حافظه فعال:پردازشگراطلاعات درفایل های مغز

کد خبر 12774 - 1392 12 | تاریخ: 972 روز پیش-1392/12/05 | ساعت: 09:43

قطعا بسایری از فعالیتهای روزانه حول کارکرد حافظه می گردد و مهم ترین نوع حافظه ، حافظه فعال است، همان فرایندی که برای ذخیره و دستکاری موقت اطلاعات استفاده می کنیم

.
حافظه فعال مقدار کوچکی از اطلاعات را درون خود نگه می دارد و در عین حال دروازه بسیاری دیگر از کارکردهای شناختی (ذهنی) ماست. این کارکردها عبارتند از استدلال، حل مسئله، درک مطلب، یادگیری و روشی که ما با آن تکه های کوچک اطلاعات را بازیابی کرده و برای کارهای پیچیده مورد استفاده قرار می دهیم.

افرادی که حافظه فعال قدرتمندی دارند، می توانند همزمان با پردازش های دیگر و وجود عوامل مزاحم، اطلاعات مورد نیاز را یافته و پردازش کنند. همچنین به نظر می رسد رابطه نزدیکی بین ظرفیت حافظه فعال و کنترل اطلاعات دریافتی از محیط و انتخاب آنها برای پردازش یا چشم پوشی، وجود دارد.
از آنجا که توانایی ما برای استدلال و حل مسئله اغلب به عنوان هوش تعریف می شود، ارتقاء کارکرد حافظه فعال به افزایش بهره هوشی می انجامد

دکتر تریسی، محقق دانشکده ی روانشناسی دانشگاه فلوریدا معتقد است که حافظه ی فعال ، یادآوری اطلاعات ثبت شده در گذشته و استفاده از آن ها در زمان حال است. به عقیده ی او حافظه ی فعال دقیقا همان چیزی است که تفاوت های عمده در موفقیت در یادگیری را تعیین می کند.

 

حافظه ی فعال در واقع بخشی از سیستم کلی حافظه است. حافظه ی فعال به ما کمک می کند تا بعد از ورود اطلاعات تازه، همزمان با پردازش اطلاعات در ذهن، قسمت های مهم آن ذخیره و ثبت شوند. در انجام محاسبات ریاضی و یا در حین گوش دادن به یک داستان، معمولا کودکان از این توانایی استفاده می کنند. در واقع حافظه ی فعال، نوعی استفاده ی کوتاه مدت از عملکردهای حافظه است. حافظه ی فعال مجموعه ای از مهارت هایی است که به ما کمک می کند اطالاعاتی را که برای حل یک مسئله یا تکمیل یک کار نیاز داریم به خاطر بسپاریم و بتوانیم به موقع آن ها را یادآوری کنیم. حافظه ی فعال بخش اساسی و زیربنای تمام عملکردهای اجرایی مغز است.مجموعه ی مهارت های عمیق ذهنی که به ما امکان برنامه ریزی، حل مسئله و سازمان دهی مسائل را می دهد.

 

حافظه ی فعال به ما کمک می کند تا در حین انجام تکالیف ذهنی خاص، هم زمان مقدار زیادی از اطلاعات را در ذهن اماده داشته باشیم. حافظه ی فعال در طول انجام تکالیف به ما کمک می کند تا همواره هدف نهایی خود را در ذهن داشته باشیم و هم زمان با پردازش سایر اطلاعات بتوانیم انجام تکلیف را به پایان برسانیم.

 

به طور کلی کودکان و بزرگسالان در طول روز از دو نوع کلی حافظه ی فعال استفاده می کنند. هر دوی این مهارت های حافظه ای در سال های اولیه ی کودکی شروع به رشد می کنند و در اوایل نوجوانی و بزرگسالی به رشد و ثبات بیشتری می رسند.

 

- حافظه ی فعال کلامی – شنیداری :

 

زمانی که کودکان با توجه به دستورالعمل های کلامی گام به گام تکالیف خود را انجام می دهند در واقع از مهارت حافظه ی فعال کلامی – شنیداری خود استفاده می کنند. اگر این توانایی در کسی ضعیف باشد احتمالا آن فرد در پیروی از دستورالعمل های شفاهی با مشکل رو به رو خواهد بود.

 

- حافظه ی فعال فضایی – بصری :

 

این توانایی حافظه به فرد امکان می دهد تا با به خاطر سپردن و به یاد آوردن شکل و یا تصویر و الگوی یک موضوع اقدام به حل مسئله و یا تکمیل تکالیف کند. یادگیری با توجه به تصاویر و اشکال و الگوهای تصویری با استفاده از مهارت حافظه ی فعال فضایی – بصری انجام می شود.

 

.


منبع : /braintrain.paarand /baghbani1392

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 10 + 3 چند است؟

تک نشانه

take neshaneh logo
3Neshaneh Reportatge
مهدی فضلعلی
021-77449301
info@mehdifazlali.com
مهدی فضلعلی هنرمندی شاخص در پتینه
مهدى فضلعلى متولد سال ١٣٥٨ فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتى است. او کار هنری خود را از سال 77 از طریق همکارى با استادان ...


ADVERTISING