کابوس گردشگری اکراین پس از رویای جام ملت های اروپا

کد خبر 14187 - 1392 12 | تاریخ: 1377 روز پیش-1392/12/17 | ساعت: 19:28

پس از روزهای طلایی فوتبال جام ملت‌های اروپا و خیل 23 میلیون گردشگر خارجی به اکراین، آشوب‌های داخلی، کمر گردشگری اکراین را شکست.
 
پس از ماه‌ها آشفتگی، ترس و ناآرامی‌های خیابانی وبرخورد میان معترضان حامی اروپا و مخالفان با دولت "ویکتور یانوکویچ"، تقریبا هیچ اثری از گردشگری در کیف پایتخت اکراین برجای نمانده است. دستگاه‌های دولتی و تقریبا تمام وزارتخانه‌ها که درجریان اشغال دفاتر اداری کاملا تعطیل شده بودند، پس از روی کار آمدن دولت جدید هنوز ثبات خود را بدست نیاورده است.
 
درحال حاضر تنها روزنامه نگاران وعکاسان و فعالان رسانه ای تنها خارجیانی هستند که برای ورود به اکراین درخواست ویزا می‌کنند. افرادی که تنها برای انجام وظایف حرفه‌ای خود به اکراین می‌روند و حضور آن‌ها هیج حمایتی برای گردشگری اکراین ندارد.
 
اکراین که همچنان با خطر یک جنگ داخلی دست وپنجه نرم می‌کند تا پیش از حوادث اخیر شاهد افزایش تعداد گردشگران خارجی بالغ بر 20 میلیون نفردر سال بود. دولت این کشور تا قبل از ناآرامی‌ها قصد داشت طی اجرای یک برنامه چند ساله، تعداد گردشگران خود را با افزایش سالانه 10 درصد، به 50 میلیون نفر درسال برساند. در همین راستا دولت 50 میلیارد هروینا (پول اکراین )بودجه برای صنعت گردشگری اختصاص داد. این کشور با برخورداری از 5000 سایت میراث فرهنگی که هفت سایت آن در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده بشدت برای ایجاد فضای مناسب سرمایه گذاری درکشور تلاش می‌کرد و موفق شده بود بیش از 1 میلیارد دلار سرمایه بخش خصوصی را تا سال 2012 به ویژه زمانی که میزبان مسابقات فوتبال قهرمانی اروپا بود، جذب کند.
 
با پایان رقابت‌های یورو 2012، کشورهای میزبان، آمار بی‌سابقه ای را در حوزه گردشگری ارائه دادند که در این میان سهم اوکراین به عنوان میزبان فینال‌ بازی‌ها یک ونیم میلیارد دلار بود. وزارت گردشگری اوکراین درهمان سال اعلام کرد، تنها در 2 هفته نخست رقابت‌ها بیش از 4 میلیون نفر به این کشور سفر کردند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته این میزان 11 درصد رشد داشته است. از زمان آغاز رقابت‌ها تا پایان هفته دوم، بیش از 860 هزار وسیله نقلیه سبک و سنگین وارد مرز اوکراین شدند که در مقایسه با سال گذشته، این میزان 12 درصد افزایش داشت.
 
به طور کلی این کشور تا پیش ازاین ناآرامی‌ها توانسته بود سالانه 20 میلیون گردشگر عمدتا از اروپای شرقی جذب کند که 6.3 میلیون نفر آن از اروپا و امریکا و کانادا بودند. درنتیجه این کشور موفق به هشتمین مقصد محبوب گردشگری اروپا شد.اکراین کشوری درحدفاصل اروپای شرقی ومرکزی و نیز شمال و جنوب این قاره است. درعین حال هم مرز با روسیه است و چندان از ترکیه دور نیست. طیف وسیعی مناطق کوهستانی و کمپ‌های اسکی و فضاهای مناسب ماهی گیری و انواع گردشگری ورزشی دارد. سواحل دریای سیاه مقصد محبوب گردشگران اروپایی است و ویرانه‌های تاریخی آن دژها و انواع پارک‌های تاریخی کلیساها و بناهای کاتولیک و پرتسان درکنار هم بعلاوه تعدادی مسجد تنوع جالبی به این کشور داده است.
 
کیف پایتخت این کشور اهمیت تاریخی درتاریخ روسیه دارد وکلیسای جامع سنت سوفیا، با ساختار منحصر به فردش جذابیت جهانی دارد. هرچند که گردشگری اکراین تاحد زیادی توسعه نیافته تلقی می‌شود اما نقش مهم و تعیین کننده‌ای در اقتصاد این کشوردارد. این کشور از سیاست ازادی ویزا برای گردشگران اروپایی، امریکایی و شوروی سابق و نیز قیمت ارزان کالاها بهره بسیار برده است و ا زسال 2005 نیزکشورهای اتحادیه اروپا، امریکا و کانادا و ژاپن و کره جنوبی ازیک سو و کشورهای عضو فدراسیون شوروی سابق و همچنین کشور روسیه، ورود شهروندان اکراینی را بدون ویزا آزاد کرده بودند.
 
سهم گردشگری اکراین درتولید ناخالص ملی بالغ بر 28.8 یا 2.2درصد برآورد شده بود. این صنعت به طور مستقیم برای 351.500 نفر که برابر با 1.7 درصد کل اشتغال کشور بود، ایجاد شغل کرده است. قیمت کالاها دراکراین به مراتب ارزان‌تر از کشورهای همسایه اش همانند لهستان، اسلواک و حتی بلغارستان است و شهروندان زیادی از این کشورها برای خرید کالا و خدمات به اکراین سفر می‌کنند.
 
بابروز بحران و بسته شدن مرزهای این کشور موسسات تورگردانی که فصل اوج سفر را در ماه دسامبر و ژانویه از دست داده بودند فصل مراسم کلیسای ارتودوکس و نیز میلیون‌ها گردشگر اروپایی که هرسال برای تماشای مراسم ویژه این کلیسا به اکراین می‌آمدند، از دست داد. اکراین همچنین بخش عظیمی از گردشگران خو درا دربخش توریسم سلامت به ویژه در دندانپزشکی از دست داد.
 
درحالی که اکراین در 20 سال گذشته با ایجاد کلینک‌های مجهز و تخصصی دندان پزشکی با کیفیت ومواد عالی توانسته بود موفقیت خوبی دراین نوع از گردشگری بدست آورد. درعین حال سالانه هزارا ن گردشگر را برای فعالیت‌های درمان پزشکی و جراحی دندان با هزینه بسیار ارزان‌تر از امریکا و اروپا و نیز روسیه بخود جلب کرده بود.
 
با بحران داخلی که از 21 نوامبر 2013 آغاز شد که با گردهمایی معترضان درمیدان بزرگ کیف همراه بود، به گفته آژانس‌های تورگردانی به دلیل ترس دولت از ورود سیل فعالان رسانه‌ها ی خارجی که با ویزای جعلی توریستی قصد سفر به اکراین را داشتند، دیگر هیچ ویزایی برای هیچ گردشگر خارجی از طرف وزارت توریسم این کشور صادر نشد.
 
درنتیجه رستوران‌ها نیز تقریبا در سراسر اکراین به حال تعطیل درآمده‌اند. اکراین تقریبا با بحران بدهی مواجه شده و خطر ورود سیل عظیمی از گردشگران مشکوک جعلی مشکلات را دراین کشور دوچندان کرده است. رشد اقتصادی نیز بشدت کند شده و سرمایه گذاران و صاحبان کسب و کار نیز به طور فزاینده‌ای از چشم انداز اینده این کشور ناامید می‌شوند. این ناآرامی‌ها سبب گرایش سرمایه گذاران به کشیدن سرمایه‌های خود از کشور شده است. این درحالی است که در سال 2010 سیل عظیمی از سرمایه‌گذاران غربی و گردشگران به کیف سرازیر شده بودند و اکراین با جذب 23 میلیون گردشگر خارجی درسال 2012 درردیف هشتم مقصدهای محبوب اروپا قرار گرفت.
 
"آنا کوزماکف" یکی از تورگردان‌های فعال در اکراین می‌گوید:«اکنون شرایط به گونه‌ای است که حتی برای ماه آینده نیز نمی‌توانیم هیچ برنامه ریزی مشخصی داشته باشند زیرا کسی نمی‌داند که شرایط به کدام سو پیش می‌رود.» این درحالی است که هزاران دانشجوی اکراین به ویژه درکیف نیز به صورت نیمه وقت به عنوان راهنمایان گردشگری در این کشور فعالیت داشتند تا هزینه تحصیل خود را تامین کنند. آشوب‌های داخلی ورکود صنعت گردشگری به معنی رکود و بحران مالی دراین بخش از جوانان کشور نیز هست.

 


منبع : chn

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 1 + 9 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری