توریسم غذا بیش از رفتن به رستوران هاست

کد خبر 13887 - 1392 12 | تاریخ: 1358 روز پیش-1392/12/14 | ساعت: 13:24

با توجه به قرار گرفتن ایران در کنار یکی از قدیمی‌ترین مسیرهای تجاری جهان (جاده ابریشم)، سفر، از قدیم‌الایام دارای ارزش و اعتبار خاصی در فرهنگ و ادبیات ایرانی بوده است و در دهه‌های اخیر، در نتیجه گسترش امنیت راه‌ها و توسعه حمل و نقل به تفریح رایج بیشتر ایرانیان تبدیل شده است. سفر در خاطره جمعی ایرانیان با سفره ایرانی، تهيه انواع کباب و چشيدن غذاهای محلی مناطق مختلف ایران پیوند خورده است. آش دوغ اردبیل، کته کباب‌، میرزاقاسمی و کباب ترش شمال ایران، قلیه ماهی و غذاهای دریایی و سمبوسه جنوب‌، بوروک و چکدرمه ترکمن‌صحرا و انواع و اقسام آش‌ها و خوراک‌ها و خورش‌های گوناگونی که سفره مردم این مرز و بوم را رنگین کرده‌اند.

تنوع فرهنگی و گستردگی جغرافیایی این سرزمین به فرهنگ و غذای ایرانی غنای بی‌مانندی بخشیده است. استفاده زیاد از لبنیات، سبزیجات و به‌خصوص میوه ها در تهیه غذاهای ایرانی باعث غنای تغذیه‌ای این نوع آشپزی و یکی از مشخصه‌های منحصر به فرد غذای ایرانی است که نه تنها برای گردشگران داخلی جذاب است بلکه به دلیل تنوع طعم و ترکیبات قابلیت جذب گردشگران خارجی و در نتیجه افزایش درآمد ارزی و کاهش اتکا به درآمد نفت را دارد. با این حال عدم توجه کافی به ارزش اقتصادی این بخش موجب شده آشپزی ایرانی در جهان ناشناخته بماند و در حالیکه تقریباً در تمام شهرهای مهم جهان حداقل یک رستوران چینی وجود دارد کمتر کسی غذای ایرانی را می‌شناسد. اهمیت این موضوع آنگاه آشکار می‌شود که بدانیم در سال گذشته سهم گردشگری غذایی از درآمدهای توریستی این کشور 3 میلیارد دلار بوده است!

تعطیلات نوروزی مجالی است تا با آشنایی با فرهنگ غذایی و ذائقه مناطق مختلف ایران بکوشیم این گنجینه هزاران ساله را پاس داریم و آنها را به فرزندانمان معرفی کنیم و امیدوار باشیم مسئولین نیز گوشه چشمی به این بخش سودآور صنعت توریسم داشته باشند و کلمه غذا برای نسل آینده تنها یادآور فست فود نباشد.

متن زیر كه برداشتی آزاد است از سایت زنان در جاده مي‌كوشد اين صنعت را بيشتر بشناساند.

زندگي براي خوردن نه خوردن براي زندگي

توریسم غذایی که به نام توریسم خوراکی نیز شناخته می‌شود در حال تبدیل شدن به اشتیاقی جدید در بین بسیاری از مردم خصوصاً کسانی است که خوردن خوراکی‌های خاطره‌انگیز بخش مهمی از سفر آنها را تشکیل می‌دهد.

تمام توریست‌های غذایی سفر خود را به یک شکل آغاز نمی‌کنند. بعضی از توریست‌ها سفر خود را به این قصد آغاز می‌کنند که خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های عالی را امتحان کنند؛ گروهی وقتی آنها را امتحان می‌کنند که در طی سفر با آنها برخورد می‌کنند. و گروهی دیگر برحسب تصادف با اين بهشت خوراکی‌ها آشنا می‌شوند.

در حال حاضر سفرهای خوراکی درحال رواج پیدا کردن هستند توریست‌ها به جستجو برای تجربه‌های جدید مرتبط با فرهنگ کشور مقصد علاقه دارند و چه چیزی بیشتر از غذایی که مردم می‌خورند با فرهنگ آنها مرتبط است. بسیاری از ما پخت و پز را دوست داریم ولی بخشی از این ماجراجویی چشيدن خوراک‌های خوش‌طعمی است که خودمان آن را نپخته‌ایم و کنجکاویم بدانیم آیا طعم غذایی تایلندی که در خانه تهیه می‌کنیم یا در رستوران می‌خوریم واقعی و اصیل است یا نه. سایت‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و دستورات آشپزی همه راهی برای کشف غذاهای جدید هستند.

اگر عاشق غذا و مسافرت هستید و می‌خواهید این دو را با هم تجربه کنید راه‌های مختلفی را می‌توانید امتحان کنید.

راحت‌ترین راه این است که اول تلاش کنید غذای خاصی را تهیه کرده و طعم آن را بچشید و بعد در طی سفر طعم واقعی غذا را با غذای خود مقایسه کنید.

می‌توانید در کلاس‌های آشپزی خصوصی یا گروهی، که بین چند ساعت تا چند هفته زمان می‌برند در بانکوک تایلند، سویل یا فلورانس شرکت کنید و در مؤسسات آشپزی، هتل‌ها، رستوران‌ها یا حتی در منازل شخصی افراد برای آموزش آشپزی حاضر شوید می‌توانید تجربه آشپزی را با اقامت درمنزل افراد داوطلب به عنوان ميهمان ترکیب کنید. بسیاری از رستوران‌ها به شما اجازه می‌دهند یک بعد از ظهر را به همراه آشپز مشهورشان از آشپزخانه دیدن کنید و دلیلی وجود ندارد که به خاطر هزینه بالا حداقل یک بار غذا خوردن در یک رستوران گران‌قیمت را امتحان نکنید. می‌توانید توریسم غذایی خود را با پیاده روی دوچرخه سواری یا قطار آغاز کنید و یا می‌توانید آن را با تفریحات دیگری مثل یوگا، قایقرانی، بالن‌سواری یا سفرهای اکتشافی همراه کنید.

توریسم غذایی شامل هر نوع تجربه غذایی می‌شود. و بسیار بیش از رفتن به انواع رستوران‌ها است این نوع توریسم می‌تواند شامل سر زدن به مدارس آشپزی، تورهای غذایی، کتاب‌های آشپزی وسایل آشپزخانه و بازدید از کارخانجات و پرورش‌دهندگان و تولیدکنندگان مواد غذایی و نوشیدنی باشد.

هر کس ممکن است سلیقه خاص خود را در انتخاب مقصد گردشگری غذایی داشته باشد ولی بعضی از مقاصد گردشگری واقعاً ارزش معرفی شدن به توریست‌ها را دارند.

رستوران پرووانس: مردم منطقه آن را غذای آفتاب و قلب می‌نامند و در پرووانس در جنوب فرانسه واقع شده است. در این رستوران همه چیز غرق در تازگی و خورشید است از یک راتاتوی ساده گرفته تا خوراک دریایی طعم‌دار و با جدا طبخ کردن سبزیجات بهترین نتیجه حاصل می‌شود.

یک مقصد دیگر گردشگری غذایی اروپایی قطعاً ایتالیا است جایی که می‌توانید ریسوتوی ونیز، خوراک ماهیچه میلان، پاستا، پنیر ترافل، انواع سبزیجات، نوشیدنی‌ها، روغن، ماهی تازه بستنی و اوه... ژلاتو را امتحان کنید.

گردشگری غذایی در نیویورک: نه تنها برای امتحان بهترین غذاهای جهان (این غذاها گاهی حتی بهتر از نمونه‌های مشابه در کشور اصلی تهیه می‌شوند.) بلکه به دلیل غذاهای محلی شگفت‌انگیز و ارزان‌قیمتی مثل ساندویچ‌های پاسترامی (گوشت ادویه‌دار و دودی شانه گاو)، ماهی آزاد دودی و نان شیرینی‌های حلقوی (با این حال نان شیرینی‌های حلقوی مونترئال مشهورتر و بهتر هستند).

برای کسانی که ذائقه گرم و قوی دارند مکزیکو مقصد خوبی است که می‌توانند سس مال شکلاتی را با سویچه (نوعی غذای دریایی آمریکای مرکزی و جنوبی) با قیمتی نه چندان ارزان امتحان کنند. در اوکساکا می‌توانید شجاعت خوردن ملخ سرخ‌شده با لیمو و سیر (چاپولین) را به خودتان بدهید. هر بخش از مکزیکو غذای مخصوص به خود را دارد از غذاهای گوشتی شمال گرفته تا غذاهای تندتر جنوب با طعمی نزدیک‌تر به غذاهای کارائیب.

غذای تند و ادویه‌دار یادآور غذاهای تایلندی است هر چه غذای تند بیشتری بخورید بیشتر به آن عادت می‌کنید. غذاهای تایلند غنی و بافت‌دار هستند که طعم آنها از شیرین تا شور و از ترش تا بسیار تند متغیر است. بیشتر این طعم‌ها نتیجه تأثیر همسایه‌هایی چون برمه، مالزی و چین است.

مسلماً غذاهای فوق‌العاده در کشورهای دیگر نیز وجود دارند پرو در حال تبدیل شدن به پایتخت توریسم غذایی جهان است. شانگهای و شهرهای دیگر چین صاحب هزاران نوع غذا هستند که حتی اسم آنها را نشنیده‌ایم ژاپن مورد علاقه طرفداران ماهی خام است. غذاهای جسورانه کارائیب، فیجوادای آرژانتین، تجین‌ها، Couscous و بوروک (سمبوسه) در شمال آفریقا، خاورمیانه با دلمه برگ مو، تبوله، هوموس وباباغنوج، پنیر فتا و غذاهای مخصوص ملی. بقیه کشورهای اروپایی اسپانیا با تاپاس و گوشت خشک شده، ماهی هرینگ اسکاندیناوی و ساندویچ‌های باز، ترشی کلم برگ و گولاش که فقط نام بردن از این غذاها انسان را گرسنه می‌کند!

توریسم غذایی در حال گسترش است و برای این تجربه لذت‌بخش به دنبال آژانس‌های مسافرتی باشید که ارائه‌دهنده این نوع تورها هستند. سعی کنید توری را انتخاب کنید که به شما اجازه تماس با فرهنگ محلی را داده و تنوع لازم را برای شما ایجاد کند بهداشت را جدی گرفته و اگر آشپزی را دوست دارید امکان آموزش را برای شما فراهم کند.

 

 


منبع : iranagrimagazine

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 11 + 2 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری