گردشگری - موتور ایجاد اشتغال درعربستان

کد خبر 15198 - 1392 12 | تاریخ: 1371 روز پیش-1392/12/24 | ساعت: 23:34

ـصنعت گردشگری عربستان طبق برنامه ریزی‌های تعیین شده قرار است تا سال 2020 بیش از 1.8 میلیون شغل دراین کشور ایجاد کند.
 
به گزارش عرب نیوز این افزایش اشتغال شامل مشاغلی است که به طور مستقیم به این صنعت مربوط است و نیز صنایعی که به طور غیر مستقیم از زیر مجموعه‌های گردشگری است را هم در بر می‌گیرد.
 
این موضوع درگزارش سالانه‌ای که از سوی آژانس مالی عربستان سعودی اعلام شده و آمده است که کمیسیون گردشگری و آثار باستانی عربستان با ارزیابی شرایط بر اهمیت صنعت گردشگری درچرخه اقتصادی این کشور و آثار آن بر بخش‌های مختلف وابسته به این صنعت تاکید دارد.
 
این گزارش یادآور شده است که بخش گردشگری تا کنون فرصت‌های شغلی بسیاری برای شهروندان سعودی تامین کرده‌است.
 
تعداد مشاغلی که به طور مستقیم به این صنعت وابسته‌اند، درسال 2012 حدود 709 هزار مورد بوده که برابر با 5.9 درصد رشد از سال پیش از آن است که تنها 670 هزار شغل تازه بود که درسراسر کشور و دربخش‌های زیر مجموعه گردشگری ایجاد شده بود.
 
همچنین درگزارش آمده است که مشاغل وابسته به گردشگری خود موتور محرک فعالیت‌ها در بخش اقتصاد داخلی از جمله توسعه صندوق‌های مالی ،فعالیت‌های بانکداری و بازارهای سرمایه ،سرمایه گذاری‌های ملی و دارایی های عمومی وهمچنین افزایش سهم تجارت خارجی و تعادل پرداخت‌ها شده است.
 
سهم توریسم در تولید ناخالص ملی عربستان در سال 2012 نیز با 6.8 درصد رشد نسبت به سال پیش از آن بوده است. این گزارش همچنین آورده است که تسهیلات اقامتگاهی درجدول طبقه بندی میزان پولی که گردشگران خارجی خرج کرده‌اند،جایگاه نخست را دارد که بالغ بر 19.7 میلیارد ریال سعودی یعنی 34.5 درصد درسال 2012 بوده است. درحالی که همین میزان درآمد از محل خرید گردشگران درکشور حدود 15.5 میلیارد ریال یعنی 34.5 درصد در همان سال بوده است.
 
با توجه به این گزارش می‌توان دریافت که چرا کمیسیون گردشگری و آثار باستانی عربستان سعودی تلاش‌های خود را بر توسعه بخش هتلداری متمرکز کرده و تعداد هتل‌ها در این کشور تا پایان 2012 به بیش از 1098 هتل در درجات مختلف رسید . دراین میان مکه بالاترین سهم را از این نظر بخود اختصاص داده است. ریاض درجایگاه دوم پس ازمکه است.
 
مقامات سعودی همچنین بر بخش سرمایه گذاری و توسعه بخش خصوصی در گردشگری نیز توجه ویژه‌ای دارند و با همکاری بانک سرمایه گذاری و سعودی کردیت، و نیز بنیاد توسعه صنایع سعودی و بنیاد توسعه کشاورزی سعودی و دیگر موسسات مالی مشابه دراین کشور به حمایت ازشرکت‌های فعال درحوزه گردشگری اقدام کرده اند.
 
درهمین راستا تامین اعتباری بالغ بر 250 میلیون ریال سعودی در بخش گردشگری و اجرای پروژه‌های مرتبط با توریسم و میراث فرهنگی اختصاص داده شده است.


منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 9 + 10 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط گردشگری