آمار نگران کننده گردشگری:7.5 میلیون خروجی،4 میلیون ورودی

کد خبر 14771 - 1392 12 | تاریخ: 1348 روز پیش-1392/12/21 | ساعت: 12:01

مسعود سلطانی فر در بازدید از منطقه نمونه گردشگری رودشور زرندیه با بیان این مطلب که آمارهای حوزه گردشگری كشور در سال 1391 حكایت از این دارد كه در مقابل بیش از هفت و نیم میلیون گردشگر خروجی، حدود چهار میلیون گردشگر ورودی داشتیم و از این تعداد نیز كمتر از یک میلیون نفر آنها گردشگر واقعی، ماندگار و هزینه كننده بوده اند به لزوم انجام فعالیت های جدی در حوزه گردشگری اشاره كرد و گفت: از حدود 4 میلیون و نیم گردشگر وروردی بیش از سه و نیم میلیون این افراد در حوزه تردد مرزی و یا تعویض ویزا و مواردی از این دست قرار می گیرند كه برای كشور ما حاصل اقتصادی یا فرهنگی ندارد.

سلطانی فر در ادامه گفت: این آمارها نگران کننده است و به ما گوشزد می کند که در حوزه گردشگری باید برنامه ریزی های بهتر و دقیق تری انجام دهیم چراکه تاکید دولت و شخص رییس جمهور بر آن است که موضوع گردشگری باید بیش از پیش تقویت و حمایت شود.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: با توجه به تاکید دولت و رییس جمهور باید از ظرفیت های موجود در حوزه گردشگری به ویژه ظرفیت های بخش خصوصی برای تامین زیر ساخت های گردشگری بهره بیشتری برد.

معاون رییس جمهور با تاکید بر این که ظرفیت های بخش خصوصی می تواند در هر سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به کار گرفته شود ادامه داد: در حوزه میراث فرهنگی می توان از ظرفیت های بخش خصوصی و سرمایه گذاران استفاده کرد و با تشویق سرمایه گذاران به حفظ، احیاء و بهره برداری بهینه از خانه های تاریخی و آثار فرهنگی استفاده کرد.

سلطانی فر در ادامه با اشاره به پروژه درحال احداث منطقه نمونه گردشگری رودشور زرندیه یادآورشد: این پروژه یکی از مهمترین پروژه های گردشگری در کشور است که اراده ای بسیار قوی پشت آن است و اگرچه راه طولانی در پیش دارد، اما تاکنون اقدامات خوبی در ساخت این پروژه صورت گرفته است.

وی با اشاره به حمایت های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از پروژه دهکده گردشگری سرزمین ایرانیان و سایر پروژه های گردشگری درکشور گفت: تا کنون 4 میلیارد تومان از سوی سازمان میراث فرهنگی به این پروژه کمک شده و معاونت سرمایه­گذاری سازمان باید حمایت بیشتری از این پروژه بکند ضمن اینکه حمایت از دیگر پروژه های گردشگری باید از طریق تامین منابع مورد نیاز از سوی بانک های عامل پیگیری شود.

سلطانی فر در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه در دولت قبل یک هزار و 169 منطقه نمونه گردشگری تصویب شده است گفت: متاسفانه از این تعداد تنها عملیات اجرایی 109 منطقه نمونه گردشگری انجام شده است.

وی خاطر نشان کرد: ایده احداث پروژه های منطقه نمونه گردشگری از سال 83 آغاز شد. و ابتدا قرار بود حدود ده منطقه نمونه گردشگری در کشور احداث شود، اما دولت های نهم و دهم در سفرهای استانی و در جلسات هیات دولت یک هزار و 169 منطقه نمونه گردشگری را تصویب کردند که البته بیشتر آنها در حد تصویب بر روی کاغذ باقی ماند.

معاون رییس جمهور خاطر نشان کرد: حمایت از بخش خصوصی و سرمایه گذاری در حوزه تامین زیر ساخت های گردشگری یکی از اولویت های مهم دولت است و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر اساس تاکیدات دولت از این موضوع حمایت خواهد کرد.


منبع : داناخبر

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 12 + 5 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری