جام جهانی 2014، «کودک و محیط زیست

کد خبر 13633 - 1392 12 | تاریخ: 1359 روز پیش-1392/12/12 | ساعت: 18:44

بر اساس سیاهه‌ قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست بیش از 2300 گونه حیوانی در سراسر جهان در خطر انقراض قرار دارند. اگر چه انقراض بخشی از چرخه‌ طبیعی است، اما انسان به انقراض گونه‌ها سرعت بخشیده است و گونه‌های در معرض خطر را افزایش می‌دهد. در این میان نقش آگاهی رسانی و آموزش نسل فردا برای ایجاد رفتارهای مسئولانه‌ در حال و آینده غیرقابل انکار است.
 
از این رو طرح " کودک، محیط زیست و فوتبال" با محوریت تولید محتوا بر پایه‌ مشارکت کودکان 32 کشور شرکت‌کننده در جام جهانی فوتبال 2014 برزیل در معرفی گونه‌های در حال انقراض در این کشورها پیشنهاد و نخستین نشست خبری آن صبح امروز برگزار شد.
 
"آرش نورآقایی" مطرح کننده این ایده دراین خصوص گفت: «ایده " کودک، محیط زیست و فوتبال" با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و تمام سازمان های مردم نهاد مربوطه، کانون پروزش فکری کودکان و نوجوانان و تمام نهادهایی که در رابطه با کودکان فعالیت می کنند و فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران در سطح ملی و همچنین اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست (IUCN)، برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP)، صندوق کودکان ملل متحد (UNICEF) و “فیفا” در سطح بین المللی قابل اجراست.»
 
به گفته او قصد برآن است تا با دعوت از کشورهای شرکت‌کننده در بازی‌های جام جهانی، کودکان این کشورها پیام خود را با محور معرفی «گونه در حال انقراض» در کشور خود و ارتباط آن با «تیم ملی فوتبال» کشورشان و همچنین پیوستگی و وابستگی «انسان» و «حیوانات» در بستر «محیط زیست» در قالب نقاشی و داستان تجسم ‌بخشند. این اقدام توسط گروه‌های همکار در هر کشور از طریق تصویربرداری مستند خواهد شد.
 
نورآقایی افزود: «در فاز بعدی این تصاویر جمع‌آوری شده و به صورت یک اثر تصویری واحد، حاصل از کنار هم قرار گرفتن کلیه تصاویر، نماینده‌ پیام مشترک کودکان سراسر جهان خواهد بود.»
 
او در ادامه به آمارهای منتشر شده از سوی کارشناسان فوتبال و سه و نیم میلیارد نفر از مردم سراسر دنیا که تماشاگر بازی‌های جام جهانی فوتبال 2014 برزیل خواهند بود اشاره کرد و گفت: «بنابراین نمایش این اثر تصویری در رسانه‌های گوناگون از جمله تلویزیون، بردهای ورزشگاه‌ها و تلویزیون‌های شهری، پیام حفاظت از گونه های حیوانی در معرض انقراض را به تعداد زیادی از مردم کره زمین خواهد رساند. هم چنین به اشتراک‌گذاری این اثر از طریق شبکه‌های اجتماعی نیز فرصتی دیگر برای انتقال این پیام خواهد بود. بدین ترتیب فوتبال، بار دیگر و به شکلی دیگر جهان را تغییر خواهد داد. و ایران می تواند در این حوزه پیشرو و پیشنهاد دهنده باشد.»
 
هم‌چنین، گسترش این پیام به شکل کلیپ، فیلم کوتاه، بازی، کتاب، سرگرمی‌های آموزشی و سایر اشکال حقیقی یا مجازی می‌تواند موجب آموزش و آگاهی گستره‌ی وسیع‌تری از کودکان و بزرگسالان شود.
 
او با اشاره به آنکه تحقق این هدف نیازمند همکاری ارگان ها و سازمان های متعددی همچون سازمان محیط زیست و حتا ریاست جمهوری است تصریح کرد: «با فعالیت های گروهی که به این منظور شکل گرفته تا پایان هفته تمام گونه های در معرض انقراض 32 کشور شرکت کننده در جام جهانی 2014 شناسایی و معرفی خواهند شد. امید است بتوان با محوریت ایران و حفاظت از یوز ایرانی و تلاشی که برای نقش بستن لوگوی یوز بر روی لباس تیم ملی ایران شده است این امر در تمام دنیا اشاعه یابد و برای حفاظت از گونه های در معرض خطر تلاش شود.»


منبع : chn

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 15 + 6 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری