معرفی فیلم‌های نامزد اسکار ۲۰۱۴ -باشگاه خریداران دالاس

کد خبر 13228 - 1392 12 | تاریخ: 1364 روز پیش-1392/12/08 | ساعت: 21:13

b5eb64b92ec2bc303a0ab3ae5d25b105_M

نام فیلم
باشگاه خریداران دالاس (DALLAS BUYERS CLUB)
عوامل اصلی و سابقه آن‌ها در اسکار
کارگردان: ژان مارک والی (برای ساخت این فیلم نه نامزد جایزه اسکار بهترین کارگردانی، که نامزد جایزه بهترین تدوین شده است و این اولین نامزدی اسکار او به شمار می‌آید)
تهیه‌کنندگان: رابی برنر (برای اولین بار نامزد اسکار شده است)
ریچل وینتر (که در مقایسه با رابی برنر، تهیه‌کننده گمنام‌تری است، برای اولین بار نامزدی اسکار را تجربه می‌کند)
فیلمنامه‌نویسان: کریگ بورتن (با اولین فیلمنامه سینمایی‌اش توانست اولین نامزدی اسکارش را به دست بیاورد)
ملیسا والاک (او هم اولین نامزدی اسکارش را تجربه می‌کند)
بازیگران: متیو مک‌کاناهی (چه کسی فکرش را می‌کرد که این بازیگر خوش‌قیافه که بیشتر مورد توجه دخترهای جوان بود تا منتقدان و کارشناسان، ناگهان چنین اوج بگیرد؟ بعد از موفقیت‌های پی در پی او در یکی دو سال گذشته، خیلی‌ها پیش‌بینی کردند که مک‌کاناهی با ادامه این روند به زودی مجسمه طلایی اسکار را تصاحب خواهد کرد و به نظر می‌رسد با همین اولین نامزدی‌اش، خیلی به کسب این جایزه نزدیک است. مگر این که لئوناردو دی‌کاپریو یا چیوتل اجیوفور بتوانند جلوی او را بگیرند)
جرد لتو (بازیگر و خواننده مطرح که سابقه بازی در آثاری چون مرثیه‌ای برای یک رؤیا (دارن آرنوفسکی) را دارد، پس از یک دوری پنج ساله بازگشت موفقی به عرصه سینما داشته است. به طوری که به نظر می‌رسد در همین اولین نامزدی اسکارش، بیشترین شانس را در میان بازیگران نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد نقش مکمل برای دریافت این جایزه دارد)
فیلمبردار: ایو بلانگر (نتوانست توجه داوران آکادمی در بخش فیلمبرداری به خود جلب کند تا کماکان جای خالی نامزدی اسکار در کارنامه او به چشم بخورد)
تدوین: ژان مارک والی
مارتین پنسا (همچون دیگر عوامل نامزد اسکار شده فیلم، اولین نامزدی‌اش را تجربه می‌کند)
ژانر: درام/ تاریخی
بودجه: حدود 5 میلیون دلار
فروش آمریکا (تا 20 فوریه 2014): 24 میلیون و 449 هزار و 501 دلار
مجموع فروش جهانی: 30 میلیون و 449 هزار و 501 دلار
امتیاز در متاکریتیک: 84 بر اساس 47 نقد
امتیاز در آی ام دی بی: 8 بر اساس 68 هزار و 844 رأی
امتیاز در راتن تومیتوز: 94
جوایز مهم
نامزد 6 جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه اقتباسی، بهترین بازیگر مرد نقش اصلی و بهترین بازیگر مرد نقش مکمل، برنده دو جایزه گلدن‌گلوب بهترین بازیگر مرد نقش اصلی فیلم‌های درام و بهترین بازیگر مرد نقش مکمل، برنده جوایز بهترین بازیگر مرد نقش اصلی و بهترین بازیگر مرد نقش مکمل از انجمن بازیگران آمریکا، برنده جایزه بهترین بازیگر مرد نقش مکمل از انجمن منتقدان فیلم شیکاگو، یکی از ده فیلم برتر مستقل سال به انتخاب انجمن ملی نقد فیلم، برنده جایزه بهترین بازیگر مرد نقش مکمل از انجمن منتقدان فیلم نیویورک، برنده جایزه بهترین بازیگر مرد از جشنواره فیلم پالم‌اسپرینگز

dallas_buyers_club_2_-_caffecinema

نظر منتقدان
رکس رید (NEW YORK IBSERVER) (امتیاز: 100): باشگاه خریداران دالاس به بهترین جایگاهی می‌رسد که یک فیلم مستقل با بودجه محدود می‌تواند به آن دست پیدا کند: قدرتمند، درخشان و فراموش‌نشدنی.
کریس ناشاواتی (ENTERTAINMENT WEEKLY) (امتیاز: 75): 20 سال از زمانی که تام هنکس... در فیلم فیلادلفیا با مضمون بحران ایدز بازی کرد، می گذرد. از آن زمان، هالیوود به شکل وسیعی یکی از مهم‌ترین بخش‌های تاریخ قرن بیستم را نادیده گرفته است. با در نظر گرفتن این سابقه، حتی فیلم نه چندان کاملی مثل باشگاه خریداران دالاس هم ارزش جشن گرفتن را دارد.
نظر عوامل فیلم
ژان مارک والی (درباره فیلمنامه باشگاه خریداران دالاس): فیلمنامه آن‌ها احساساتی و زیبا، خاص و واقعی بود. فیلمنامه تغییر چندانی نکرد. ولی من به همراه کریگ (بورتن) و ملیسا (والاک) (دو فیلمنامه‌نویس باشگاه خریداران دالاس) تلاش کردیم از شر سکانس‌های مربوط به وزارت غذا و مواد دارویی، و سکانس‌های دولت با آن دفاتر و اتاق‌های هیئت مدیره، خلاص شویم. (به نقل از ورایتی)
متیو مک‌کاناهی (درباره وزن کم کردنش برای این فیلم): این کار زندگی مرا به مدت 4 ماه تغییر داد. ولی سلامتی‌ام دچار مشکل نشد. من فقط مقدار زیادی از قدرت و توانایی‌ام را از دست دادم، اما راستش متوجه شدم که مغزم هشیارتر شده است به طوری که میزان خواب روزانه‌ام 3 ساعت کاهش یافت.
نظر مخاطبان
Talhalafci (کاربر سایت متاکریتیک) (امتیاز: 10): فکر می‌کردم باشگاه خریداران دالاس را دست کم بگیرند. اما این فیلم به شکل غافلگیرکننده‌ای به موفقیت دست یافت. عنصری در این فیلم وجود نداشت که من دوست نداشته باشم.
Csw 12 (کاربر سایت متاکریتیک) (امتیاز: 6): فیلم در زمینه بازیگری موفق نشان می‌دهد (به خصوص از جانب متیو مک‌کاناهی). اما بعد از نیم ساعت مستحکم اولیه، تکراری می شود و تا حدی جذابیتش را از دست می‌دهد.
نظر نویسندگان کافه‌سینما درباره فیلم
ارغوان اشتری (***): بازهم لکه ننگ دیگری بر قامت تاریخ ایالات متحده آمریکا. مضمونی که هالیوود چندان روی خوشی به آن نشان نمی دهد !این بار سال های ابتدای شیوع ویروس ایدز در سال های 1980 و قوانین دست و پاگیر سازمان داروی آمریکا. فیلم داستان زندگی واقعی را روایت می کند.اما بر طبق روال فیلم ها ی زندگی نامه ایی داستان کم می آورد. متیو مک‌کاناهی یکی از بهترین نقش آفرینی های دوران بازیگری خود را در این فیلم ارائه می کند. از آن نقش هایی که به مذاق اعضای اسکار خیلی خوش می آید.

آرش خیروی (**): درست است كه «متيو مك كاناهي» در قالبي جديد و عجيب چشم همه خصوصا اسكاري‌ها را گرفته، اما حقيقتا اگر جايزه اسكار ببرد ظلم بزرگي به ديكاپريو فوق‌العاده در «گرگ وال استريت» است. فيلم سيستم بهداشت و درمان امريكا را زير سوال مي‌برد و سعي دارد از دل آن اميد و همدردي بيرون بزند. ناموفق است.....بايد تنها به بازي‌هاي خوب فيلم امتياز داد و بس.

