معماری آسیای شرق

کد خبر 14687 - 1392 12 | تاریخ: 1293 روز پیش-1392/12/20 | ساعت: 19:08

اولین نشانه های تاریخ هنر آسیای شرق از جمله چین و ژاپن به نمونه بناهایی با محورهای افقی بر می گردد. مانند بناهای مسقف وسیع و با مساحت زیاد اما با ارتفاع کم. در واقع سازهای پینی برخلاف سازه های غرب بر توسعه افقی و نمود عرض ساختمان تاکید داشته است.  بخش اعظم هنر معماری توسط صنعتگرارن و دانش آموختگان ایجاد می شد و این هنر به فرزندان آنها انتقال می یافت.
آنچه معماری برای امپراطوران چینی نام دارد دارای ویژگی های خاص خود بود از جمله استفاده از کاشی های زرد رنگ در سقف بناها مانند آنچه در شهر ممنوعه در چین مشاهده می گردد. اما در معبد بهشت، از کاشی های آبی رنگ استفاده شده است که نماد آسمان است. معماری کره با چین و ژاپن تفاوت دارد. در واقع در این نوع معماری می توان به ارزش گذاشتن هم در جهت افقی و هم عمودی اشاره نمود.
یکی از عوامل تاثیر گدار در هنر و معماری ژاپن، طهور بودا در قرن 6 میلادی است و در واقع آموزش معماری در معابد بودایی تحت نظر دانش آموختگان کره ای صورت می گرفت . در طول دوران بعدی "نارا" ژاپنی ها بسیاری از پیشرفت های هنری خود را تحت تاثیر هنر چینی به وجود آوردند. در دوران اولیه تمدن ژاپن، عموما از دو فرم معماری استفاده می شد: اولین سبک کاخ ها و قصرهایی بودند که با توجه به ساختار و نیاز دفاعی ژاپن به شکلی که دارای امکان دفاعی و دیوارهای حفاظتی باشند و قابل استفاده و اسکان سربازان و هم چنین نیازهای ارتشی آن زمان نیز باشد. دوم، ساختار شوین (shoin) بود که بناهایی با یک سالن پذیرش بزرگ . محوطه هایی برای تحصیل می بود که در واقع رابطه ارباب رعیتی را در دنیای فئودال آن زمان ژاپن برقرار می ساخت.
[copy]


منبع : هنرکده

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 14 + 7 چند است؟

مطالب تصادفی

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر