شاپور عظیمی: «مستندسازان سخن می‌گویند» به زودی راهی بازار می‌شود

کد خبر 13009 - 1392 12 | تاریخ: 1302 روز پیش-1392/12/06 | ساعت: 20:06

اموختن دانش سینمایی غرب لازم است نه معیارهای آن

  شاپور عظیمی:باید بگویم که تاکنون کتابی مانند «مستندسازان سخن می‌گویند» در ادبیات نوشتاری نداشته‌ایم و این کتاب می‌تواند به مستندسازان ما کمک کند.

به گزارش خبرنگار سینماپرس کتاب «مستندسازان سخن می گویند» با ترجمه شاپور عظیمی راهی بازار نشر می شود. مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، کتاب «مستندسازان سخن می گویند» (DOCUMENTARY FILMMAKERS SPEAK) نوشته لیز استابز (LIZ STUBBS) که توسط شاپور عظیمی ترجمه شده است را به زودی راهی بازار نشر خواهد کرد.

شاپور عظیمی در گفت و گو با خبرنگار سینماپرس گفت: کتاب گفت و گو با مستندسازان دنیا است و ما به مرکز سینمای تجربی پیشنهاد کردیم که این کتاب را ترجمه کنیم و با موافقت مرکز گسترش سینمای تجربی مشغول کار شدیم.

وی ادامه داد: محتوای کتاب گفت گو هایی است که با مستند سازان بزرگ انجام شده و به نحوه فیلم سازی مستند و بررسی ساختاری سینمای مستند می پردازد و جنبه آموزشی دارد. باید بگویم که تاکنون کتابی به اینگونه نداشتیم.

عظیمی در پایان گفت: فکر می کنم کتاب ۲۲۰ صحفه داشته باشد و قیمت آن نیز هنوز تعیین نشده است.

عظیمی با اشاره به اینکه سینمای مستند ایران دچار کمبود منابع تحقیقاتی است و ترجمه منابع لاتین کمک زیادی به مستندسازان می‌کند، تصریح کرد: در میان سینماگران داستانی و مستندساز این نکته که پس از ساختن یکی دو فیلم دیگر نیازی به آموزش وجود نداشته باشد، به ثبت رسیده است، در حالی که هیچ گاه آموزش فیلم‌سازی را نباید متوقف ساخت، بلکه در هر سن و سال و جایگاهی فیلمسازان داستانی و مستند به آموزش نیاز دارند.

او در پایان گفت: لازم است که جدیدترین منابع را بتوان ترجمه کرد و در اختیار فیلم‌سازان قرار داد. یادمان باشد که رابطه ما با سینمای جهان به گونه‌ای نیست که از معیارهای سینمای غرب به طور کامل تبعیت کنیم، اما اگر پند لقمان به فرزندش را در خاطر داشته باشیم آن وقت هیچ اشکالی ندارد که دانش سینمایی را از آن سوی آب‌ها نیز بیاموزیم.

این کتاب گفتگو با مستندسازان مشهور جهان است و دارای یک مقدمه و ۱۳ فصل از جمله: جاده­ای به سوی واقعیت/ آلبرت میسلس (Albert Maysles): پدر سینمای بیواسطه/ سوزان فرومکه (Susan Froemke): تجلیل از حرفة مستند­سازی/ دی. ای. پن بیکر و کریس هگداس (D. A. Pennebaker and Chris Hegedus): مهندسی سینمای غیرداستانی/ کن برنز (Ken Burns): باستان شناس عاطفی/ راس مک­ال وی (Ross McElwee): متخصصی که برای خودش کار می­کند/ لیز گارباس (Liz Garbus): مواجهه با بشریت / نیک برومفیلد  (Nick Broomfield): ماجراجوی مدرن/ جو برلینگر (Joe Berlinger): قصه­گوی ژورنالیست/ بروس سینوفسکی (Bruce Sinofsky): فیلم­سازی تجربی: وارد کردن ما به درون داستان / ایروینگ ساراف (Irving Saraf): بازآفرینی عواطف/ آلی لایت (Allie Light): به دنبال استعاره و باربارا کاپل (Barbara Kopple): شجاعانه از دید لنز دوربین می باشد.              


منبع : cinemapress

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 12 + 7 چند است؟

مطالب تصادفی

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر