افراط گرایی با پخش تراکت علیه تیم مذاکره کننده هسته ای

کد خبر 14351 - 1392 12 | تاریخ: 1353 روز پیش-1392/12/18 | ساعت: 19:46

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتقاد از پخش تراکت، لوح فشرده در حاشیه نماز جمعه تهران و قم علیه تیم مذاکره کننده هسته ایران گفت: وقتی مقام معظم رهبری از مذاکرات و تیم مذاکره کننده حمایت کرده است برای این رفتار‌ها عنوانی جز افراط گرایی نمی‌توان انتخاب کرد. 

 
احمد شوهانی نماینده ایلام گفت: چنین اقداماتی به هیچ وجه به مصلحت نظام و کشور نیست چرا که تصمیم گیری برای مذاکراتی با این درجه از اهمیت، حتما با مشورت انجام می‌گیرد و اینگونه نیست که آقای ظریف و یا حتی رییس جمهور به تنهایی در این باره تصمیمی گرفته باشند. 
 
وی افزود: تصمیم گیری درباره مذاکرات هسته‌ای همچون گذشته همچنان در شورای عالی امنیت ملی با حضور سران قوا و یا توسط مقامات بالا‌تر یعنی مقام معظم رهبری گرفته می‌شود و حتما با تایید آن‌ها است که مذاکره کنندگان مسیر مذاکرات را پیش می‌گیرند. بر این اساس تصمیم مذاکره کنندگان در مذاکرات تصمیم کل نظام و به خصوص مقام معظم رهبری هم هست. 
 
شوهانی با بیان اینکه وقتی مقام معظم رهبری اصل مذاکره و روند کنونی مذاکرات را مورد تایید قرار داده‌اند طرح چنین انتقادات و اعمال چنین اقداماتی محلی از اعراب ندارد گفت: برخی از انتقادات و اقدامات رنگ و بوی زیر سوال بردن مذاکرات را دارد در حالی که اصل مذاکرات هم از سوی مقام معظم رهبری مورد تایید قرار گرفته است. 
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: از آن مهم‌تر مذاکره کنندگان هسته‌ای تاکنون در چارچوب نظام و ساختارهای رسمی کشور حرکت کرده‌اند و هیچ چیزی را از مردم پنهان نکرده‌اند. 
 
وی درباره طرح انتقاداتی پیرامون امتیازاتی که تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در مذاکرات داده است خصوصا به واسطه تراکت‌ها و لو ح فشرده‌ای که روز جمعه در حاشیه نماز جمعه تهران و قم پخش شده است، گفت: وقتی معنا و مفهوم مذاکره مشخص باشد این انتقادات دیگر مطرح نمی‌شود. به هر حال در عرف دیپلماتیک مذاکره انجام می‌گیرد تا امتیاز داده شود و امتیازی گرفته شود. 
 
شوهانی افزود: در مذاکره دیپلماتیک پای معامله وسط است. اینطور نیست که هیچ امتیازی ندهی در ازای آن بتوانیم امتیازات قابل توجه‌ای کسب کنیم. این انتظار نابجا و البته از سر ناآگاهی است که برخی دارند. 
 
نماینده ایلام درباره تاثیر این اقدامات بر فضای مذاکرات نیز گفت: اقدامات افراط گرایانه از یک سو روحیه تیم مذاکره کننده را که در اوج مذاکرات نیازمند حمایت همه جانبه برای بالا بردن قدرت چانه زنی است را تضعیف می‌کند از سوی دیگر طرف‌های مقابل را نسبت به مذاکره کنندگان بی‌اعتماد می‌کند. 
 
وی افزود: منتقدانی که انتظار دارند مذاکره کنندگان در مذاکرات منافع حداکثری نظام را تامین کنند باید این نکته را مد نظر داشته باشند که این منافع با حمایت همه جانبه و حداکثری از تیم مذاکره کننده و شنیده شدن صدای واحد از داخل کشور است که تامین می‌شود نه با ایجاد افتراق و دو دستگی. 
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خاتمه گفت: البته انتقاد حق همه اقشار مردن به خصوص اقشار مذهبی که در نماز جمعه شرکت می‌کنند است ولی فکر می‌کنم وقتی مقام معظم رهبری از مذاکرات و تیم مذاکره کننده حمایت کرده است همه باید گوش به فرمان مقام معظم رهبری و پشت سر ایشان قرار گیریم و نباید جلو‌تر از او حرکت کرد.


منبع : احمد شوهانی نماینده ایلام

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 8 + 4 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار