داستان های من و بابا شاهم

کد خبر 13171 - 1392 12 | تاریخ: 974 روز پیش-1392/12/07 | ساعت: 19:48

مجموعه داستان‌های طنز تاریخی «من و باباشاهم» منتشر شد. این مجموعه را احسان ناظم بکایی نوشته و تصویرسازی آن را هم محمدرضا دوست‌محمدی انجام داده است. این کتاب 180 صفحه‌ای به روابط پدران و پسران سلسله‌های ایرانی در طول تاریخ نگاهی طنز دارد و توسط انتشارات حوض نقره منتشر شده است.

«من و باباشاهم» شامل 24 داستان کوتاه طنز است که به ترتیب سیر تاریخ ایران مرتب شده و در ابتدای هر بخش هم کاریکاتوری مرتبط با آن به تصویر کشیده شده است.

به گفته نویسنده، داستان‌های این کتاب با وجود نگاه طنز، دارای سند و مدرک تاریخی است و با این نام‌ها همراه است: «سونوگرافی دکتر محمود»، «سنجاق‌سازی چنگیز و پسران به غیر از پسر بزرگه»، «بیا این کله رو بکن»، «مگر قند هم هار می‌شود؟» و ... . بخش‌هایی از این مجموعه سال گذشته در قالب پاورقی «قصه‌های من و بابام» در نشریه «دانستنیها» منتشر شده است.

ناظم بکایی در مقدمه اولین کتابش نوشته است: «نگاه طنز به تاریخ؟ خیلی از عاشقان سینه‌چاک تاریخ ترجیح می‌دهند چشمی را که این‌جور نگاه می‌کند از کاسه دربیاورند و در زباله‌دان تاریخ بیاندازند. بنابراین چشمان نویسنده سطور پیش رو و همین‌طور شما خوانندگان عزیز در آستانه درآمدن از چشمخانه مبارکه است. با این وضع که خیلی‌ها از تاریخ گریزانند و نگاهی سخت و سفت به سلسله‌ها و آدم‌های ساکن در تاریخ دارند این‌که بتوان با نگاهی طنازانه، ساده و نمکین سراغ این موضوعات رفت و آن‌ها را خواندنی کرد، به درآمدن چشم می‌ارزد. نگاهی شل که طعم شیرینی بدهد. شاید اگر در دبستان و راهنمایی هم تاریخ را با طنز قاطی می‌کردند و شیرین می‌شد ما هم مثل بچه آدم می‌نشستیم و آن را با لذت می‌خوردیم و لازم نبود با ضرب و زور و تلخی آن‌ها را در حلق‌مان بریزند...»

«من و باباشاهم» با قیمت 9 هزار تومان منتشر شده است.

 


منبع : خبر آنلاین

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 2 + 8 چند است؟

تک نشانه

take neshaneh logo
3Neshaneh Reportatge
مهدی فضلعلی
021-77449301
info@mehdifazlali.com
مهدی فضلعلی هنرمندی شاخص در پتینه
مهدى فضلعلى متولد سال ١٣٥٨ فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتى است. او کار هنری خود را از سال 77 از طریق همکارى با استادان ...


ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر