فناوری،ابزارهای قدرتمندیادگیری

کد خبر 14059 - 1392 12 | تاریخ: 960 روز پیش-1392/12/16 | ساعت: 15:15

در محیط های یادگیری كودك محور ، فناوری به عنوان ابزار قدرتمندی برای یادگیری از طریق انجام دادن از جایگاه ویژه ای بر خوردار است . ابزار های كلاس های سنتی مانند قلم ، دفتر و كتاب های درسی هنوز هم مهم هستند . اما این ابزار برای تنظیم و اصلاح ایده ها ، دسترسی و مطالعه اطلاعات برای دانش آموزان كافی نیستند . كامپیوتر ها ، ویدئو ، و سایر فناوری ها دانش آموزان را در گیر مسائلی می كنند كه با زندگی روز مره ی آنها ارتباط نزدیكی دارند .

آن چه حائز اهمیت می باشد نحوه ی استفاده از تجهییزات است ، نه نوع تجهییزات .

فناوری باید به عنوان یك مولفه ی اصلی بر نامه ی درسی در نظر گرفته شود و بتواند برای هر محتوایی مورد استفاده قرار گیرد . كامپیوتر می تواند برای نگارش صفحات سایت گسترده ، و حل مسائل ریاضی مورد استفاده قرار گیرد .

فناوری تبادل اطلاعات بین كلاس ها و هم چنین بین تك تك دانش آموزان را ممكن می سازد . به علاوه ، دسترسی فوری به پایگاه داده ها و خدمات اطلاعات آنلاین امكان پذیر ساخته و منابع چند رسانه ای را فراهم می كند .

فناوری باز آرایی مواد آموزشی موجود را با فرمت های رسانه ای مانند چاپ ، تصاویر ثابت ، عكس های دیجیتالی و ثابت ، ویدئو ی متحرك و ثابت ، فیلم های متحرك و ثابت ، نمودار های كامپیوتری و فرا رسانه ای ممكن می سازد .

با این حال ، برخی نگران این موضوع هستند كه منابع سنتی اطلاعات مورد غفلت قرار گیرند یا مكتر مورد استفاده قرار گیرند . اما تجربیات نشان می دهد واقعیت عكس این نگرانی است . كتاب ها ، مجلات ، نشریه های ادواری ، روز نامه ها و سایر مواد چاپی سنتی ، منابع اطلاعاتی مهم هستند كه اطلاعاتی را فراهم می كنند كه می توانند مكمل منابع اطلاعاتی كامپیوتری باشد .

در كلاس های مبتنی بر محیط یادگیری فراگیر محور ، معلم نقش های متعددی دارد :

مدیر پروژه، معلم خصوصی و سخنران . معلم عضوی از تیم است نه كانون و مركز كلاس . وی كمك های فنی و مشاوره خلاق را ارائه می دهد .دانش آموزان در صورت نیاز از معلم كمك می گیرند ، در غیر این صورت ، نقش معلم در حد یك همكار است .به علاوه در این مدل، مهارت های پژوهش كتابخانه ای مانند جستجوی متون و تصاویر برای استفاده در برنامه هایشان تقویت می شود

منبع : نگاهی نو به مسائل آموزشی در هزاره ی سوم     مولفان : دكتر حسن شهركی پور و دكتر پری ناز بنی سی


منبع : نگاهی نو به مسائل آموزشی در هزاره ی سوم مولفان : دکتر حسن شهرکی پور و دکتر پری ناز بنی سی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 8 + 9 چند است؟

تک نشانه

take neshaneh logo
3Neshaneh Reportatge
مهدی فضلعلی
021-77449301
info@mehdifazlali.com
مهدی فضلعلی هنرمندی شاخص در پتینه
مهدى فضلعلى متولد سال ١٣٥٨ فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتى است. او کار هنری خود را از سال 77 از طریق همکارى با استادان ...


ADVERTISING

مطالب مرتبط علم و فناوری