گزارشی از بازار شلوغ IT در آستانه سال نو

کد خبر 15027 - 1392 12 | تاریخ: 1345 روز پیش-1392/12/23 | ساعت: 23:53

مشوق‌های داغ خرید کامپیوتر و موبایل

در شمارش معکوس پایان سال، مراکز خرید کامپیوتر و موبایل از مشتری‌ پر شده. فروشنده‌ها نیز در بازار پررونق مناسبتی از ارائه تخفیف‌ و طرح‌های تشویقی برای جلب نظر خریدار دریغ نمی‌کنند. برخی نکات ضروری در هنگام خرید بسیار موثر است.
چند روزی بیشتر به پایان سال باقی نمانده و مانند رسم هر ساله، پاساژ‌های فروش موبایل، تبلت و کامپیوتر از مشتری‌های با عجله پر شده‌اند.

از آنجا که موبایل و تبلت وسیله همراه و تا حدی به اصطلاح «در چشم‌» هستند، مشتری‌های شب عیدشان بیشتر از لپ‌تاپ و ابزار رایانه است.

اما در هر حال به پاساژ‌های موبایل و کامپیوتر که سر بزنی، ازدحام جمعیت را در هر دو خواهی دید.

در بازار پر رونق شب عید IT، فروشنده‌ها نیز از هیچ فرصتی برای فروش کالای خود به مشتری و ترغیب او برای خرید، نمی‌گذرند؛ از ارائه تخفیف روی جنس گرفته تا جایزه‌های فروشگاه‌ها و قرعه‌کشی‌های بزرگ در مراکز خرید.

از چهارراه ولیصر تا میدان در تمام مراکز خرید کامپیوتر، تبلیغات جشنواره‌ها برای ترغیب به خرید دیده می‌شود.

در مرکز کامپوتر ایران که مرکز فروش PC، لپ‌تاپ و تبلت است، در ازای خرید حداقل 200 هزار تومان، جوایزی از جمله لپ‌تاپ، تبلت، پرینتر به خریدار ارائه می‌شود و این چنین مشتری‌ها را به خرید ترغیب می‌کنند.

کمی بالاتر پاساژ ابریشم که در زمینه فروش موبایل و کامپیوتر فعالیت می‌کند، جشنواره دائمی فروش برپا کرده و هر هفته بین خریداران و حاضران در پاساژ قرعه کشی می‌کند.

امکانات تشویقی برای ترغیب به خرید به همین جا ختم نمی‌شود و پارکینگ رایگان و اینترنت بی‌سیم رایگان نیز از دیگر آپشن‌های این قبیل پاساژ‌های تازه‌ساز است.

فروشگاه دیگری نیز در یک نوآوری قصد دارد با قرعه کشی در بین مشتری‌های نورزوی خود، عینک گوگل را جایزه دهد. احتمالا قیمت این عینک 7 تا 10 میلیون تومان خواهد بود.

از بازار کامپیوتر که بگذریم و مسیر خیابان حافظ را در پیش بگیریم، به پاساژ موبایل علاء‌الدین و سپس بازار موبایل ایران می‌رسیم. این دو رقیب نیز مانند مراکز خرید دیگر، روزهای شلوغی را تجربه می‌کنند.

البته فعالان بازار می‌گویند: بازار امسال مانند سال‌های پیش نیست.

در آخرین روزهای سال، جمعیت حاضر در راه‌‌روهای تنگ علاء‌الدین اکنون دو برابر شده و بر مشقت‌های همیشگی خرید در علاء‌الدین افزوده است.

در این روزها اگر از شلوغی خیابان‌های حافظ و جمهوری و مشکل همیشگی نبود جای پارک، به سلامت عبور کرده باشی و گذرت به علاء‌الدین افتاده باشد خواهی دید که سر فروشنده‌ها بسیار بیشتر از گذشته شلوغ شده است. اگر در دیگر ایام سال، توضیح اندکی در خصوص کالا به مشتری ارائه می‌کردند، اکنون دیگر وقت همان پاسخ های کوتاه را هم ندارند.

همین فروشنده‌ها اگر تا پای معامله پیش بروید، تخفیف خوبی‌ هم می‌دهند تا راضی شوید و خرید کنید.

همچنین طبق رسم همیشگی این ایام قیمت‌ها در واحدهای فروش غیر رسمی بسیار متغیر است و به اصطلاح «جای تخفیف دارد».

یکی از مشتری‌های خانم در علاء‌الدین که گوشی مورد نظر خود را انتخاب کرده بود، به دنبال ارزان‌ترین خرید از مغازه‌ای به مغازه‌ دیگر می‌رفت.

مرد میانسالی که از قیمت گوشی Galexy S4 موردپسند دختر نوجوان‌اش ناراحت بود، با ابروهای گره کرده قابلیت‌‌های گوشی را سوال می‌کرد.

چند مرد جوان نیز پشت ویترین مغازه‌ای، در مورد امکانات Galaxy Note 3 و Xperia Z1 با هم تبادل اطلاعات می‌کردند.

با گذشت از علاء‌الدین، اگر حوصله و توانی باقی مانده باشد، به بازار موبایل ایران می‌رسیم. البته این پاساژ مشکل جای پارک ندارد و به نظر می‌رسد به اندازه تمام مشتری‌ها پارکینگ موجود باشد.

اما آنها که کالای با قیمت کمی ارزان تر می‌خواهند معمولا علاء الدین را به بازار موبایل ترجیح می‌دهند و از سوی دیگر خرید از بازار موبایل به دلیل وجود نمایندگی‌ها از اطمینان و آرامش بیشتری برخودرار است.

این روزها اگرچه رونق بازار موبایل هم بیشتر شده اما هیچ‌گاه به شلوغی و ازدحام آزاد دهنده علاء‌الدین نخواهد رسید.

این روزها اغلب مشتری‌هایی که راهی مراکز خرید کامپبوتر و موبایل می‌شوند، تقریبا می‌دانند به دنبال چه کالایی هستند و به مدد سایت‌ها و فروشگاه‌های متعدد اینترنتی از جزئیات و مقایسه امکانات جنس انتخابی خود اطلاع دارند.

مرد جوانی در بازار موبایل ایران، گفت: مدت‌ها است تصمیم به خرید گوشی Iphone 5s دارد و از ویژگی‌های آن نیز کاملا مطلع است؛ امروز دیگر قصد خرید دارد. او گفت: معمولا مدل‌های جدید گوشی را در فروشگاه‌های اینترنتی می‌بینم و در بازار موبایل آنها را تست می‌کنم.

جوان دیگری که انگار از سر کار برگشته بود، بین خرید چند مدل سونی دودل بود، او نیز گفت: به دلیل شنیده‌هایش در مورد تعویض وسایل جانبی گوشی از جمله شارژر و کابل، خرید از فروشگاه‌های معتبر را به چند هزار تومان تخفیف، ترجیح‌ می‌دهد.

در نهایت با توجه به افزایش حجم خریدها در بازار IT، مروری کوتاه بر چند نکته اساسی در هنگام خرید خالی از لطف نیست.

قبل از مراجعه به مرکز خرید، از روش‌هایی از جمله اینترنت، تجربه دیگر کاربران و مشورت با افراد خبره از کالایی که قصد خرید آن را دارید، مطمئن شوید تا در هنگام مراجعه به بازار با پیشنهادهای متنوع فروشنده‌ها دچار سردرگمی نشوید. این موضوع در خرید لوازم جانبی نیز صادق است.

گارانتی کالا علاوه بر ارائه خدمات پس از فروش، تاییدکننده اصالت کالا نیز محسوب می‌شود. ترجیحا از نمایندگی‌ خرید کنید یا گارانتی‌ شناخته شده را انتخاب کنید. اگر تفاوت قیمت بین کالای دارای گارانتی‌ و فاقد گارانتی شما را وسوسه می‌‌کند، از فروشگاه معتبرتر خرید کنید.

قبل از صدو صورت‌حساب دقت کنید که جعبه کالا قبلا باز نشده باشد.

پس از خرید، کالا را در فروشگاه باز کنید و امکانات اولیه از جمله برقراری تماس و دوربین را تست کنید تا به این ترتیب حداقل‌ها را در یک خرید از بازار IT رعایت کرده باشید.


منبع : فارس

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 20 + 6 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط علم و فناوری