حافظه فعال:پردازشگراطلاعات درفایل های مغز

کد خبر 12774 - 1392 12 | تاریخ: 1365 روز پیش-1392/12/05 | ساعت: 09:43

قطعا بسایری از فعالیتهای روزانه حول کارکرد حافظه می گردد و مهم ترین نوع حافظه ، حافظه فعال است، همان فرایندی که برای ذخیره و دستکاری موقت اطلاعات استفاده می کنیم

.
حافظه فعال مقدار کوچکی از اطلاعات را درون خود نگه می دارد و در عین حال دروازه بسیاری دیگر از کارکردهای شناختی (ذهنی) ماست. این کارکردها عبارتند از استدلال، حل مسئله، درک مطلب، یادگیری و روشی که ما با آن تکه های کوچک اطلاعات را بازیابی کرده و برای کارهای پیچیده مورد استفاده قرار می دهیم.

افرادی که حافظه فعال قدرتمندی دارند، می توانند همزمان با پردازش های دیگر و وجود عوامل مزاحم، اطلاعات مورد نیاز را یافته و پردازش کنند. همچنین به نظر می رسد رابطه نزدیکی بین ظرفیت حافظه فعال و کنترل اطلاعات دریافتی از محیط و انتخاب آنها برای پردازش یا چشم پوشی، وجود دارد.
از آنجا که توانایی ما برای استدلال و حل مسئله اغلب به عنوان هوش تعریف می شود، ارتقاء کارکرد حافظه فعال به افزایش بهره هوشی می انجامد

دکتر تریسی، محقق دانشکده ی روانشناسی دانشگاه فلوریدا معتقد است که حافظه ی فعال ، یادآوری اطلاعات ثبت شده در گذشته و استفاده از آن ها در زمان حال است. به عقیده ی او حافظه ی فعال دقیقا همان چیزی است که تفاوت های عمده در موفقیت در یادگیری را تعیین می کند.

 

حافظه ی فعال در واقع بخشی از سیستم کلی حافظه است. حافظه ی فعال به ما کمک می کند تا بعد از ورود اطلاعات تازه، همزمان با پردازش اطلاعات در ذهن، قسمت های مهم آن ذخیره و ثبت شوند. در انجام محاسبات ریاضی و یا در حین گوش دادن به یک داستان، معمولا کودکان از این توانایی استفاده می کنند. در واقع حافظه ی فعال، نوعی استفاده ی کوتاه مدت از عملکردهای حافظه است. حافظه ی فعال مجموعه ای از مهارت هایی است که به ما کمک می کند اطالاعاتی را که برای حل یک مسئله یا تکمیل یک کار نیاز داریم به خاطر بسپاریم و بتوانیم به موقع آن ها را یادآوری کنیم. حافظه ی فعال بخش اساسی و زیربنای تمام عملکردهای اجرایی مغز است.مجموعه ی مهارت های عمیق ذهنی که به ما امکان برنامه ریزی، حل مسئله و سازمان دهی مسائل را می دهد.

 

حافظه ی فعال به ما کمک می کند تا در حین انجام تکالیف ذهنی خاص، هم زمان مقدار زیادی از اطلاعات را در ذهن اماده داشته باشیم. حافظه ی فعال در طول انجام تکالیف به ما کمک می کند تا همواره هدف نهایی خود را در ذهن داشته باشیم و هم زمان با پردازش سایر اطلاعات بتوانیم انجام تکلیف را به پایان برسانیم.

 

به طور کلی کودکان و بزرگسالان در طول روز از دو نوع کلی حافظه ی فعال استفاده می کنند. هر دوی این مهارت های حافظه ای در سال های اولیه ی کودکی شروع به رشد می کنند و در اوایل نوجوانی و بزرگسالی به رشد و ثبات بیشتری می رسند.

 

- حافظه ی فعال کلامی – شنیداری :

 

زمانی که کودکان با توجه به دستورالعمل های کلامی گام به گام تکالیف خود را انجام می دهند در واقع از مهارت حافظه ی فعال کلامی – شنیداری خود استفاده می کنند. اگر این توانایی در کسی ضعیف باشد احتمالا آن فرد در پیروی از دستورالعمل های شفاهی با مشکل رو به رو خواهد بود.

 

- حافظه ی فعال فضایی – بصری :

 

این توانایی حافظه به فرد امکان می دهد تا با به خاطر سپردن و به یاد آوردن شکل و یا تصویر و الگوی یک موضوع اقدام به حل مسئله و یا تکمیل تکالیف کند. یادگیری با توجه به تصاویر و اشکال و الگوهای تصویری با استفاده از مهارت حافظه ی فعال فضایی – بصری انجام می شود.

 

.


منبع : /braintrain.paarand /baghbani1392

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 9 + 6 چند است؟

ADVERTISING