سلامتی بیشتر با احساسات متعادل

کد خبر 14443 - 1392 12 | تاریخ: 955 روز پیش-1392/12/19 | ساعت: 12:46

FORWEBONLY_Mindandbody_shutterstock_78786244-676x439-640x416 Copy

آیا می‌‏دانید که فقط با اداره کردن احساسات خود می‌‏توانید سالم بمانید؟ بر اساس یافته‌‏های طب سنتی چین، ذهن و بدن به هم مرتبطند‌‏. نوسانات بیش از حد احساسات، موجب اختلال گردش چی (انرژی حیاتی) در بدن فرد می‌‏شود و اغلب مقدمه‌‏ای برای شروع بیماری ا‌‏ست .
طب چینی، هفت احساس و تأثیر آن‌‏ها بر بدن انسان را به رسمیت می‌‏شناسد. شادی با قلب، خشم با کبد، نگرانی و اندوه با ریه‌‏ها، افسردگی با طحال، و ترس و وحشت با کلیه‌‏ها در ارتباط می‌‏باشد.
در این مقاله به چگونگی تأثیر این احساسات بر افراد پرداخته خواهد شد. یاد بگیرید عواطف متعادل داشته باشید و از همین امروز سلامت‌‏تر باشید !
لذت

FORWEBONLY_joy_shutterstock_148481078-350x445 Copy

دقت کنید که اجازه ندهید شادی‌‏هایتان به قلبتان صدمه بزند.
بله، میزان بیش از حد از یک چیز خوب می‌‏تواند مضر باشد.
شادی یک منبع استرس مثبت است؛ اما باز هم استرس است. شادی بیش از حد باعث می‌‏شود که جریان چی (انرژی حیاتی) در قلب شخص نامنظم شود و منجر به اضطراب، تپش قلب و بی‌‏خوابی ‌‏شود.
 حال این سوأل پیش می‌‏آید، که تا چه حد خوشحالی خوب است؟ فقط مراقب خواسته‌‏های غیرارادی که موجب قهقهه زدن و به‌‏خود پیچیدن‌‏های بی‌‏خودی می‌‏شود باشید و آنها را کنار بگذارید.
نکته‌‏: خیر، شما با کم خندیدن، نباید تبدیل به یک فیلسوف شوید. فقط کمی از آن اظهارخوشحالی‌‏ها را برای جشن‌‏هایتان نگه دارید و همین‌‏قدر خوب خواهد بود.
عصبانیت

FORWEBONLY_anger_shutterstock_158635130-534x450-534x450 Copy

آنقدرعصبانی هستید که احساس می‌‏کنید سرتان درحال منفجر شدن است؟ وقتش است که به مدیتیشن بپردازید.
عصبانیت فقط چیزی روحی نیست. هجوم چی(انرژی حیاتی) به کبد و طحال موجب سردرد، سرگیجه، از دست دادن اشتها و ترشح بسیاری از مواد مضر می‌‏شود و این مواد کثیف از طریق اسهال و استفراغ از بدن دفع می‌‏شوند.
البته داروهای گیاهی با فرمول‌‏ چینی وجود دارند که به برطرف کردن چی اضافه‌‏ی کبد کمک کنند؛ ولی اگر همیشه عصبانی باشید، این داروها تأثیر بلندمدت نخواهند داشت.
نکته‌‏: بهترین نصیحت چیست؟ یاد بگیرید با تزکیه و مدیتیشن خود را آرام کنید و ببینید که چطور همینطور که آرام‌‏تر می‌‏شوید، بیماری‌‏های ناشی از عصبانت‌‏تان از بین می‌‏روند.
احساس خطر

FORWEBONLY_Panic_shutterstock_75313354-676x448-640x424 Copy

در زمان خطر، آرامش خود را حفظ کنید و تا ده بشمرید.
وقتی که در حال جاماندن و از دست‌‏دادن آخرین قطار هستید و یا برای رسیدن به یک قرار ملاقات عجله می‌‏کنید، مطمئناً احساس خطر خواهید کرد؛ اما اگر برای هر چیزی که در مسیر زندگیتان پیش می‌‏آید احساس خطر کنید، این موضوع برای سلامتی شما مضر است.
احساس خطر دائمی موجب بروز استرس مزمن می‌‏شود که در نتیجه چی به قلب و کلیه‌‏ها سرازیر می‌‏شود. شخصی که همیشه دچار اضطراب باشد همواره ضربان قلب شدید و کمبود خواب را تجربه خواهد کرد.
 نکته‌‏: تدبیر خوبی که می‌‏توان در شرایط پر مخاطره در مقابل حمله احساس خطر به‌‏کار برد، این است که از ۱ تا ۱۰ بشمارید و در برابر آن مسأله به‌‏سرعت از خود عکس‌‏العملی نشان ندهید.
نگرانی و افسردگی

