پایان سکته قلبی باکمک فناوری

کد خبر 14878 - 1392 12 | تاریخ: 1346 روز پیش-1392/12/22 | ساعت: 10:27

دانشمندان آمریکایی با استفاده از یک چاپگر سه‌بعدی موفق به تولید یک پوسته خارجی شده‌اند که می‌تواند ضربان قلب را تقریبا برای همیشه تامین کند.

 

این پوسته نازک که توسط محققان دانشگاه ایلینویز در اربانا شمپین و دانشگاه واشنگتن ساخته شده، کشسان بوده و به منظور کشیده شدن بر روی قلب مانند یک دستکش طراحی شده است. همچنین می‌توان این غشا را که اولین بار به عنوان شاهد مثال بر روی قلب یک خرگوش قرار داده شده بود، با الکترودهای ریز برای نظارت بر عملکرد قلبی تجهیز کرد.

محققان که نتایج پژوهش خود را در مجله نیچر منتشر کرده‌اند، امیدوارند در آینده بتوانند از این پوسته برای جلوگیری از بروز حمله قلبی در انسانها بهره ببرند. به گفته این دانشمندان، اگرچه 10-15 سال تا دردسترس قرار گرفتن این محصول برای انسان زمان باقی است، اما ممکن است بتواند راه‌حل دائمی برای این حملات معمولا فاجعه‌بار باشد. آنها توانستند با استفاده از رایانه‌هایی برای اسکن سطح قلب یک خرگوش و ایجاد قالبی برای پوسته، فناوری مزبور را روی آن قرار دهند.

مراحل چاپ تا تولید غشای قلب

محققان سپس این غشا را روی هم قرار داده و آنرا با یک شبکه تار مانند از الکترود که با سایر بدن برای تنظیم تپش قلب تعامل داشتند، دوختند. می‌توان این محصول را نوع پیشرفته‌ای از یک ضربان‌ساز خواند. این حسگرها به پیگیری حرکات بافت پرداخته و از سیگنالهایی استفاده می‌کنند که سیستم عصبی معمولا به قلب برای تنظیم نبض ارسال می‌کند. این روش به دستگاه اجازه خواهد داد تا به تپش حتی در زمان بروز حمله یا آریتمی قلبی ادامه دهد.

به گفته محققان، همچنین زمانی که این پوسته، رویدادی قلبی مانند حمله یا آریتمی را حس می‌کند، می‌تواند یک درمان با کیفیت بالا را ارائه کند. این روش می‌تواند به شکل بهینه‌ای جریانهای الکتریکی را از نقلط مختلف بر روی دستگاه اعمال کند تا آریتمی را متوقف کرده و از مرگ ناگهانی قلبی نیز جلوگیری کند. جریان الکتریکی به تنظیم حرکت قلب پرداخته که به معنی ادامه یافتن جریان خون و زنده ماندن افراد بیشتر است.


منبع : ایسنا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 11 + 5 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط علم و فناوری