جزئیات تازه از کشف چهاردهمین لاشه پلنگ ایرانی

کد خبر 14179 - 1392 12 | تاریخ: 1351 روز پیش-1392/12/17 | ساعت: 18:54

اگر چه جمعیت زیرگونه پلنگ ایرانی در خراسان شمالی به نسبت دیگر زیستگاه‌های آن در کشور، مناسب ارزیابی شده اما کشته شدن دو پلنگ در این استان آن هم در کمتر از یک سال زنگ خطر نابودی این گونه نادر را به صدا در آورده است.

237590_132به گزارش مهر، اواخر هفته پیش بود که خبر کشته شدن یک پلنگ ایرانی دیگر، این بار در شهرستان شیروان خراسان شمالی همگان را شوکه کرد. پلنگ شیروانی در واقع چهاردهمین پلنگی بود که امسال در کشور تلف شد. سالی نامیمون برای حیات وحش ایران علی‌الخصوص زیرگونه پلنگ ایرانی.

از حداقل ۱۳ پلنگی که امسال در کشور تلف شدند و خبر کشته شدن‌شان به رسانه‌ها درز کرد؛ دو قلاده در خراسان شمالی کشته شد؛ یکی حدود ۱۰ روز پیش در روستای امیرانلو شیروان و دیگری چندین ماه قبل در روستای گوینک راز و جرگلان. البته ناگفته نماند که در مورد پلنگ گوینک فیلم کشته شدن آن در تابستان امسال به دست رسانه‌ها افتاد و به نظر می‌رسید واقعه مربوط به چند ماه پیش بوده است.

به هر روی کشته شدن دو پلنگ آن هم در کمتر از یک سال در خراسان شمالی صدای اعتراض دوستداران محیط زیست در این استان و کشور را بلند کرده است چرا که اگر این گونه پیش رود و چاره‌ای اساسی و معقول برای بهبود این وضعیت اندیشیده نشود؛ دیری نمی‌پاید که پلنگ ایرانی نیز به سرنوشت خویشاوند نزدیکش؛ یوزپلنگ آسیایی دچار می‌شود.

پلنگ ایرانی؛ زیرگونه‌ای نادر و در خطر انقراض

غالب بخش‌های خراسان شمالی از جمله مناطقی از شهرستان‌های راز و جرگلان، اسفراین و شیروان از زیستگاه‌های مطلوب پلنگ به شمار می‌رود اما در واقع کل خراسان شمالی بخشی از ۸۰۰ هزار کیلومترمربعی در کشور است که زیستگاه پلنگ ایرانی محسوب می‌شود.

پلنگ ایرانی با نام علمی Panthera pardus saxicolor بزرگترین یا یکی از بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ بوده که بومی غرب آسیا است، این زیرگونه پلنگ که در زبان انگلیسی Persian Leopard خوانده می‌شود، در فهرست گونه‌های در خطر انقراض اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست(IUCN) قرار دارد.

مهدی کرمی، کارشناس ارشد محیط زیست در مورد وضعیت پلنگ ایرانی می‌گوید: این زیرگونه پلنگ، بومی غرب آسیاست و در کشورهای ایران، افغانستان، ترکمنستان، ارمنستان، آذربایجان و... زیست می‌کند. به گفته وی در سراسر دنیا بیش از ۷۰۰ هزار قلاده گونه پلنگ وجود دارد اما جمعیت زیرگونه پلنگ ایرانی در زیستگاه ‌های فوق‌الذکر بین ۹۰۰ تا هزار و ۲۰۰ قلاده برآورد شده است. کرمی اضافه می‌کند: جدیدترین برآوردهای ملی نیز نشان می‌دهد که بین ۵۵۰ تا ۸۵۰ قلاده از پلنگ های ایرانی موجود در جهان در ایران زیست می‌کنند. به گفته وی در خراسان شمالی برآوردهای نسبتا دقیقی از تعداد زیرگونه‌های پلنگ ایرانی وجود ندارد اما اطلاعات تخمینی نشان می‌دهد که این گربه‌سان در استان تقریبا جمعیت مناسبی دارد.

چهاردهمین پلنگ کشته شد/ محیط زیست شیروان: صدایش را درنیاورید!

اواخر هفته پیش بود که خبر کشته شدن چهاردهمین پلنگ ایرانی در سال جاری را این بار در شهرستان شیروان، مخابره کرد. پلنگی که به نظر می رسید حدودا یک هفته ای از مرگ آن می گذشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی همان زمان با تایید کشته شدن یک پلنگ ایرانی در روستای امیرانلو شهرستان شیروان این استان گفت: بررسی ها برای تشخیص علت مرگ این پلنگ و عاملان آن در جریان است.

حسین آبسالان با اشاره به این که حدود یک هفته پیش یک همیار محیط زیست لاشه این پلنگ را در استخر یکی از باغ‌های این روستای فاقد سکنه پیدا کرده بود، اظهار کرد: سر، دست راست و دم این پلنگ از سوی افراد ناشناس بریده شده اما باقیمانده لاشه اکنون به سردخانه منتقل شده و بررسی‌ها برای تشخیص علت اصلی مرگ این حیوان در حال انجام است.

وی اضافه کرد: همچنین دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی استان به همراهی محیط زیست و همیاران محلی در پی شناسایی عاملان دخیل در وقوع این اتفاق ناگوار هستند و در این زمینه سرنخ هایی نیز به دست آمده است.

پس از رسانه‌ای شدن این موضوع، مدیر دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران هم کشته شدن این پلنگ ایرانی در خراسان شمالی را تایید کرد.

کیوان هوشمند با بیان این مطلب می‌گوید: یکی از همیاران محیط زیست شهرستان شیروان تصاویر و گزارش موثقی از کشتار یک پلنگ ایرانی و بریدن سر و دم آن توسط افراد ناشناس در اختیار دیده بان محیط زیست قرار داد. وی می‌افزاید: این همیار محیط زیست روز بعد با مراجعه به اداره محیط زیست شیروان موضوع و کروکی دقیق محل دفن لاشه را به اطلاع رئیس اداره رسانده و تصاویری را که با تلفن همراه خود قبل و بعد از بیرون کشیدن لاشه پلنگ از استخر تهیه کرده بود را نیز به وی نشان داده است.

هوشمند اظهار می‌کند: بنا به گفته‌های همیار محیط زیست، رئیس اداره محیط زیست شهرستان شیروان پس از اطلاع از موضوع و مشاهده تصاویر به او گفته تصاویر را از روی گوشی تلفن خود پاک کرده و این موضوع را به کسی بازگو نکند!

عقاید خرافی و سر و دستی که بریده شد
رضا گواهی، همیار محیط زیست شیروان که برای نخستین‌بار لاشه پلنگ را دیده و موضوع را به محیط زیست اطلاع داده نیز اظهار می‌کند: اصالتا اهل روستای امیرانلو شیروان هستم اما همانند همه افراد این روستا در شهر زندگی می‌کنم و روستای ما فاقد سکنه است. او می‌گوید هر هفته جمعه‌ها برای تفریح و کوهنوردی به روستای آبا و اجدادی خود می‌رود و وقتی جمعه دو هفته پیش، نهم اسفندماه هم که به همراه دوستش به روستا رفته بودند در یکی از باغ‌های اطراف روستا لاشه پلنگی را در استخر داخل باغ می‌بینند که یخ زده است.

گواهی می‌افزاید: خواستیم با محیط زیست تماس بگیریم اما به خاطر این که روستا آنتن دهی مناسبی ندارد موفق نشدیم و سپس با کمک دوستم با سختی فراوان لاشه یخ زده را از استخر بیرون کشیدیم. وی با اشاره به این که سر، دست راست و دم لاشه پلنگ را بریده بودند، می‌گوید: لاشه پلنگ را در کنار استخر برای آن که توسط حیوان دیگری خورده نشود گذاشته و مقداری خاک رویش ریختیم و تا وقتی به شیروان برگشتیم دیگر هوا تاریک شده بود.

آن گونه که گواهی می‌گوید او صبح روز بعد به حبیب الله لشگری، رییس اداره حفاظت محیط زیست شیروان زنگ می‌زند تا از وقوع این اتفاق او را مطلع و موضوع را برای او شرح دهد اما لشگری به او می‌گوید: "دیگر رییس محیط زیست شیروان نیست" چرا که چند روز پیش برکنار شده و محمد خالقی جایگزین او شده است.

این همیار محیط زیست پس از آن به خالقی که پیش‌تر معاون محیط زیست شیروان بوده و اکنون به سمت ریاست این اداره منصوب شده است تماس می‌گیرد و رییس جدید محیط زیست شیروان از او می خواهد که به اداره بیاید.

گواهی اظهار می‌کند: در اداره حفاظت محیط زیست شیروان، کروکی دقیق محل لاشه را طراحی و عکس های گرفته شده از لاشه را نیز به رییس اداره دادم. وی می‌گوید: آقای خالقی ضمن تشکر به او گفته که عکس‌ها را از موبایل خود پاک کند و این قضیه را در جای دیگری مطرح نکند.

گویا محیط زیست شیروان همان روز با مراجعه به منطقه موفق به یافتن لاشه پلنگ نمی‌شود و روز بعد با پیگیری این همیار محیط زیست، بار دیگر ماموران به منطقه گسیل شده و لاشه بی‌سر و دست و دم پلنگ پیدا می‌شود.

لاشه‌ای که اکنون آن گونه که حسین آبسالان، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفته در حال حاضر در سردخانه است و آزمایش های تشخیص علت مرگ بر روی آن انجام می‌شود. اگر چه بنا به گفته آبسالان هنوز علت مرگ پلنگ روشن نشده اما تقریبا روشن است که سرودست و دم پلنگ مزبور چرا بریده شده و احتمال تأثیر برخی عقاید خرافی و نظریات جادوگری که در مورد گونه‌های حیات وحش نظیر پلنگ، کفتار و... در این زمینه مطرح است، وجود دارد.


منبع : سایت الف

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 15 + 2 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار