ایرانیان:ماندگارترین جاذبه ایران برای گردشگران

کد خبر 13057 - 1392 12 | تاریخ: 1366 روز پیش-1392/12/07 | ساعت: 11:38

داشتن تصويري حقيقي و واضح از وضعيت گردشگري کشور، کيفيت و کميت خدمات، برآورد نقاط ضعف و قدرت آن و در نهايت ارائه طرح‌ها و برنامه‌ريزي دراز مدت در اين صنعت، مستلزم تحقيقات ميداني و تجزيه و تحليل دقيق داده‌ها است.يکي از راه‌هاي کسب اين تصوير صحبت مستقيم با توريست‌هايي است که وارد ايران مي‌شوند.
دانستن اينکه گردشگراني که الان در ايران به سر مي‌برند قرار است چه تصويري را با خود برده و انعکاس دهند، چه چيزي آنان را جذب ايران کرده يا احيانا چه چيزي باعث مي‌شود که به اينجا بازنگردند، مهم است و داده‌هاي حاصل از چنين پرسش و پاسخي مي‌تواند مواد خام اوليه را براي محققان و متخصصان اين رشته فراهم کرده و راهگشا باشد.
طبيعت بکر و زيباي کويرهاي ايران که کمتر براي ايرانيان شناخته شده است و کمتر مقصد سفرشان مي‌شود، براي توريست‌هاي خارجي جذابيت خاصي دارد. با سوالاتي به سراغ گروهي از اين توريست‌ها که از کشورهاي اروپايي مثل: ايتاليا، آلمان و... به ايران و کوير مصر آمدند، رفتيم و از آنها درباره حال و هواي سفرشان به ايران و کم و کيف آن پرسيديم. اکثر اين توريست‌ها به صورت «Back packer» (گردشگر کوله‌پشتي) و انفرادي به ايران آمده بودند؛ از سفر گروهي براي اين سفر استفاده نکردند و اين نشان از آن دارد که ايران به صورت سيستماتيک و اصولي وارد برنامه سفر بسياري از تورهاي خارجي نشده است. البته از يک زاويه بهتر، مي‌توان متوجه شد که اين گردشگران مي‌دانند ايران به ميزان قابل قبولي امنيت دارد که سفر کردن انفرادي، آنها را دچار مشکل نکند.
تغيير؛ روحاني کوهنوردي مي‌کند!بيشتر اين گردشگران در پاسخ به اين سوال که آيا تا به حال به ايران مسافرت کرده‌اند يا نه و اگر پيش از اين در ايران بوده‌اند چه تغييراتي مي‌بينند، گفتند که براي اولين بار است که به ايران مي‌‌آيند. در ميان پاسخ‌ها در خصوص تغييراتي که ايران نسبت به سفر قبلي آنها داشته است، يکي از گردشگران خارجي گفت: تغييري که اتفاق افتاده اين است که روحاني کوهنوردي مي‌کند! اين مي‌تواند به اين معنا باشد که تغييرات سياسي در کشور توانسته بر ديدگاه گردشگران خارجي تاثيرات مثبتي بگذارد.آنچه تقريبا در پاسخ همه آنها درباره دليل انتخاب ايران به عنوان مقصد سفرشان مشترک بود، « مناظر طبيعي» و «جاذبه‌هاي تاريخي» کشور بود. در درجه بعد نيز آشنايي با فرهنگ و تاريخ هنر و ادبيات مردم ايران آنها را به اين ديار کشانده است.
يکي از توريست‌ها در اين‌باره مي‌گويد: «در واقع با آمدن به ايران امکان ديدن جاهايي که به لحاظ تاريخي مهم‌ و به لحاظ اقتصادي باصرفه‌اند، فراهم مي‌شود» و ديگري نيزدر پاسخ به اين سوال معتقد است: «جاذبه‌هاي توريستي ايران ما را به اينجا نکشاند؛ دوست داشتيم که تجربه‌اي جديد از فرهنگي داشته باشيم که با ما بسيار تفاوت دارد، چرا که در دنيا ايران به عنوان يک مقصد توريستي عمده شناخته نشده اما ما در اينجا از مکان‌هاي تاريخي زيادي ديدن کرديم.» برخي از آنها اشاره کرده‌اند که فرهنگ، قصرها، ارگ‌ها و باغ‌هاي معروف ايراني، تخت جمشيد و« دو شاعر شيرازي» را قبل از اينکه به ايران بيايند مي‌شناختند و مي‌خواستند به سرزميني بيايند که محل تولد اين شاعران است و اين بناهاي تاريخي را در خود جاي داده است.در ايران امنيت داريم در ادامه پاسخ اين گردشگران به اين سوال که آيا به نظر آنها با توجه به مدت‌زماني که در ايران گذراندند، سفر انفرادي به ايران امنيت دارد يا خير، با اطمينان تقريبا بالايي مثبت بود و با جملاتي مانند « بله حتي براي يک زن تنها»، «اينجا براي ما امن است و مردم مهربانند» يا «تا جايي که من تابه حال ديده‌ام مي‌توانم بگويم از شهرهاي بزرگ کشور من، ايتاليا، هم امن‌تر است»، رضايتشان را اظهار کردند.
بعضي اما با وسواس و دقت بيشتري پاسخ مي‌دادند و مثلا مي‌گفتند: «در کل بله، اما اروپايي‌ها هنوز با ايران چندان آشنا نيستند» يا « ما تا به حال با شرايط خطرناکي مواجه نشده‌ايم، اما من همه جاي ايران نبوده‌ام و چيز بيشتري در اين‌باره نمي‌دانم.» آنها گفتند که سفر به ايران را به دوستانشان پيشنهاد مي‌کنند و از آنها مي‌خواهند که سفر بدون عجله‌اي را برنامه‌ريزي کنند؛ چرا که ايران واقعا چيزهاي زيبايي براي ديدن دارد که نبايد آن را از دست داد. اما حتما به آنها هشدار جدي مي‌دهند که در بسياري از جاها توالت فرنگي يا اصلا توالتي وجود ندارد و اين را مدنظر قرار دهند؛ البته اگر بخواهند مي‌توانند اين را به عنوان يک تمايز هيجان انگيز بپذيرند!!ما دوستشان بوديم، نه دلارهاي متحرک اين توريست‌ها، ايران را دوست داشتند و از سفرشان به اينجا راضي بودند و جالب اينکه بهترين خاطره‌اي که از ايران در ذهن اين گردشگران برجاي مانده بود، از «مردم» اين سرزمين بود. آنها با انگيزه‌هاي مختلف مانند سياحت و ديدن مناظر طبيعي و تاريخي به ايران آمدند؛ اما وقتي از بهترين خاطراتشان در مدت اقامت در ايران پرسيديم، مي‌گفتند: «اينجا آدم‌ها مهربان و مشتاق براي کمک به ما بودند و هر لحظه‌اي که به نظر مي‌آمد ما گيج و گم شده‌ايم، کسي بود که به ما پيشنهاد کمک دهد.»
توريست ديگري مي‌گفت: «اين خيلي خوشايند است که مي‌بيني ايرانيان آنقدر به سرزمين و فرهنگ‌شان علاقه‌مندند. مثلا، من مردي را ديدم که فيلتر سيگاري را از ميان ماسه‌هاي بيابان پيدا کرده و با خود به خانه برگرداند و اين نشان مي‌دهد که او زمين خود را دوست دارد.» ديگري هم خونگرمي و ميهمان‌نوازي ايرانيان را به عنوان بهترين خاطره‌اش از ايران ذکر کرد و گفت: «آنها بسيار خوب کمک مي‌کردند و به ما به عنوان يک دوست نگاه مي‌کردند نه به عنوان دلارهاي در حال حرکت.» البته در اين ميان خاطرات بدي هم بوده؛ مثلا راننده هتلي که قرار بود آنها را از مسير مشخصي با قيمت طي شده از قبل به جايي ببرد، سعي کرده بود در پايان مسير پول بيشتري از آنها بگيرد. بخش ديگري از خاطرات بد آنها از ايران را ترافيک و جاده‌هاي ناامن تشکيل مي‌داد و مشکل ديگر هم که اکثر آنها درايران با آن مواجه بودند، آشنايي بسيار کم ايرانيان به زبان انگليسي بود که عملا امکان ارتباط‌گيري با آنان را خيلي کم مي‌کند.
مساله بعدي که توريست‌ها نه در ايران که قبل از ورود به اينجا با آن دست به گريبان بودند، مساله دريافت ويزا بود که گويي روندي طولاني و فرساينده‌اي داشته و براي يکي از آنها تا 7 هفته هم به طول انجاميد. در ضمن آنها از کشورهايشان (مثلا ايتاليا) به سختي توانستند هتلي در ايران رزرو کنند و مشکل قطعي اينترنت در هتل نيز برايشان آزاردهنده بود. با نگاهي به چهره خندان وشاد گردشگران که با آفتاب زمستاني کوير کمي هم رنگ گرفته و آنچه گفتند، مي‌توان فهميد که از سفرشان راضي‌اند و به‌خصوص از ميزبانانشان.
اما چه بهتر مي‌شد اگر سرويس‌هاي بهداشتي مناسبي در طول مسيرشان بود و در جاده‌ها نگران ناامني راه‌ها و رسيدن يا نرسيدن‌شان به مقصد نبودند يا دفعه بعدي که تصميم گرفتند به ايران بيايند، 7 هفته براي گرفتن يک ويزاي گردشگري ساده معطل نمانند. اين مشکلات بخشي از آن چيزي است که مسوولان بايد در اندک زماني آن را مدنظر قرار دهند و درصدد رفع آن برآيند.


منبع : دنیای اقتصاد

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 13 + 7 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری