بازارهای اروپایی مقصد آینده صادرات صنایع دستی ایران

کد خبر 13635 - 1392 12 | تاریخ: 1359 روز پیش-1392/12/12 | ساعت: 18:52

نامور مطلق با تاکید بر اینکه صنایع دستی کشور در سالهای اخیر یک غایب بزرگ در برنامه های توسعه ای کشور محسوب می شد، خاطر نشان کرد: ما خواستار این هستیم که در برنامه توسعه ششم کشور به صنایع دستی جایگاه ملی اختصاص پیدا کند.

 
 معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: مطالعاتی بر بازارهای اروپایی در حال انجام است و از طرفی به مذاکرات وزارت امور خارجه هم توجه می کنیم و امیدواریم درهای بازارهای خارجی به روی ما باز شود و بتوانیم حداقل بخشی از بازارهای از دست رفتمان را در حوزه صنایع دستی دوباره به دست آوریم و بازارهای را گسترش دهیم.
 
بهمن نامور مطلق درباره تدوین برنامه های راهبردی برای حوزه صنایع دستی کشور گفت: هرچند که برنامه بلند مدت هنوز تکمیل نشده است اما در حال برنامه ریزی هستیم. خوشبختانه اعتباری هم با تلاش های صورت گرفته به بخش صنایع دستی اختصاص یافته است و از بخش صادرات و تولید کنندگانی که تولیدات آنها جنبه صادراتی دارد، حمایت خواهیم کرد.
 
وی افزود: با توجه به جلسات زیادی که داشتیم یک برنامه 3 تا 4 ساله را در نظر داریم و جلسات طرح و برنامه که یکی از منظم ترین این جلسات در چند ماه اخیر بوده است نیز هر دو هفته یکبار تشکیل شده و در کنار آن چند جلسه جانبی نیز برای کمک به طرح و برنامه صورت گرفته است.
 
نامور مطلق که با پایگاه اطلاع رسانی دولت گفت و گو کرده است در ادامه گفت: هفته گذشته نیز جلسه ای در خصوص صنایع دستی برگزار شد و از بزرگترین متخصصان دعوت شد تا در این جلسه حضور یابند. همچنین همایشی در ارتباط با توسعه صنایع دستی کشور بعد از ایام نوروز برگزار خواهد شد و از تمام کارشناسان دعوت شده است در این هم اندیشی بزرگ شرکت کنند تا نقشه راه توسعه صنایع دستی را تدوین کنیم.
 
وی با تاکید بر اینکه صنایع دستی کشور در سالهای اخیر یک غایب بزرگ در برنامه های توسعه ای کشور محسوب می شد، خاطر نشان کرد: ما خواستار این هستیم که در برنامه توسعه ششم کشور به صنایع دستی جایگاه ملی اختصاص پیدا کند و با حضور جدی در نشست ها و هم اندیشی ها برنامه های خود را آماده و به برنامه ریزان توسعه ای کشور خواهیم داد تا صنایع دستی از این پس نادیده گرفته نشود.
 
وی ادامه داد: در کنار اینها درباره وضعیت آینده صنایع دستی تحقیق می کنیم. به طور مثال نشست هایی داریم و نهایتا همایشی در ارتباط با جهانی شدن و صنایع دستی سال آینده برگزار خواهد شد که آقای دکتر شهرام نیا به عنوان دبیر این نشست و همایش انتخاب شده اند.
 
معاون صنایع دستی افزود: همچنین مجموعه کارهایی در حال انجام است که امیدواریم تا پایان بهار سال آینده بتوانیم برنامه ها را تدوین کنیم تا شاهد شکوفایی مجدد صنایع دستی و هنرهای سنتی مان کشورمان باشیم.
 
نامور مطلق در زمینه صادرات صنایع دستی نیز گفت: متاسفانه در این حوزه تابع روابط سیاسی با کشورهای مختلف هستیم و از آنجا که در این زمینه ثباتی وجود ندارد روابط اقتصادی و فرهنگی هم دچار بی ثباتی شده است و بازارهای صادراتی خود را در خارج از دست داده ایم که کشورهای دیگر از این فضا نهایت استفاده را کرده اند که بازپس گیری آنها هزینه زیادی را برعهده ما خواهد گذاشت.
 
وی گفت: جای هیچ تردیدی نیست که توسعه صنایع دستی، صادرات محور است و ما امیدواریم با تلاش هایی که دولت تدبیر و امید، خصوصاً وزارت امور خارجه انجام می دهد ثبات نسبی در حوزه روابط بین الملل ایجاد شود و بتوانیم بروی بازارهای جهانی مطالعه و سرمایه گذاری کنیم.
 
معاون صنایع دستی کشور ادامه داد: مطالعاتی بر بازارهای اروپایی در حال انجام است و از طرفی به مذاکرات وزارت امور خارجه هم توجه می کنیم و امیدواریم با حفظ اقتدار ملت ایران این مذاکرات به نحو احسن انجام شود تا درهای بازارهای خارجی به روی ما باز شود و بتوانیم حداقل بخشی از بازارهای از دست رفتمان را دوباره به دست آوریم و بازارهای را گسترش دهیم.
 
وی در خصوص استفاده از توان بخش خصوصی در صنایع دستی گفت: سیاست کلان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری واگذاری حداکثری کارها به بخش خصوصی و مردم است و هر جا که بخش خصوصی این آمادگی را داشته باشد، کارها واگذار می شود.
 
نامور مطلق همچنین گفت: وظیفه دولت برنامه ریزی و نظارت بر وظایف حاکمیتی بخش خصوصی است نه تصدی گری. به همین دلیل از بخش خصوصی حمایت می کنیم.
 
وی در ادامه با بیان اینکه باید تلاش کنیم تا با کمک هایی که به بخش خصوصی می کنیم خودباوری را در آنها ایجاد کنیم، گفت: باید کاری کنیم که آنها این توانمندی را داشته باشند تا در مقابل شرکتهای بزرگ و کشورهای رقیت ایستادگی کنند و موفق شوند.
 
نامور مطلق با تاکید بر تقویت زیرساختهای بخش خصوصی تصریح کرد: متاسفانه در حوزه شرکتهای بخش خصوصی وضعیت خوبی نداریم و اندک اتحادیه ها و شرکتهایی که وجود دارد به شدت وابسته به دولت هستند و به نوعی دولت بر آنها تصدی گری غیرمستقیم دارد.
 
وی در پایان اظهار داشت: تلاش ما براین است تا بتوانیم واحدهای بزرگ بخش خصوصی را شکل دهیم و یک بار برای همیشه شرکتهای خصوصی را از نظر قانونی و حمایت های گوناگون توانمند کنیم تا با حمایت های اعتباری بتوانند بروی پای خود بایستند و مستقل شوند و دولت هم تنها حضور نظارتی داشته باشد.


منبع : chn

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 18 + 1 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری