عملکرد فدراسيون هندبال در سال 92

کد خبر 13449 - 1392 12 | تاریخ: 1361 روز پیش-1392/12/11 | ساعت: 00:50

هندبال ايران در سال 92 شاهد فعاليت‌هاي بين‌المللي زيادي نبود، اما در بخش داخلي و برگزاري ليگ‌هاي برتر، دسته اول آقايان و بانوان و حتي زيرگروه و ليگ رده‌هاي سني برنامه‌ريزي به نسبت بهتري از قبل داشت. اين فدراسيون با مديريت جلال کوزه‌گري شاهد تغيير و تحولات زيادي بود و مسئولان بخش‌هاي مختلف چندين بار به دلايل مختلف از سمت‌هاي خود استعفا کردند و نفرات جديدي جايگزين آنها شدند، اما نکته مهم اين است که کوزه‌گري با تدابيري که انديشيده بود توانست به گونه‌اي کارها را پيش ببرد که وقفه‌اي در روند کاري فدراسيون ايجاد نشود.

به گزارش فارس، بزرگترين و جدي‌ترين انتقادي که از ابتداي سال به مجموعه فدراسيون مي‌شد مربوط به اسپانسر آن يعني "موسسه مالي و اعتباري ثامن‌الحجج سبزوار" بود؛ برخي از کارشناسان بر اين باور بودند که فدراسيون را مسئولان موسسه ثامن اداره مي‌کنند، نه جلال کوزه‌گري! حال اينکه چقدر اين موضوع درست است را بايد از رئيس فدراسيون پرسيد. کوزه‌گري اين موضوع را کاملاً رد مي‌کند و مي‌گويد که ما از موسسه ثامن تنها به عنوان اسپانسر کمک مي‌گيريم و هيچ رابطه ديگري وجود ندارد.

* تنها يک نماينده از ليگ ايران به آسيا رفت

سال گذشته قهرمان ليگ برتر هندبال باشگاه‌هاي کشور به صورتي عجيب و يک هفته پس از پايان رقابت‌ها انتخاب شد. قهرماني ثامن‌الحجج سبزوار يک هفته پس از پايان ليگ برتر، آن هم با توجه به حذف فولاد سپاهان اصفهان، پرافتخارترين و با ريشه‌ترين تيم هندبال کشور رقم خورد.

تيم‌هاي هندبال ثامن الحجج سبزوار و ثامن الحجج مشهد به ترتيب در جدول رده بندي مسابقات ليگ برتر فصل 91 در جايگاه اول و دوم قرار گرفتند. به اين ترتيب هر دو نماينده خراسان سهميه حضور در مسابقات جام باشگاه‌هاي آسيا را به دست آوردند، اما در آستانه اين مسابقات تيم هندبال مشهد انصراف داد. مسئولان فدراسيون هندبال ايران از تيم سوم جدول ليگ سال قبل، يعني صنعت مس کرمان دعوت کرد تا به جاي ثامن الحجج مشهد به رقابت‌هاي آسيايي برود، اما اين تيم هم آمادگي حضور در رقابت‌ها را نداشت و همين امر موجب شد تا ثامن‌الحجج سبزوار تنها نماينده ايران در رقابت‌هاي جام باشگاه‌هاي آسيا باشد.

* ثامن و ملي‌پوشانش دهم شدند

نماينده هندبال ايران که متشکل از تعداد زيادي از ملي‌پوشان بد زير نظر رافائل کاستلو، سرمربي تيم ملي راهي مسابقات شد. مسابقات هندبال جام باشگاه‌هاي آسيا از روز 18 آبان ماه در کشور قطر آغاز شد؛ اين در حالي بود که مسئولان هندبال ايران و باشگاه ثامن اعتماد به نفس بالايي داشتند و دم از قهرماني در اين دوره از پيکارها مي‌زدند.

در گروه ثامن‌الحجج سبزوار باشگاه‌هايي از قطر و لبنان، حضور داشتند که از بازيکنان اسپانيايي در ترکيب خود بهره‌ مي‌بردند، اما وضعيت تيم ثامن هم پس از قهرماني در نيم فصل اول ليگ برتر کشور خيلي خوب بود.

شانزدهمين دوره مسابقات هندبال جام باشگاه‌هاي آسيا قرعه‌کشي شد و تيم ثامن الحجج، نماينده ايران در گروه چهارم اين مسابقات با لخويا قطر، الاهلي بحرين و السد لبنان همگروه شد. در پايان اين مسابقات ثامن‌الحجج درحالي در بين 15 تيم شرکت کننده دهم شد که سال گذشته به مقام پنجم آسيا رسيده بود.

* حضوري با انگيزه و با قدرت در رقابت‌هاي قهرماني آسيا

پس از مسابقات جام باشگاه‌هاي آسيا بازيکنان و کادر فني ثامن که به نوعي اعضاي تشکيل دهنده تيم ملي هم بودند بايد خود را براي حضور در مسابقات قهرماني آسيا آماده مي‌کردند. شانزدهمين دوره رقابت‌هاي هندبال قهرماني آسيا با حضور 12 تيم و در دو گروه شش تيمي آغاز شد که تيم ملي ايران در گروه نخست اين مسابقات با تيم‌هاي کره‌جنوبي، عربستان، چين، ازبکستان و بحرين همگروه شد و توانست با کسب نتيجه تساوي برابر کره‌جنوبي، عربستان و بحرين و همچنين پيروزي برابر تيم‌هاي چين و ازبکستان با توجه به تفاضل گل بهتر همراه با ميزبان مسابقات راهي مرحله نيمه‌نهايي شود.

بازيکناني همچون، سعيد حيدري راد، شاهو نصرتي، مهرداد صمصامي، سجاد استکي، الله کرم استکي، مجتبي حيدرپور، مهدي بيجاري، ميلاد مسائلي، هادي طالبي، رحيم مومني‌زاده، سعيد برخورداري، محمدرضا رجبي و سيد عليرضا موسوي تلاش کردند تا نام ايران يک بار ديگر بر سر زبان‌ها بيفتد.

* کسب اولين مدال تاريخ ايران و صعود به مسابقات جهاني

تيم ايران در مرحله نيمه‌نهايي برابر تيم چند مليتي قطر قرار گرفت و باوجود نمايش خوبي که داشت بازي را با اختلاف يک گل به حريف واگذار کرد تا در بازي رده‌بندي حريف امارات شود. مردان ايران زمين موفق شدند با پيروزي 29 بر 23 مقابل هندباليست‌هاي اماراتي در ديدار رده‌بندي شانزدهمين دوره قهرماني آسيا، براي نخستين بار در تاريخ اين بازي‌ها روي سکو قرار گرفته و نشان برنز را از آن خود کنند.

در 15 دوره قبلي، هندباليست‌هاي ايران دو بار عنوان چهارمي را در سال‌هاي 2006 و 2008 به دست آورده بودند و به جز دو مدال برنز بازي‌هاي آسيايي 2006 قطر و نقره 2010 گوانجوي چين، اين مدال برنز اولين مدال تاريخ ايران در اين بازي‌ها بود.

* ايران شگفتي‌ساز مي‌شود يا زنگ تفريح؟

بيست‌وچهارمين دوره مسابقات جهاني هندبال مردان در سال 2015 به ميزباني دوحه قطر انجام مي‌شود. در هيچکدام از دوره‌هاي قبلي ايران مجوز حضور نگرفته و براي نخستين بار است که موفق به حضور در جمع 24 تيم نهايي مي‌شود. در تاريخ 23 دوره قبلي سوئد، فرانسه و روماني با 4 قهرماني، روسيه و يا شوروي سابق به همراه آلمان با 3 قهرماني، اسپانيا با دو قهرماني و تيم‌هاي کرواسي، جمهوري چک و صربستان هر کدام با يک قهرماني عنوان‌داران قهرماني مردان جهان هستند.