محسن شرف‌الدین (**): تم تلاش برای بقا، مخصوصا وقتی پای اقتباسی از یک داستان واقعی در میان باشد، همیشه محبوب جشنواره ها و علاقه مندان سینما بوده است. باشگاه خریداران دالاس هم یک فیلم جمع و جور از همین گونه است که داستانش را درست تعریف می کند و به سرانجام می رسد. اما نکته ای که جذابیت و اهمیت فیلم را افزایش می دهد، حضور دو بازیگری است که نقش آفرینیشان به نوعی جزو بهترین بازی های سال به حساب می آید. متیو مک‌کاناهی و جرد لتو به عنوان زوج اصلی فیلم باشگاه خریداران دالاس بسیار درخشان ظاهر شده اند و سطح این فیلم را از یک اثر متوسط به پروژه ای تحسین شده و قابل اعتنا ارتقا داده اند.
امیر عباس صباغ (**):یک بازی درخشان از متیو مک کاناهی که به لطف شخصیت پردازی تمام عیار ژان مارک والی، روایتی دوباره از تم محبوب هالیوود (ایستادگی و مقاومت فرد در برابر سیستم) است که در به تصویر کشیدن فضای مورد نظر فیلمساز (آمریکای دهه 80) موفق عمل کرده است. فیلمنامه نویس در معرفی قهرمان فیلم هیچ تعللی به خرج نداده و از همان آغاز فیلم (نمایش وودروف و دو زن بدکاره در آغل حیوانات) به خلق تصویر شخصیت اول فیلم می پردازد. «دالاس ...» نمونه خوبی از آثار مستقل است که به لطف فیلمنامه و بازی درخشان بازیگرش تاب رقابت با رقبای قدرتمند هالیوودی را داشته و کمبود هایش (که مهمترین آن فقر بصری فیلم است) خیلی به چشم نمی آید

سید آریا قریشی (**): با توجه به این که یک فیلم مستقل است و با یادآوری بودجه 5 میلیون دلاری و مدت زمان نسبتاً کوتاه فیلمبرداری‌اش، باشگاه خریداران دالاس بی‌شک پروژه موفقی است؛ به خصوص از لحاظ اجرایی. ضمن این که بازی مک‌کاناهی حتی بدون در نظر گرفتن مشقت کم کردن وزن هم درخشان است. اما نگاه فیلمنامه‌نویسان به موضوع به شدت تأثیرگذار ماجرا، بیش از حد کلی و معمولی به نظر می‌رسد. انگار فیلمنامه‌نویسان تحت تأثیر ایده تکراری «فرد در برابر سیستم» قرار گرفته‌اند بدون این که قرار باشد نگاه جدیدی به این مضمون را در فیلم شاهد باشیم.
آریان گلصورت (1/2*) :یک فیلم متوسط و معمولی که صرفا به خاطر موضوع جنجال برانگیزش تا این حد مورد ستایش قرار گرفته و به جمع نامزدهای بهترین فیلم اسکار نیز راه پیدا کرده است. فیلمی که مضمون فرد علیه سیستم را با خلاقیت اندک و به همان شکل کلیشه‌ای و تکراری به تصویر درآورده. نقطه قوت فیلم متیو مک‌کاناهی است که با نقش‌آفرینی‌اش مخاطب را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در حالی که جرد لتو بیش‌تر به خاطر نقش خاص و گریم سنگین‌اش نظرها را به سوی خود جلب کرده است.
علی ملاصالحی (***): شاید تمام فیلم باشگاه خریداران دالاس را می توان در نمای آخرش دید. سوار شدن قهرمان داستان روی گاو وحشی. و این استعاره اصلی اثر است. قهرمان روی گاو چموشی به نام زندگی افتاده و این گاو دائم در حال ضربه زدن به اوست. گرفتن ایدز، طرد شدن از جامعه و تمام بلاهایی که سر او می آید. فیلم درباره نبرد است حتی اگر در آخر از روی گاو بیفتی چون جنگیدی دیگر مهم نیست. هرچند که جرد لتو در فصل جوایز کمی بش از حد تحویل گرفته شده و بازی اش متوسط است اما مک‌کاناهی واقعا برای نقش زحمت کشیده و فیلم هم یکی از موفقترین بازآفرینی های دهه هشتاد آمریکا شامل ماشینهای پرمصرف آمریکایی، اوج گیری بیماری های ایدز و اوج هراس جامعه آمریکا از اعراب گرفته تا دگرباشان جنسی و ریگانیسم است.

مدیسا مهراب‌پور(1/2**): فیلمی فراتر از آنچه انتظارش را دارید. مهمترین نکته ی مثبت باشگاه خریداران دالاس که اینقدر آنرا محترم و قابل ستایش می کند اینست که به خوبی حد خودش را می شناسد و رعایت اش می کند، پا از گلیمش فراتر نمی گذارد و سعی می کند بر داستان اصلی یعنی مواجهه ی کاراکتر اش با بیماری ایدز تمرکز کند. در عین حال با لحن طعنه آمیز و هوشمندانه اش انتقادات تند خود را به نظام پزشی و دارویی آمریکا و مردم ظاهر بین آن دوره و...مطرح سازد.نکته ی ویژه ی دیگری که فیلم دارد، پایانبدی خوب اش است که تصویری بسیار تاثیر گذار و به یاد ماندنی در ذهن مخاطب می سازد. تماشای باشگاه خریداران دالاس را از دست ندهید، ولو به خاطر همان یک تصویر پایانی

.


منبع : caffecinema

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 16 + 5 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر