بیماری‌های الکلیک کبد

کد خبر 12597 - 1392 12 | تاریخ: 1364 روز پیش-1392/12/03 | ساعت: 22:03

k2 Copy

کبد چرب الکلیک

معمولا مقداری چربی در سلول‌های کبدی کسانی که بطور مرتب الکل می‌نوشند، انباشته می‌شود. کبدچرب به خودی خود بیماری خطرناکی نیست و نشانه‌ای ندارد. چنانچه نوشیدن الکل کاهش یابد یا قطع شود، بیماری روند معکوس طی می‌کند. اما این بیماری در بعضی افراد پیشرفت می‌کند و به مراحل ورم کبدی و سیروز می‌رسد.

ورم کبد الکلیک (alcoholic hepatesis)

Hepatesis به معنای ورم کبد است. تورم ممکن است ضعیف یا شدید باشد. تورم ضعیف معمولا نشانه‌ای ندارد و با توجه به میزان تغییر آنزیم‌های کبدی در آزمایش خون قابل تشخیص است. حالت شدیدتر تورم کبد با احساس بیماری، زردی پوست (به دلیل سطح بالای بیلیروبین کبد) و درد کبد همراه است. در مراحل شدیدتر ممکن است کبد از کار بیافتد و باعث زردی شدید، مشکلات لخته شدن خون، گیجی، کُما، خونریزی داخل‌شکمی و سرانجام مرگ شود.

سیروز الکلیک

سیروز به حالتی گفته می‌شود که بافت‌های کبد با، بافت‌های معیوب (فایبروزیس) جایگزین می‌شود. حدود 1 تا 10 درصد الکلی‌ها سرانجام به سیروز مبتلا می‌شوند. این بیماری پس از ده سال یا بیشتر پس از اعتیاد به الکل ایجاد می‌شود. سیروز کبدی در افراد الکلی که هیچگاه ورم کبد نداشته اند نیز ممکن است بروز کند.

راه‌های تشخیص :

آزمایش خون، سونوگرافی ، نمونه‌برداری از کبد.

درمان :

در تمام بیماری‌های ناشی از نوشیدن الکل، ابتدا باید نوشیدن الکل را متوقف کرد. استفاده از دارو و مکمل‌های غذایی با نظر پزشک توصیه می‌شود.


منبع : پارسی طب

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 11 + 3 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار