بازی و اینترنت همچون مواد مخدر بیماری زاست

کد خبر 13816 - 1392 12 | تاریخ: 965 روز پیش-1392/12/14 | ساعت: 09:29

از حدود بیست سال پیش کامپیوترها رفته رفته به خانه ­های ما آمدند، تا قبل از آن بیشتر در اداره­ها، ارگان­ها و اماکن عمومی از آنها استفادهمی­شد. اما با تغییر در شکل و ساخت آنها و نیز با هدف همه گیر شدن این فناوری در زندگی بشر امروزه در هر خانه­ای حداقل یک کامپیوتر خواهیم یافت. کامپیوترها خیلی زود جای خود را در منازل پیدا کردند و سپس از آن با انواع و اقسام کوچک و سبک تمام زندگی انسان­ها را اشغال کردند و به یک همدم و ابزار همیشگی انسانها تبدیل شدند . در کنار کامپیوترها گوشی­های موبایل هستند که به سرعت با امکانات ، جذابیت­ها و مدلهای متفاوتی ارائه می­شوند. از آنجا که ممکن است بخشی از حرفه ، شغل یا کار خود را با کمک این امکانات و وسائل ارتباطی انجام دهیم وقت بسیاری از برخی افراد به کار با آنها اختصاص دارد.اما در کنار استفاده معمول و سازنده از کامپیوتر، امروزه مشاهده می­ شود که برخی افراد به شکلی افراطی از آن استفاده می­کنند و به بیان دیگر دچار اعتیاد به این نوع تکنولوژی و مسائل پیرامون آن مثل وب­گردی ، چت کردن ، بازهای رایانه­ای و … شده­اند. امروزه تعریف اعتیاد در (DSM-IV) که معیار تشخیص اختلالات روانی و رفتاری در انجمن روانشناسان آمریکا ( APA ) می­باشد تغییر یافته ­و دیگر فرد معتاد کسی نیست که تنها به مصرف مواد مخدر یا دارویی خاص بپردازد، بلکه هرگاه فردی به انتخاب و انجام مداوم یک عمل ، رفتار خاص یا عادت ویژه وابسته شود به نحوی که در هنگام دوری از آن وی پریشان ، خشمگین ، مضطرب یا نا­آرام گردد ، می­توان گفت فرد مبتلا به اعتیاد در آن حوزه معین شده است.

البته این گونه رفتارها ممکن است دارای شدت و ضعف­های متفاوتی در افراد مختلف باشد. اما با توجه به مشاهده رفتار جوانان ، نوجوانان و بسیاری از بزرگسالان به روشنی برخی از نشانه­های مورد بحث را خواهیم دید.

اعتیاد به اینترنت و وابستگی به کامپیوتر و بازهای رایانه­ای می­ تواند بسیار مخرب و ویرانگر باشد. البته شاید در یک نگاه سطحی این جمله خیلی اغراق آمیز به نظر بیاید. اما باید توجه داشته باشیم تاثیرات آهسته و پنهان استفاده از اینترنت و کامپیوتر آن چنان آرام و به تدریج رفتار فرد را تغییر می­دهند که خود فرد متوجه این تغییر رفتار نمی­شود و تنها اطرافیان وی این تفاوت و تغییرات را حس می­کنند.

بازی­ های کامپیوتری و اینترنت ذهن بسیاری از نوجوانان را به خود اختصاص داده است . که این به نوبه­ی خود باعث ایجاد عدم تمرکز و کاهش تمرکز شده است. در بسیاری از نوجوانان تنها با صرف وقت نسبتاً زیاد از اینترنت یا کامپیوتر رضایت خاطر کامل به دست می­آید.

در برخی از آنها تلاش خود و اطرافیانشان برای کاهش یا کنترل میزان استفاده از اینترنت یا بازی­های کامپیوتری به دلیل شدت وابستگی بی نتیجه است و یا اگر هم این کار انجام شود عوارضی مانند احساس افسردگی، کسالت و یا عصبانیت را در پی دارد. مانند عوارضی که در اعتیاد دارویی هم وجود دارد.

در نهایت باید بگویم که آسیب­های اعتیاد به اینترنت در درازمدت می­تواند بسیار گسترده باشد ، مهمترین پیامدهای آن پایین آمدن میزان یادگیری در اثر کاهش تمرکز ، پرخاشگری در اثر تحریک­پذیری بالا ، منزوی شدن و دوری از خانواده و در نهایت به دلیل کناره­گیری و انفعال فرد ممکن است از پیشرفت معمول در تحصیل یا کار خود باز بماند زیرا اینترنت یا کامپیوتر بسیاری از فرصت­های اجتماعی و آموزشی را از وی سلب خواهد کرد. بنابراین لازم است با توجه به اهمیت این فناوری در زندگی­مان با رویکردی صحیح و متعادل از آن استفاده کنیم و میان استفاده صحیح و اصولی از آن با استفاده آسیب­زا تمایز قائل شویم و از آن به عنوان وسیله­ای برای پیشرفت و یادگیری استفاده کنیم نه اینکه وسیله­ای برای سرگرمی و تفریح که در نهایت باعث عدم پیشرفت مان شود و به لحاظ جسمی هم آسیب­هایی به ما بزند.


منبع : وبلاگ محمدراضی مرادی (کارشناسی ارشد مشاوره از دانشگاه علامه طباطبایی)

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 3 + 4 چند است؟

تک نشانه

take neshaneh logo
3Neshaneh Reportatge
مهدی فضلعلی
021-77449301
info@mehdifazlali.com
مهدی فضلعلی هنرمندی شاخص در پتینه
مهدى فضلعلى متولد سال ١٣٥٨ فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتى است. او کار هنری خود را از سال 77 از طریق همکارى با استادان ...


ADVERTISING