مراقب باشید برای پیوند اعضا به چین نروید!!!

کد خبر 13957 - 1392 12 | تاریخ: 1178 روز پیش-1392/12/14 | ساعت: 21:33

china

با توجه به اینکه شبکه‌های قاچاق بین‌المللی از فروش اعضای بدن انسان به سود سرشاری دست می‌یابند، قاچاق اعضای بدن یکی از مهمترین موضوعاتی است که مراکز دولتی و سازمان‌های حقوق بشر در سطح بین‌المللی درحال مبارزه با آن هستند. یکی از تراژدی‌های جهان پزشکی مدرن، پیوند عضو به‌صورت غیرداوطلبانه است و همان‌طورکه علوم پزشکی به شیوه‌های جدیدی در زمینه طولانی‌کردن مدت‌زمان حیات دست‌ می‌یابد، برداشت عضو نیز به موازات آن افزایش پیدا می‌کند.

درآوردن اندام‌های حیاتی به‌ویژه برای اعمال جراحی پیوند و گاهی اوقات برای پژوهش‌های پزشکی، بدون مجوز، اغلب با کمک پرسنل پزشکی آموزش‌دیده و بدون رضایت فرد دهنده انجام می‌شوند …، اما زمانی این واقعیت حتی بیشتر شکل بی‌رحمانه و قساوت‌آمیز به خود می‌گیرد که این فعالیت‌های جنایی و غیرانسانی با رضایت دولت انجام ‌شوند و یا حتی تسهیل ‌یابند. مصداق این موضوع چین است که در آن براساس سیاست رسمی دولت، بیمارستان‌های عمومی دست به برداشت عضو از زندانیان می‌زنند.

درحال‌حاضر، چین با داشتن ۶۰۰ مرکز پیوند در سراسر کشور، از نظر تعداد اعمال جراحی پیوند در هر سال، در رده‌‏ی ایالات متحده قرار دارد. از دیدگاه گیرندگان اعضای بدن، چین به‌طور چشمگیری، مقصدی برای توریسم پیوندی درنظر گرفته می‌شود که باعث می‌شود افراد به‌منظور پیدا کردن یک «اهداکننده»‌‏ی مناسب و منطبق از نظر بافت، از کشورهای همسایه به چین سفر کنند. «یو می- نو»، نماینده حزب دموکرات پیشرو در تایوان، اخیراً گفته است که، «تایوان کشوری است که بر اساس اصول حقوق بشر اداره می‌شود و تایوانی‌ها، که حق بهداشت و سلامت آنها تضمین می‌شود، نباید سلامت خود را به قیمت غم و اندوه فردی دیگر تأمین کنند.»  وی تصدیق می‌کند که چین مقصدی اصلی برای تایوانی‌های نیازمند به پیوند عضو است. پارلمان اروپا، طی جلسه عمومی خود در ۱۲ دسامبر۲۰۱۳، درخصوص نقض جدی حقوق‌ بشر در چین، و به‌ویژه موضوعات مربوط به پیوند عضو که به‌تازگی افشا شده‌است، اقدام به تصویب یک قطعنامه کرد.

china2

چین دررابطه‌ با اعدام زندانیان، در رده یکی از کشورهای پیشرو در سراسر جهان قرار دارد. به‌‏نظر می‌رسد که دولت چین این واقعیت را به یک تجارت مولتی‌میلیون‌دلاری تبدیل کرده است. گائو چیانگ، معاون وزیر بهداشت چین، در سال ۲۰۰۵ اذعان کرد که تقریباً تمامی اعضای پیوندی از زندانیان اعدام‌شده برداشته می‌شود؛ بااین‌حال، تعداد اعدام‌ها در چین از اطلاعات سری دولتی است. علی‌رغم درخواست‌های بین‌المللی دراین خصوص، چین آمار دقیقی از تعداد اعدام‌ها ارائه نمی‌دهد. گزارش‌های سازمان‌های غیردولتی و سازمان‌های بین‌المللی نشان می‌دهند که پزشکان نظامی چین در برداشت عضو از زندانیان و بازداشت‌شدگان اردوگاه کار، به‌ویژه زندانیان عقیدتی دست دارند.

china4

قربانیان اصلی این عمل های پیوند عضو و جداسازی اجباری اعضای بدن در چین، تمرین‌کنندگان فالون گونگ بوده‌اند. فالون گونگ یا فالون دافا یک تمرین چی گونگ سنتی چینی است که دارای 4 تمرین حرکتی ایستاده آرام و یک مدیتشین نشسته می باشد. علاوه بر آن، تمرین کنندگان فالون گونگ با تمرین اصول حقیقت، نیکخواهی و بردباری سعی در پرورش و بهبود سلامتی ذهن و بدن خود دارند. انجام این تمرین در چین از سال 1999 توسط حزب کمونیست چین ممنوع اعلام شد و از آن زمان تا کنون تمرین کنندگان آن بشدت تحت شکنجه و آزار و اذیت عوامل این حزب قرار دارند. طی این سالها بسیاری از تمرین‌کنندگان آن به زندان‌های کار سخت فرستاده شدند و تحت بدترین مجازات‌ها قرار گرفتند. افزایش قابل‌توجه در تعداد پیوند عضو در چین بعد از سال ۱۹۹۹ رخ داده که مربوط به افزایش آزار و اذیت تمرین‌کنندگان فالون گونگ است.  زندانیان فالون گونگ تنها کسانی هستند که به‌طور منظم تحت معاینات پزشکی به‌ویژه اندام‌های حیاتی خود ازقبیل قلب و کبد قرار می‌گیرند؛ این درحالی است که پزشکان تصدیق کرده‌اند که برای اعمال جراحی پیوند، از اعضای بدن تمرین کنندگان فالون گونگ استفاده می‌کنند. حدود دوسوم از زندانیان در اردوگاه‌های کار اجباری در چین تمرین‌کنندگان فالون گونگ هستند. اندام‌های‌ بسیاری از قربانیان را درحالی‌ درآورده اند که هنوز آنها زنده بودند.


منبع : اپک تایمز فارسی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 19 + 3 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار