نوروز امسال بهتر است به تایلند نروید

کد خبر 13758 - 1392 12 | تاریخ: 1355 روز پیش-1392/12/13 | ساعت: 19:58

با اعلام وضعیت فوق‌العاده در تایلند و ادامه درگیری‌ها و ناآرامی‌ها در این کشور، وزارت امور خارجه ایران از مسافران این کشور خواست تا در صورت ضروری نبودن، از سفر به تایلند خودداری کنند
 
در این اطلاعیه آمده است: «در آستانه تعطیلات نوروزی و افزایش تبلیغات آژانس‌های مسافرتی جهت ترغیب هموطنان ایرانی به منظور انجام سفرهای توریستی و تفریحی به کشور تایلند، به اطلاع کلیه هموطنان کشورمان می رساند ، با توجه به اعلام وضعیت فوق العاده در کشور تایلند و تداوم نا آرامی‌ها در برخی نقاط این کشور، ضمن یادآوری توصیه‌های ایمنی به اتباع ایرانی مقیم آن کشور، موکداً توصیه می گردد از انجام مسافرت های غیر ضروری به تایلند تا بازگشت اوضاع داخلی به حالت عادی خودداری کنند
 
این اطلاعیه همچنین می افزاید: «اغلب هتل‌هایی که ایرانیان در آنها اقامت دارند، در اطراف مناطق درگیری در بانکوک بوده و هموطنان ایرانی جهت خرید از فروشگاه ها ، بدون توجه به عمق نا آرامی‌ها، در این مناطق تردد می‌نمایند که وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، این هموطنان عزیز را به رعایت کلیه مسائل ایمنی دعوت می کند.»
 
این درحالی است که وزارت امورخارجه بسیاری ازکشورهای غربی و اروپایی مدت‌ها پیش ازاین نسبت به سفر اتباع خود به تایلند هشدار داده بودند.اقدامی که اخیرا با اعتراض مقامات تایلند نیز مواجه شده است. به نحوی که در آخرین واکنش‌ها به این ممنوعیت های سفر، یک مقام تایلند اظهار کرده است که توریست‌ها در اروپا و امریکا به مراتب بیش از تایلند درخطر هستند.
 
طی ماه‌ها ناآرامی در خیابان‌های بانکوک، هرچند که ارقام و آمار مقامات گردشگری تایلند خبر از آن دارد که اعتماد گردشگران به سفر به تایلند ازمیان نرفته و سفر به این کشور همچون گذشته ادامه دارد،اما آگاهان صنعت گردشگری دراین کشور اخیرا هشدار داده‌اند که صنعت پرسود و بسیار مهم گردشگری این کشوردرصورت ادامه این بحران، با زیان هنگفتی بالغ بر 2.7 میلیارد دلاری روبروست.
 
به گزارش تایمز اقتصادی بین‌الملل، مقامات گردشگری تایلند ادامه بحران‌های سیاسی دراین کشور تنها در چهارماه اول و دوم سال 2014 خسارت مالی بالغ بر 2.7 میلیارد دلار به این کشور تحمیل می‌کند. این وضعیت به ویژه درصورت ادامه ناآرامی‌ها تا ماه مارچ و آوریل، خطرناک‌تر نیز خواهد شد.
طبق همین گزارش تعدادی از هتل‌ها ازهم اکنون شاهد کاهش نرخ اشغال بوده و ازدیگر سو خطوط هوایی این کشور نیز شاهد لغو بسیاری از پروازها به مقصد بانکوک بوده‌اند.
 
دراین حال تلگراف نیز به نقل از" تاواتشی آریونیک "از مقامات دفتر گردشگری تایلند (TAT) اعلام کرده است که تعداد گردشگران خارجی که از این کشور دیدار می‌کنند درصورت ادامه ناآرامی ها تا شش ماه آینده، تا میزان 900 هزار نفر کاهش خواهد داشت.
 
این گزارش یادآورشده است که هرچند هتلداران تایلند تا کنون نیز زیان بسیار دیده‌اند و از 21 ژانویه دربانکوک وضعیت فوق‌العاده اعلام شده، اما (TAT) اعلام کرده است که تعداد گردشگران بریتانیایی نسبت به ماه ژانویه سال گذشته حدود 10 درصد افزایش داشته است.
بخشی ازادامه روند سفر گردشگران به تایلند در ماه‌های نخست سال از آنرو بوده که مقصدها و جاذبه‌های گردشگری این کشور کاملا از حوادث ودرگیری‌های اخیر به دور مانده بودند. اما از اواخر ماه گذشته برخی درگیری‌های خشونت آمیز در نزدیکی "پراتونام" گزارش شده و ازدیگر سو بروز درگیری‌ها میان پلیس و معترضان تا کنون به مرگ 3 نفر وزخمی شدن دهها نفر انجامیده است.
 
همزمان با بروز این حوادث، وزارت امورخارجه بریتانیا با انتشار بیانیه‌ای از گردشگران واتباع این کشور خواست با دوری از مکان‌های تجمع معترضان ومحل‌های درگیری مخالفان با پلیس درسفر به این کشوراقدامات احتیاطی فوق‌العاده‌ای را درنظر بگیرند. همچنین در رفت و آمد با وسایل نقلیه شرایط تاخیر زمانی را مورد توجه قرار دهند و همچنین تا حدامکان از خطوط ریلی و یا هوایی استفاده کرده و اخبار روز محلی این کشور رااز طریق رسانه‌ها دنبال کنند.
 
اما در واکنشی تازه به حوادث و هشدارهای وزارت خارجه کشورهای غربی، یکی از مقامات تایلند اعلام کرد که گردشگران در اروپا و امریکا به مراتب بیشتر از تایلند در معرض خطر هستند. او همچنین درخواست کرد با توجه به نقش و اهمیت گردشگری در تامین معیشت هزاران نفر در تایلند از تحریم سفر به این کشور خودداری کنند.
 
دراین حال از تایلند خبر می رسد که نخست وزیر این کشور هشدار داده است که با تروریست‌ها ملایمت نخواهد شد و درپی آن "تاواتشی آریونیک" ازمقامات (TAT) هشدار داد که زیان مالی ناشی از این نارامی‌ها می تواند به بیش از 2.7 میلیارد طی 8ماه آینده برسد.
به گفته وی هم اکنون تورهای گروهی از این ناآرامی‌ها بیشترین آسیب را دیده‌اند و این بخش ممکن است درحدود یک سوم تمام گردشگران را شامل شود. درنتیجه از هم اکنون شورای گردشگری تایلند با اتحادیه آژانس‌های مسافرتی این کشور و اتحادیه هتلداران درتلاشند با همکاری هم گردشگرانی را که ازسفر به تایلند منصرف شده‌اند، به کشور خود بازگردانند.
 
هرچند که هتل‌های بانکو،پاتایا و دیگر نقاط تایلند خبر از اشغال 30 درصدی هتل‌ها دردوماه نخست سال می‌دهند اما از آغاز سال 2014 دست کم 45 کشور ازجمله امریکا،کانادا،بریتانیا،فرانسه و آلمان و ژاپن نسبت به سفر اتباع خود به این کشور هشدار داده‌اند.
ازدیگر سو برخی خطوط هوایی همانند شرکت‌های هوایی سنگاپور نیز به دلیل کاهش شدید تقاضا برنامه سفر به بانکوک را کاهش داده‌اند.
 
ازدیگرسو، مقامات رسمی توریسم تایلند تلاش‌های وسیع وسنگینی را برای بازاریابی در بازارهای آسیایی آغاز کرده‌اند چرا که اکنون بیشترین تعداد گردشگران تایلند را گردشگران چینی و نه اروپایی یا امریکایی تشکیل می‌دهند. با این حال شرکت‌های هوایی چین نیز بسیاری از پروازهای خود را به مقصد تایلند کاهش داده‌اند.
 
درچنین شرایطی آمارهای رسمی حاکی از آن است که از آغاز اعتراضات تا کنون شاهد کاهش 60 درصدی گردشگران چینی نسبت به سال گذشته بوده‌اند. درهمین حال تحقیقات شرکت "سوییس کردیت" پیش بینی کرده است که مالزی و اندونزی دراین شرایط بیشترین برنده از کاهش گردشگری تایلند هستند درحالی که سنگاپور نیز ممکن است تحت تاثیر عوارض منفی این حوادث قرار بگیرد.
 
اما بررسی‌های بیشتر که از سوی موسسه" تلفن تایلند " صورت گرفته، حاکی از آن است که این کشور ازنظر تاریخی اثبات کرده است که توانایی بازگشت سریع به شرایط خوب پس از بحران‌ را دارد. این بررسیها به بحران‌هایی همانند سونامی 2004 و بحران سیاسی 2008 و 2010 اشاره دارد.
 
درحال حاضر شهر بانکوک همچنان در وضعیت اضطراری است و اعتراضات به شکل صلح آمیز همچنان ادامه دارد اما این وضعیت شامل مناطق گردشگری و نواحی دیگر کشور نمی‌شود و بیشتر مقاصد گردشگری همچنان در امنیت وآرامش هستند.
از دیگر سو مسئله حمل و نقل و رفت وآمد مهم‌ترین مشکل و مسئله فراروی گردشگران در شهر بانکوک است. مقامات گردشگران را تشویق می‌کنند که جدول پروازهای خود را از دو فرودگاه‌ بین‌المللی بانکوک، دست کم برای 4 ساعت تنظیم کنند تا امکان تنظیم وقت برای حوادث پیش بینی نشده داشته باشند.
 
TAT همچنین دست به ایجاد واحد مراقبت از گردشگران زده است که ماه گذشته در دو فرودگاه بانکوک مستقر بودند و همزمان با آن مرکز مراقبت از گردشگران نیز که تحت نظر مقامات ورزش تایلند دراستادیوم "هوا ماک" مستقر است، برای کسب اطمینان از سلامت و رفاه گردشگران وکمک به آنان دربرابر هرگونه احتمالات ناشی از ناآرامی‌ها همکاری می‌کند.

 


منبع : chn

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 3 + 8 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری