عکاسی پانوراما(2)

کد خبر 14580 - 1392 12 | تاریخ: 1354 روز پیش-1392/12/20 | ساعت: 00:26

ابزارهاي مورد نياز براي خلق تصاوير پانوراما
براي ايجاد انواع تصاوير پانوراما شما به ابزارهاي زير نياز داريد :
پانوراما عريض :
براي ايجاد اين نوع پانوراما داشتن يک دوربين ديجيتالي خوب با ميزان رزولوشن قابل قبول يا دوربينهايي که قابليت گرفتن تصاوير پانوراما را دارند همراه با يک سه پايه مناسب ضروري است. کافي است که شما دوربين را روي سه پايه قرار داده و از راست به چپ يا از چپ به راست محوطه شروع به گرفتن عکس بکنيد. نکته مهم اين است که در تصوير دومي که مي گيريد بايد قسمتي از تصوير اولي را نيز قرار بدهيد و اين کار را براي بقيه تصاوير نيز تکرار بکنيد تا نرم افزار توانايي چسباندن تصاوير را داشته باشد. ضمن اينکه داشتن نرم افزار مخصوص و يا نرم افزارهايي مانند Photoshopتوصيه مي گردد .
پانوراما 360 درجه :
براي ايجاد اين نوع پانوراما نيز مثل نوع عريض ، داشتن يک دوربين ديجيتالي خوب با ميزان رزولوشن قابل قبول يا دوربينهاي مخصوص عکاسي پانوراما به علاه يک سه پايه مناسب ضروري به نظر مي رسد اگر چه شما مي توانيد بدون استفاده سه پايه هم عکاسي بکنيد اما ميزان دقت در کار شما مطمئنا پايين خواهد بود .
نکته مهم در اين نوع عکاسي اين است که شما بايد عکاسي را از يک نقطه شروع کنيد و آن را در همان نقطه به پايان ببريد. يعني اينکه شما از نقطه اي شروع به گرفتن عکس مي کنيد و اين کار را تا چرخش کامل به نقطه شروع ادامه مي دهيد و بسته به نوع دورين و لنز ميزان عکس گرفته شده ممکن است متغير باشد مثلا از 4 عکس تا 20 عکس و حتي بيشتر. براي ايجاد نهايي اين نوع عکس نيز داشتن نرم افزاري مانند نرم افزار The Panorama Factory ضروري است. البته نرم افزارهاي زيادي هستند و شما مي توانيد يکي را انتخاب کنيد اما انتخاب ما اين نرم افزار مي باشد .
پانوراما 360 در 180 درجه :
اين نوع پانوراما ، نوعي است که شما در آن مي توانيد هم عرض و هم ارتفاع را ببينيد. پس براي ايجاد اين نوع به ابزارهاي پيشرفته و مخصوصي نياز دارد .
براي ايجاد يک پانوراماي 360 در 180 درجه داشتن يک دوربين مناسب ، يک لنز مخصوص به نام لنز فيش آي Fisheye Lens و يک سه پايه مخصوص به نام پانوهد Pano-head ضروري است. اگر چه شما مي توانيد با لنزهاي معمولي هم اينکار را بکنيد اما مطمئنا بايد عکسهاي بسيار زيادي بگيريد و کار برايتان دشوار خواهد بود. با داشتن لنز فيش آي شما کافي است تنها 4 الي 8 عکس بگيريد تا بتوانيد يک پانوراماي 360 در 180 درجه خلق کنيد .


منبع : فوتو

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 12 + 1 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر