بازی و اینترنت همچون مواد مخدر بیماری زاست

کد خبر 13816 - 1392 12 | تاریخ: 1358 روز پیش-1392/12/14 | ساعت: 09:29

از حدود بیست سال پیش کامپیوترها رفته رفته به خانه ­های ما آمدند، تا قبل از آن بیشتر در اداره­ها، ارگان­ها و اماکن عمومی از آنها استفادهمی­شد. اما با تغییر در شکل و ساخت آنها و نیز با هدف همه گیر شدن این فناوری در زندگی بشر امروزه در هر خانه­ای حداقل یک کامپیوتر خواهیم یافت. کامپیوترها خیلی زود جای خود را در منازل پیدا کردند و سپس از آن با انواع و اقسام کوچک و سبک تمام زندگی انسان­ها را اشغال کردند و به یک همدم و ابزار همیشگی انسانها تبدیل شدند . در کنار کامپیوترها گوشی­های موبایل هستند که به سرعت با امکانات ، جذابیت­ها و مدلهای متفاوتی ارائه می­شوند. از آنجا که ممکن است بخشی از حرفه ، شغل یا کار خود را با کمک این امکانات و وسائل ارتباطی انجام دهیم وقت بسیاری از برخی افراد به کار با آنها اختصاص دارد.اما در کنار استفاده معمول و سازنده از کامپیوتر، امروزه مشاهده می­ شود که برخی افراد به شکلی افراطی از آن استفاده می­کنند و به بیان دیگر دچار اعتیاد به این نوع تکنولوژی و مسائل پیرامون آن مثل وب­گردی ، چت کردن ، بازهای رایانه­ای و … شده­اند. امروزه تعریف اعتیاد در (DSM-IV) که معیار تشخیص اختلالات روانی و رفتاری در انجمن روانشناسان آمریکا ( APA ) می­باشد تغییر یافته ­و دیگر فرد معتاد کسی نیست که تنها به مصرف مواد مخدر یا دارویی خاص بپردازد، بلکه هرگاه فردی به انتخاب و انجام مداوم یک عمل ، رفتار خاص یا عادت ویژه وابسته شود به نحوی که در هنگام دوری از آن وی پریشان ، خشمگین ، مضطرب یا نا­آرام گردد ، می­توان گفت فرد مبتلا به اعتیاد در آن حوزه معین شده است.

البته این گونه رفتارها ممکن است دارای شدت و ضعف­های متفاوتی در افراد مختلف باشد. اما با توجه به مشاهده رفتار جوانان ، نوجوانان و بسیاری از بزرگسالان به روشنی برخی از نشانه­های مورد بحث را خواهیم دید.

اعتیاد به اینترنت و وابستگی به کامپیوتر و بازهای رایانه­ای می­ تواند بسیار مخرب و ویرانگر باشد. البته شاید در یک نگاه سطحی این جمله خیلی اغراق آمیز به نظر بیاید. اما باید توجه داشته باشیم تاثیرات آهسته و پنهان استفاده از اینترنت و کامپیوتر آن چنان آرام و به تدریج رفتار فرد را تغییر می­دهند که خود فرد متوجه این تغییر رفتار نمی­شود و تنها اطرافیان وی این تفاوت و تغییرات را حس می­کنند.

بازی­ های کامپیوتری و اینترنت ذهن بسیاری از نوجوانان را به خود اختصاص داده است . که این به نوبه­ی خود باعث ایجاد عدم تمرکز و کاهش تمرکز شده است. در بسیاری از نوجوانان تنها با صرف وقت نسبتاً زیاد از اینترنت یا کامپیوتر رضایت خاطر کامل به دست می­آید.

در برخی از آنها تلاش خود و اطرافیانشان برای کاهش یا کنترل میزان استفاده از اینترنت یا بازی­های کامپیوتری به دلیل شدت وابستگی بی نتیجه است و یا اگر هم این کار انجام شود عوارضی مانند احساس افسردگی، کسالت و یا عصبانیت را در پی دارد. مانند عوارضی که در اعتیاد دارویی هم وجود دارد.

در نهایت باید بگویم که آسیب­های اعتیاد به اینترنت در درازمدت می­تواند بسیار گسترده باشد ، مهمترین پیامدهای آن پایین آمدن میزان یادگیری در اثر کاهش تمرکز ، پرخاشگری در اثر تحریک­پذیری بالا ، منزوی شدن و دوری از خانواده و در نهایت به دلیل کناره­گیری و انفعال فرد ممکن است از پیشرفت معمول در تحصیل یا کار خود باز بماند زیرا اینترنت یا کامپیوتر بسیاری از فرصت­های اجتماعی و آموزشی را از وی سلب خواهد کرد. بنابراین لازم است با توجه به اهمیت این فناوری در زندگی­مان با رویکردی صحیح و متعادل از آن استفاده کنیم و میان استفاده صحیح و اصولی از آن با استفاده آسیب­زا تمایز قائل شویم و از آن به عنوان وسیله­ای برای پیشرفت و یادگیری استفاده کنیم نه اینکه وسیله­ای برای سرگرمی و تفریح که در نهایت باعث عدم پیشرفت مان شود و به لحاظ جسمی هم آسیب­هایی به ما بزند.


منبع : وبلاگ محمدراضی مرادی (کارشناسی ارشد مشاوره از دانشگاه علامه طباطبایی)

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 4 + 10 چند است؟

ADVERTISING