معروفترین اپراهای موزارت

کد خبر 14099 - 1392 12 | تاریخ: 1355 روز پیش-1392/12/17 | ساعت: 00:04

 url [copy]  

از میان اپراهایی که موزارت این نابغه ی بی همتای تاریخ موسیقی در عمر کوتاه سی و پنج ساله ی خود تصنیف کرده است ، پنج اپرا از جمله محبوب ترین آثاراو محسوب می شوند که عبارتند از :
دستبرد به حرمسرا Die Entfuhrung aus dem Serail
    عروسی فیگارو Le Nozze di Figaro
    دون ژوان ( یا به ایتالیایی دون جیووانی) Don Giovanni
    همه چنین رفتار میکنند Cosi fan tutte
    و فلوت سحرآمیز Die Zauberflote
از اپراهای ایتالیایی موتزارت عروسی فیگارو و دون ژوان بیش از همه اجرا می شوند .
عروسی فیگارو بر اساس نمایشنامه ی بومارشه تصنیف شده و این نمایشنامه قسمت دوم همان آرایشگر شهر سویل است که بعدها روسینی اپرای مشهور خود را از روی آن تصنیف کرد .
    این اپرا پر است از آوازهای زیبا و به یاد ماندنی. نمونه ی بسیار معروفی از آن :
    Voi che Sapete
دون ژوان یکسال بعد از عروسی فیگارو به پایان رسید .مهارت موتزارت در تنظیم بخش های آوازی و همچنین سازبندی دقیق ، در این جا به اوج خود رسیده است . صحنه ی پایانی اپرا که بر خلاف سایر اپراهای موتزارت ، تراژیک و هیجان انگیز به پایان می رسد الهام بخش آهنگسازان رمانتیک بوده است .
فلوت سحرآمیز معروفترین اپرای آلمانی موتزارت است که چند ماه پیش از مرگش به پایان رسید.موتزارت در زمان تصنیف این اثرعضو انجمن فراماسونری وین بود و در داستان افسانه وار عجیب و غریب این اپرا نیز تفکرات فراماسونری زیرکانه گنجانیده شده است. مثلا شخصیتی به نام زاراسترو ( همان زرتشت ) وجود دارد که سمبل نیکی است و در مقابلش ملکه شب که نمایانگر نیرنگ و پلیدی است . با این حال موسیقی این اپرا شاهکاری بی نظیر و فراموش نشدنی ست و موتزارت برای هریک از شخصیت ها ی داستان آواز هایی تصنیف کرده که تا به امروز هرگز زیبایی و طراوت خود را از دست نداده است .
ناگفته نماند که موتزارت اولین اپراهای خود را در سن 12 سالگی تصنیف کرد !


منبع : پرشین موزیک

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 12 + 3 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر