سلامتی بیشتر با احساسات متعادل

کد خبر 14443 - 1392 12 | تاریخ: 1354 روز پیش-1392/12/19 | ساعت: 12:46

FORWEBONLY_Mindandbody_shutterstock_78786244-676x439-640x416 Copy

آیا می‌‏دانید که فقط با اداره کردن احساسات خود می‌‏توانید سالم بمانید؟ بر اساس یافته‌‏های طب سنتی چین، ذهن و بدن به هم مرتبطند‌‏. نوسانات بیش از حد احساسات، موجب اختلال گردش چی (انرژی حیاتی) در بدن فرد می‌‏شود و اغلب مقدمه‌‏ای برای شروع بیماری ا‌‏ست .
طب چینی، هفت احساس و تأثیر آن‌‏ها بر بدن انسان را به رسمیت می‌‏شناسد. شادی با قلب، خشم با کبد، نگرانی و اندوه با ریه‌‏ها، افسردگی با طحال، و ترس و وحشت با کلیه‌‏ها در ارتباط می‌‏باشد.
در این مقاله به چگونگی تأثیر این احساسات بر افراد پرداخته خواهد شد. یاد بگیرید عواطف متعادل داشته باشید و از همین امروز سلامت‌‏تر باشید !
لذت

FORWEBONLY_joy_shutterstock_148481078-350x445 Copy

دقت کنید که اجازه ندهید شادی‌‏هایتان به قلبتان صدمه بزند.
بله، میزان بیش از حد از یک چیز خوب می‌‏تواند مضر باشد.
شادی یک منبع استرس مثبت است؛ اما باز هم استرس است. شادی بیش از حد باعث می‌‏شود که جریان چی (انرژی حیاتی) در قلب شخص نامنظم شود و منجر به اضطراب، تپش قلب و بی‌‏خوابی ‌‏شود.
 حال این سوأل پیش می‌‏آید، که تا چه حد خوشحالی خوب است؟ فقط مراقب خواسته‌‏های غیرارادی که موجب قهقهه زدن و به‌‏خود پیچیدن‌‏های بی‌‏خودی می‌‏شود باشید و آنها را کنار بگذارید.
نکته‌‏: خیر، شما با کم خندیدن، نباید تبدیل به یک فیلسوف شوید. فقط کمی از آن اظهارخوشحالی‌‏ها را برای جشن‌‏هایتان نگه دارید و همین‌‏قدر خوب خواهد بود.
عصبانیت

FORWEBONLY_anger_shutterstock_158635130-534x450-534x450 Copy

آنقدرعصبانی هستید که احساس می‌‏کنید سرتان درحال منفجر شدن است؟ وقتش است که به مدیتیشن بپردازید.
عصبانیت فقط چیزی روحی نیست. هجوم چی(انرژی حیاتی) به کبد و طحال موجب سردرد، سرگیجه، از دست دادن اشتها و ترشح بسیاری از مواد مضر می‌‏شود و این مواد کثیف از طریق اسهال و استفراغ از بدن دفع می‌‏شوند.
البته داروهای گیاهی با فرمول‌‏ چینی وجود دارند که به برطرف کردن چی اضافه‌‏ی کبد کمک کنند؛ ولی اگر همیشه عصبانی باشید، این داروها تأثیر بلندمدت نخواهند داشت.
نکته‌‏: بهترین نصیحت چیست؟ یاد بگیرید با تزکیه و مدیتیشن خود را آرام کنید و ببینید که چطور همینطور که آرام‌‏تر می‌‏شوید، بیماری‌‏های ناشی از عصبانت‌‏تان از بین می‌‏روند.
احساس خطر

