تاریخچه اپرا(1)

کد خبر 14686 - 1392 12 | تاریخ: 1351 روز پیش-1392/12/20 | ساعت: 18:58

   اپرا در اواخر دوره رنسانس و باروک
تاریخ دوره: اواخر صده 1500 – اوایل صده 1700
هنرمندان برجسته: کلودیو مونته وردی (Claudio Monteverdi)، جرج فردریک هندل (George Frideric Handel)
تاسیس و پیدایش اپرا به اواخر دوران رنسانس بر می گردد و به گروهی به نام فلورانتین کامراتا (Florentine Camerata).این گروه شامل هنرمندانی از موسیقی دانان، شعرا، و روشنفکران بودند که در فلورناس ایتالیا گرد هم آمده بودند و با سرپرستی و حمایت کنت جیووانی باردی (Count Giovanni Bardi) به بحث درمورد مباحث هنری و راهکارهای آن خصوصا در مقوله موسقی و دراما می پرداختند. تعدادی از افراد این گروه آهنگساز بودند و این همایش ها در نهایت منجر به ساخت اپرای دافنه توسط ژاکوب پپی شد. مانند تمام اپراهای جهان موضوع و تم این اپرا نیز برگرفته از اشعار بود. اپرا در دوران باروک به اوج محبوبیت و معروفیت خود رسید زیرا آهنگسازان این دوره از آثار موسیقی با ترکیب بندی و ساختار پیچیده تری برای آوازها استفاده نمودند. موضوع اصلی اپراهای نوشته شده در این دوران اپراهای شاعرانه، داستان های مذهبی و اسطوره ای بود.
بسیاری از اپراهایی که در دوران باروک نوشته شده است از بین رفته است و یا تنها بخشهایی جزئی از آن باقی مانده است. کلودیو مونته وردی هرچند از آهنگسازان برجسته اپرا بوده است و اپرای معروف او با نام تاجگذاری پاپیا (The Coronation of Poppaea) در سال 1643 افتتاح شد و همچنان در این قرن نیز در حال اجرا است. آهنگساز فعال دیگر در دوران باروک پرج فردریک هندل بود که امروزه به خاطر آثار کرال و آوازهای مذهبی بسیار معروف است. نمونه ای از این آثار عبارتنداز مسیا (Messiah) و نمونه کارهای اپرایی او نیز شامل اپرای سرس (Serse (Xerxes)) و اپرای جولیوس سزار (Giulio Cesare (Julius Caesar)) است.

k [copy]

دوران کلاسیک
تاریخ: اوسط – اواخر صده 1700
آهنگسازان برجسته: کریستوف ویلیبالد گلاک (Christoph Willibald Gluck) و ولفگانگ آمادئوس موتزارت (Wolfgang Amadeus Mozart)
در این دوران نوشته ها و نت های موسیقی با نظم و سهولت بیشتری نوشته شدند و به همین خاطر آهنگسازان دوران کلاسیک بسیاری از آثار نوشته شده توسط آهنگسازان دوران باروک را رد کردند.
کریستوف ویلیبالد گلاک در آلمان به دنیا آمد و برای تحصیل در رشته موسیقی و فلسفه عازم پراگ شد. او به طور خاص مشغول به نوشتن آثار موسیقایی با سبک اپرا شد. او سپس در وین مستقر شد و در آنجا بود که توانست معروفترین اثر اپرای خود به نام  " ارفه و اوریدیس" (Orfeo ed Euridice) را به قلم دربیاورد. این اثر درواقع شکل جدید و ساختاری متفاوت از اپرا را به تصویر می کشد. گلاک در این اپرا توانسته است مسیر اپرا را به سمت دراما و کاهش آواز در اپرا سمت و سو دهد. البته هرچند این دو خود متضاد هم هستند در قابل اپرا، اما دگرگونی در پایه و اساس اپرا ایجاد نمودند.
ولفگانگ آمادئوس موتزارت یکی دیگر از آهنگسازان تاثیرگذار در ساخت اپرا در دوران کلاسیک به شمار می رود که بیش از 20 اپرای ایتالیای و موسیقی تئاتر معروف آلمانی را ساخته است که همگی آنها تا قبل از مرگ او در 35 سالگی نگاشته شده است. در سیاری از این اپراها مردم عادی شخصیت های اپرا هستند به جای شخصیت های اسطوره ای، تاریخی و معتبر. اپراهای بسیار معروفی توسط موتزارت ساخته شده است که همگی آنها در عصر کنونی اجرا می شوند مانند اپرای فلوت سحرآمیز (Die Zauberflöte (The Magic Flute))، اپرای عروسی فیگارو (Le nozze di Figaro (The Marriage of Figaro)) و اپرای دون جیوانی (Don Giovanni).

url [copy] 


منبع : هنرکده

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 13 + 5 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر