بیلبوردهای منتقدانه ی شهرداری

کد خبر 15150 - 1392 12 | تاریخ: 1345 روز پیش-1392/12/24 | ساعت: 16:58

انتقاد به سیاست های دولت در حوزه خارجی و داخلی در همه جای جهان مرسوم است و به طور معمول از طریق رسانه ها صورت می گیرد.

 

ImageThumb

یعنی چه اعتراضات مدنی باشد و چه از سوی گروه خاص سیاسی رسانه ها از قبیل کانال های تلویزیونی، شبکه های مختلف خبری و مطبوعات جایی است که انتقاد ها و اعتراض ها را در جوامع بروز می دهد و منتشر می کند.

 

در ایران اما از روی کار آمدن دولت حسن روحانی تا امروز بیلبوردهای پایتخت هستند که به سیاست های دولت  اعتراض می کنند.

 

بیلبوردهایی که مدیریت شهری از آنها برای تبلیغات و اعلام مناسبت های خاص استفاده می کند و در واقع مخصوص همین کار هم هستند، بعد از سفر روحانی به نیویورک جایی برای اعتراض به سیاست خارجی دولت یازدهم شده اند آن هم در شرایط حساس کنونی که هر گونه تحرکی از سوی غرب و آمریکا رصد می شود.

 

شاید هم بتوان این مساله را اینطور تعبییر کرد که  از میان همه شهرها و شهرداری‌ها، فقط شهرداری تهران است که در حوزه سیاست، به‌ ویژه سیاست خارجی برای خود حق اظهارنظر قائل است و این در حالی است که وقتی محمد باقر قالیباف برای سومین بار و با حاشیه های فراوان شهردار تهران شد بار دیگر قول داد مدیریت شهری را سیاسی نکند اما بیلبوردهای صداقت امریکایی در سطح شهر آن هم در بهبوهه مذاکرات هسته ای ایران و غرب و همچنین بیلبوردهای جدید ضد کاترین اشتون هم در شرایطی که بعد از سالیان سال یک مقام ارشد اروپایی به ایران سفر کرده و همه تلاش ها برای ایجاد ارتباط دوجانبه در حال انجام است، این قول محمد باقر قالیباف را زیر سوال می برد!

 

در بنرهای جدید اما به دیدارهای غیرسیاسی کاترین اشتون در تهران حمله شده است. در این بنرها که عنوان حقوق بشری دارند، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با صدام حسین معدوم مقایسه شده است.

 

هدف انتقاد و حمله این بنرها هم دیدارهای موسوم به حقوق‌ بشری اشتون در تهران است. دیدارهایی که  انتقادهای بسیاری را در در محافل سیاسی اصولگرا بر انگیخته و معلوم نیست چرا شهرداری تهران هم،  پایتخت را قاطی این اعتراضات کرده است در حالی که شهرداری باید نهادی کاملا شهری و مردمی و به دور از سیاست زدگی باشد!

 

به این ترتیب بود که اشتون نیز به جرگه بیلبورد‌نشینان پیوست تا مدیریت شهری باز هم نشان دهد که جهت گیری سیاسی دارد  و این در حالی است که جای انتقادات سیاسی در محافل سیاسی یون حزب ها و مجلس است نه سطح شهر!

 

شاید بهتر باشد در آستانه نوروز شهرداری تهران بیشتر به پیام های نوروزی و پیام های عبرت آمیز در حوزه راهنمایی و رانندگی و نگهداری از طبیعت بپردازد تا نصب بنرهای سیاسی که هیچ ارتباطی با حوزه شهر ی ندارند.

 


منبع : شهر خبر

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 20 + 1 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط شهرنشینی