عیدی امسال تهرانی ها , ریزگردهای عربی

کد خبر 14818 - 1392 12 | تاریخ: 1168 روز پیش-1392/12/21 | ساعت: 15:22
specialist photo

پوریا فریدیان

تعداد نظرات : 0

آلودگی هوا اگر چه برای همه افراد و در همه سنین پدیده ای مضر و بیماری زا است اما طیف وسیعی از افراد از جمله سالمندان، خانمهای باردار، کودکان و افراد بیمار آسیب پذیری بیشتری نسبت به آن دارند.

file

بیشتر آسیبهای ناشی از آلودگی هوا مربوط به سیستم تنفسی و ریه ها، سیستم ایمنی، قلب و همچنین سیستم بینایی افراد می شود؛ آسیب هایی که می توانند جبران ناپذیر باشند.

در هر حال نکته اینجاست که در بررسی مواد و ذرات آلوده کننده هوا گردوغبار و ریزگردها بخش مهمی را به خود اختصاص می دهند .

به این ترتیب است که ریزگردها برای همه افراد و به ویژه مردم تهران که مجبورند ترکیبی از ریزگردها و آلودگی هوای ناشی از آلاینده‌های صنعتی را تنفس کنند، نگران کننده هستند و شاید به همین علت باشد که آخرین تحقیقات انجمن آسم و آلرژی ایران از شیوع 35 درصدی آسم  در پایتخت خبر داده و اعلام کرده علاوه بر این تعداد بسیاری از شهروندان تهرانی عوارض اولیه ابتلا به آسم را دارند.

در هر حال چند سالی است که بازار ریز گردها در پایتخت و شهرهای غربی کشور داغ شد ه و  نفوذ گرد و غبار از مرزهای غربی و جنوب غرب کشور میزان آلودگی هوا را به چندین برابر حد مجاز رسانده است، تا جایی که به گفته معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست، آلودگی‌های ناشی از ریزگردها مشکلی است که به مشکل آلاینده‌ها و آلودگی هوا اضافه شده است و باید به طور جداگانه به آن رسیدگی کرد.

پدیده ریزگردها تا جایی پیش رفته است که چندی پیش موضوعی جدید در این رابطه مطرح شد و نگرانی‌های بسیاری ایجاد کرد.

همین چند وقت پیش بود که رئیس دانشگاه محیط زیست از احتمال ورود غبار آلوده به آلودگی‌های شیمیایی مانند اورانیوم ضعیف شده ناشی از عملیات‌های نظامی در عراق خبر داد.

خبری که به سرعت تکذیب شد و  ناصر راست‌خواه، رئیس نظام ایمنی هسته‌ای کشور وجود هرگونه غبار آلوده به مواد رادیواکتیو به کشور را تکذیب کرد و در آخر هم معلوم نشد اورانیوم هم به ریه های مردم ایران می رود یا خیر؟!

بسیاری از کارشناسان زیست محیطی اما، یکی  از مهم ترین علت‌های پدیده ریزگردها را  خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه‌ها می دانند  که گفته می‌شود در صورت استمرار و عدم چاره سازی شاهد سونامی بارش باران نمک حتی در تهران خواهیم بود و به این ترتیب است که بیابانزایی تهدید جدی برای هوای پایتخت است.

بنا بر روایت آمار، درحال حاضر 80 هزار هکتار مناطق بحرانی بیابانی به‌عنوان کانون و منشأ ریزگرد داخلی در اطراف شهر تهران در مناطق بیابانی ورامین و قرچک در غرب و جنوب تهران وجود دارد که موجب آلودگی هوای تهران و انتشار ریزگرد‌ها شده است  که به غیر از ریز گردهایی است که از همسایه های غربی به ایران می رسد و اگر برای مقابله با این پدیده یک طرح بیابانزدایی در قالب عملیات جنگلکاری، بذرکاری، مالچ‌پاشی، مدیریت منابع آب، جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز، عملیات آبخیزداری، جایگزینی فعالیت‌های نوین کشاورزی و افزایش بهره‌وری آبیاری اجرا نشود به زودی پایتخت غرق در دود  و آلودگی با ریزگردهای غیر قابل کنترل هم محاصره می شود تا دیگر جای نفس کشیدن برای تهرانی ها نماند.

باید منتظر ماند و دید شهرداری تهران با تعامل با سازمان محیط زیست می تواند راهکار اساسی برای این مشکل نه چندان تازه پایتخت اتخاذ کند یا باز هم دردی بر درهای تهران بزرگ اضاقفه خواهد شد؟


منبع : شهرخبر

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 9 + 9 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط شهرنشینی