معروفترین اپراهای موزارت

کد خبر 14099 - 1392 12 | تاریخ: 966 روز پیش-1392/12/17 | ساعت: 00:04

 url [copy]  

از میان اپراهایی که موزارت این نابغه ی بی همتای تاریخ موسیقی در عمر کوتاه سی و پنج ساله ی خود تصنیف کرده است ، پنج اپرا از جمله محبوب ترین آثاراو محسوب می شوند که عبارتند از :
دستبرد به حرمسرا Die Entfuhrung aus dem Serail
    عروسی فیگارو Le Nozze di Figaro
    دون ژوان ( یا به ایتالیایی دون جیووانی) Don Giovanni
    همه چنین رفتار میکنند Cosi fan tutte
    و فلوت سحرآمیز Die Zauberflote
از اپراهای ایتالیایی موتزارت عروسی فیگارو و دون ژوان بیش از همه اجرا می شوند .
عروسی فیگارو بر اساس نمایشنامه ی بومارشه تصنیف شده و این نمایشنامه قسمت دوم همان آرایشگر شهر سویل است که بعدها روسینی اپرای مشهور خود را از روی آن تصنیف کرد .
    این اپرا پر است از آوازهای زیبا و به یاد ماندنی. نمونه ی بسیار معروفی از آن :
    Voi che Sapete
دون ژوان یکسال بعد از عروسی فیگارو به پایان رسید .مهارت موتزارت در تنظیم بخش های آوازی و همچنین سازبندی دقیق ، در این جا به اوج خود رسیده است . صحنه ی پایانی اپرا که بر خلاف سایر اپراهای موتزارت ، تراژیک و هیجان انگیز به پایان می رسد الهام بخش آهنگسازان رمانتیک بوده است .
فلوت سحرآمیز معروفترین اپرای آلمانی موتزارت است که چند ماه پیش از مرگش به پایان رسید.موتزارت در زمان تصنیف این اثرعضو انجمن فراماسونری وین بود و در داستان افسانه وار عجیب و غریب این اپرا نیز تفکرات فراماسونری زیرکانه گنجانیده شده است. مثلا شخصیتی به نام زاراسترو ( همان زرتشت ) وجود دارد که سمبل نیکی است و در مقابلش ملکه شب که نمایانگر نیرنگ و پلیدی است . با این حال موسیقی این اپرا شاهکاری بی نظیر و فراموش نشدنی ست و موتزارت برای هریک از شخصیت ها ی داستان آواز هایی تصنیف کرده که تا به امروز هرگز زیبایی و طراوت خود را از دست نداده است .
ناگفته نماند که موتزارت اولین اپراهای خود را در سن 12 سالگی تصنیف کرد !


منبع : پرشین موزیک

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 3 + 4 چند است؟

تک نشانه

take neshaneh logo
3Neshaneh Reportatge
مهدی فضلعلی
021-77449301
info@mehdifazlali.com
مهدی فضلعلی هنرمندی شاخص در پتینه
مهدى فضلعلى متولد سال ١٣٥٨ فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتى است. او کار هنری خود را از سال 77 از طریق همکارى با استادان ...


ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر