوژیکی دنیا را در اینجا تجربه کنند.»
13- Amazon، با کارمندانی باهوش و مفید: این شرکت از میان 25 شرکت برتر جهان برای کارآموزی رتبه آخر را در اختیار دارد و امتیاز 9/3 از حداکثر 5 را به خودش اختصاص داده است. Amazon به‌طور متوسط ماهانه 5539 دلار حقوق به کارآموزانش می‌دهد که مبلغ قابل توجهی محسوب می‌شود. با این حال، گویا مصاحبه‌های شغلی این شرکت چندان هم ساده نیست و میزان سختی آنها از نظر کارآموزان Amazon برابر 2/3 از 5 است. یکی از کارآموزان Amazon که در بخش تحلیل مالی مشغول به‌کار است، درباره این شرکت می‌گوید: «مهم‌ترین بخش کارآموزی در این شرکت کار در کنار کارمندان باهوش و دلسوز است که تمام تلاش خودشان را برای آموزش به کارآموزان انجام می‌دهند. این کارمندان افرادی ایده‌پرداز و خلاق هستند که واقعا به کمک به کارآموزان علاقه دارند.»

table Copy


منبع : دنیای اقتصاد

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 15 + 8 چند است؟

ADVERTISING