FORWEBONLY_loneliness_shutterstock_103754675-676x450-640x426 Copy

نگرانی بیش از حد به تنهایی شدید و بیماری می‌‏انجامد.
این دو احساس با یکدیگر مرتبط هستند.  شخصی که تا حد افراط نگران مسائل باشد، دائماً یک چرخه‌‏ی بد از استرس منفی در بدنش شکل می‌‏گیرد.
در نتیجه چی به سوی طحال و ریه‌‏ها سرازیر می‌‏شود و موجب از دست دادن اشتها، رنگ پریدگی و بی‌‏بنیه شدن می‌‏شود. در انتها هم بر روی قلب شخص اثر منفی می‌‏گذارد.
نکته: برای کاهش استرس خوب است که با دوستی که به حرفهایتان گوش‌‏فرامی‌‏دهد درد دل کنید. وقتی در مورد مشکلات‌‏تان صحبت می‌‏کنید، آنها به‌‏نظر کمتر غیرقابل حل می‌‏آیند و شما می‌‏توانید نگرانی خود را متوقف کرده و به زندگی عادی ادامه دهید.
غم و اندوه

FOWEBONLY_grief_shutterstock_92649205-676x448-640x424 Copy

 

به افرادی که غم و اندوه، آنها را فراگرفته حمایت خود را نشان دهید.
آیا دائماً دچار تنگی نفس و کوفتگی می‌‏شوید و افسرده‌‏ هستید؟ طب چینی، غم را عامل اصلی سرازیری چی به ریه‌‏ها می‌‏داند که موجب بروز چنین عارضه‌‏هایی می‌‏شود.
نکته: بعضی وقت‌‏ها واقعاً نمی‌‏توان جلوی غم و اندوه را گرفت؛ مثل زمانی که شخصی را که دوستش داشتیم از دست می‌‏دهیم یا زمانی که از کار اخراج می‌‏شویم. شما با خوش‌‏بین بودن و یادآوری جنبه‌‏های مثبت زندگی، می‌‏توانید به کسانی که اندوه‌‏گین هستند، کمک کنید. فقط همین ‌‏که به آنها حمایت خود را نشان دهید، می‌‏تواند تأثیر خوبی داشته باشد.
ترس

FORWEBONLY_fear_shutterstock_123868771-674x450-640x427 Copy

آیا اینقدر می‌‏ترسید که می‌‏خواهید در لحاف خود قایم ‌‏شوید؟
مخرب‌‏ترین احساس، ترس است. ترس موجب می‌‏شود که همچون یک مرده رنگ‌‏پریده باشید و دائماً احساس گیجی داشته باشید و در موارد شدیدتر موجب اضمحلال روحی می‌‏شود.
ترس بسیار زیاد در هر دوی کودکان و بزرگسالان موجب عدم کنترل مثانه می‌‏گردد. میل به ادرار، به‌‏دلیل کمبود چی در کلیه‌‏ها ناشی می شود. کمبود چی در کلیه‌‏ها به‌‏طور حتم موجب خستگی مزمن می‌‏گردد.
نکته: مشکلی در ترسیدن نیست؛ ولی یاد بگیریم که بعد از هر بار تجربه کردن ترس، در برابرش مقاومت کنیم. خودتان را بالا بکشید و  از آن دور شوید و زندگی خوب و رها از ترس را برای خود بسازید!


منبع : The epoch times

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 16 + 4 چند است؟

تک نشانه

take neshaneh logo
3Neshaneh Reportatge
مهدی فضلعلی
021-77449301
info@mehdifazlali.com
مهدی فضلعلی هنرمندی شاخص در پتینه
مهدى فضلعلى متولد سال ١٣٥٨ فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتى است. او کار هنری خود را از سال 77 از طریق همکارى با استادان ...


ADVERTISING