در بين تيم‌هاي آسيايي هم ژاپن با 12 دوره حضور، کره‌جنوبي با 11 دوره حضور، کويت با 8 بار، عربستان با 6 و قطر با 4 دوره حضور و بحرين هم تنها با يک دوره حضور از بهترين‌ها هستند؛ البته مهم‌ترين عنوان و در عين حال بهترين عنوان يک تيم آسيايي در تاريخ اين رقابت‌ها مقام هشتمي کره‌جنوبي به سال 1997 رقابت‌ها است که در ژاپن ميزباني شد. رقابت‌هاي هندبال قهرماني مردان جهان هر دو سال يک‌بار برگزار شده و بر اساس ميزبان‌هاي تعيين شده رقابت‌ها در سال 2015 در قطر، سال 2017 در فرانسه و سال 2019 به طور مشترک در دو کشور آلمان و دانمارک برگزار مي‌شود.

* گلايه‌اي به نام «کمبود پول و توجه»

هندبال ايران در سال 92 فعاليت چنداني نداشت، اما در همين اندک حضور خود توانست افتخار بزرگي کسب کرده و طلسم‌شکني کند تا هندبال ايران براي نخستين‌بار جهاني شود، اما گلايه‌اي که هميشه هندباليست‌ها دارند «کمبود پول و توجه» است. به واقع پتانسيل بالاي هندبال ايران بر هيچکس پوشيده نيست و همه به خوبي‌ مي‌دانند که هندبال کاملاً متناسب با فيزيک بدني جوانان ايران زمين است، اما متاسفانه اين رشته هميشه مظلوم بوده و زير سايه ساير رشته‌هاي توپي مانند فوتبال، واليبال و بسکتبال قرار مي‌گيرد. با نتيجه‌اي که شاگردان رافائل در مسابقات هندبال قهرماني آسيا کسب کردند نشان دادند که چيزي کمتر از ساير رشته‌ها ندارند و تنها با کمي توجه و اختصاص بودجه مي‌توانند براي ايران افتخارآفريني کنند.

به هر حال کمترين توقع خانواده هندبال اين است که شرايط و بستري آماده شود تا مردان هندبال ايران که زمان زيادي تا آغاز مسابقات جهاني ندارند دغدغه کمتري داشته باشند و بتوانند تا آن زمان خود را به اوج آمادگي برسانند. هندباليست‌هاي ايران براي چندمين بار ثابت کردند که از کوچکترين فرصت استفاده مي‌کنند تا پرچم سه زنگ کشورمان را در رقابت‌هاي مختلف برافراشته کنند.

* تبريز ميزبان هندبال جوانان آسيا 2014 شد

اتفاق خوب ديگري که در هندبال افتاد مربوط به گرفتن يک ميزباني معتبر بود؛ شهر تبريز به عنوان ميزبان چهاردهمين دوره رقابت‌هاي هندبال جوانان پسر آسيا انتخاب شد.

در پي بازديد رئيس کميته داوران آسيا و همچنين نماينده هندبال اين قاره از شهر تبريز، مقرر شد رقابت‌هاي قهرماني جوانان پسر سال 2014 اين قاره که حکم انتخابي 2015 جهاني را هم دارد از روز 12 مردادماه 93 در اين شهر برگزار شود.

اين چهارمين ميزباني کشورمان در تاريخ اين رقابت‌ها است که بهترين عنوان هم در عرصه ميزباني، مسابقات 2010 آسيا است که در تهران برگزار و ايران به عنوان سومي دست پيدا کرد.

با اين شرايط کمترين توقع اين است که مسئولان ورزش کشور نگاه ويژه‌اي به اين رشته که خود را هم ثابت کرده داشته باشند تا هم در بخش جوانان ميزباني شايسته براي تيم‌هاي شرکت کننده باشيم و هم در بخش بزرگسالان بتوانيم در بازي‌هاي آسيايي اينچوان و همچنين رقابت‌هاي جهاني عنواني در شان نام ايران کسب کنيم.


منبع : ورزش3

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 9 + 6 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط ورزش