FORWEBONLY_Panic_shutterstock_75313354-676x448-640x424 Copy

در زمان خطر، آرامش خود را حفظ کنید و تا ده بشمرید.
وقتی که در حال جاماندن و از دست‌‏دادن آخرین قطار هستید و یا برای رسیدن به یک قرار ملاقات عجله می‌‏کنید، مطمئناً احساس خطر خواهید کرد؛ اما اگر برای هر چیزی که در مسیر زندگیتان پیش می‌‏آید احساس خطر کنید، این موضوع برای سلامتی شما مضر است.
احساس خطر دائمی موجب بروز استرس مزمن می‌‏شود که در نتیجه چی به قلب و کلیه‌‏ها سرازیر می‌‏شود. شخصی که همیشه دچار اضطراب باشد همواره ضربان قلب شدید و کمبود خواب را تجربه خواهد کرد.
 نکته‌‏: تدبیر خوبی که می‌‏توان در شرایط پر مخاطره در مقابل حمله احساس خطر به‌‏کار برد، این است که از ۱ تا ۱۰ بشمارید و در برابر آن مسأله به‌‏سرعت از خود عکس‌‏العملی نشان ندهید.
نگرانی و افسردگی

FORWEBONLY_loneliness_shutterstock_103754675-676x450-640x426 Copy

نگرانی بیش از حد به تنهایی شدید و بیماری می‌‏انجامد.
این دو احساس با یکدیگر مرتبط هستند.  شخصی که تا حد افراط نگران مسائل باشد، دائماً یک چرخه‌‏ی بد از استرس منفی در بدنش شکل می‌‏گیرد.
در نتیجه چی به سوی طحال و ریه‌‏ها سرازیر می‌‏شود و موجب از دست دادن اشتها، رنگ پریدگی و بی‌‏بنیه شدن می‌‏شود. در انتها هم بر روی قلب شخص اثر منفی می‌‏گذارد.
نکته: برای کاهش استرس خوب است که با دوستی که به حرفهایتان گوش‌‏فرامی‌‏دهد درد دل کنید. وقتی در مورد مشکلات‌‏تان صحبت می‌‏کنید، آنها به‌‏نظر کمتر غیرقابل حل می‌‏آیند و شما می‌‏توانید نگرانی خود را متوقف کرده و به زندگی عادی ادامه دهید.
غم و اندوه

FOWEBONLY_grief_shutterstock_92649205-676x448-640x424 Copy

 

به افرادی که غم و اندوه، آنها را فراگرفته حمایت خود را نشان دهید.
آیا دائماً دچار تنگی نفس و کوفتگی می‌‏شوید و افسرده‌‏ هستید؟ طب چینی، غم را عامل اصلی سرازیری چی به ریه‌‏ها می‌‏داند که موجب بروز چنین عارضه‌‏هایی می‌‏شود.
نکته: بعضی وقت‌‏ها واقعاً نمی‌‏توان جلوی غم و اندوه را گرفت؛ مثل زمانی که شخصی را که دوستش داشتیم از دست می‌‏دهیم یا زمانی که از کار اخراج می‌‏شویم. شما با خوش‌‏بین بودن و یادآوری جنبه‌‏های مثبت زندگی، می‌‏توانید به کسانی که اندوه‌‏گین هستند، کمک کنید. فقط همین ‌‏که به آنها حمایت خود را نشان دهید، می‌‏تواند تأثیر خوبی داشته باشد.
ترس

FORWEBONLY_fear_shutterstock_123868771-674x450-640x427 Copy

آیا اینقدر می‌‏ترسید که می‌‏خواهید در لحاف خود قایم ‌‏شوید؟
مخرب‌‏ترین احساس، ترس است. ترس موجب می‌‏شود که همچون یک مرده رنگ‌‏پریده باشید و دائماً احساس گیجی داشته باشید و در موارد شدیدتر موجب اضمحلال روحی می‌‏شود.
ترس بسیار زیاد در هر دوی کودکان و بزرگسالان موجب عدم کنترل مثانه می‌‏گردد. میل به ادرار، به‌‏دلیل کمبود چی در کلیه‌‏ها ناشی می شود. کمبود چی در کلیه‌‏ها به‌‏طور حتم موجب خستگی مزمن می‌‏گردد.
نکته: مشکلی در ترسیدن نیست؛ ولی یاد بگیریم که بعد از هر بار تجربه کردن ترس، در برابرش مقاومت کنیم. خودتان را بالا بکشید و  از آن دور شوید و زندگی خوب و رها از ترس را برای خود بسازید!


منبع : The epoch times

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 5 + 2 چند است؟

ADVERTISING