اهمیت مدیریت استراتژیک در سازمان(2)

کد خبر 15316 - 1392 12 | تاریخ: 1370 روز پیش-1392/12/25 | ساعت: 20:08

استراتژی‌های ST
با توجه به نامناسب بودن شرایط محیط بیرونی و احتمالا وضعیت نامناسب فروش محصولات شرکت و رشد اندک بازار محصولات سازمان، بهتر است که شرکت به استراتژی‌های تنوع بپردازد، خصوصا تنوع ناهمگون.
کاملا مشخص است که با مزیت‌های رقابتی که سازمان واجد آنها است و اقبال نامطلوبی که در بازار وجود دارد باید که سازمان منابع خود را از برخی فعالیت‌های فعلی بیرون کشیده و در حوزه‌های دیگر به تکاپو بپردازد. توجه داشته باشید که منظور ماجراجویی‌های پرمخاطره نیست بلکه مطالعه سنجیده برای انتقال انرژی به مناطق پربازده‌تر کسب‌وکار و تمرکز روی حصول نتایج مطلوب است.
در صورتی که این استراتژی‌ها با هزینه‌های بسیار همراه است یا به هر دلیل دیگر امکانپذیر نیست سازمان می‌تواند از استراتژی‌های تمرکز و با اولویت توسعه بازار و توسعه محصول استفاده کرده تا به این طریق در بازارهای جدید بتواند محصولات خود را ارائه کرده یا محصولات فعلی خود را با ایجاد بهبود در آنها به بازارهای کنونی دوباره عرضه کند. به صورت کلی نیز می‌توان گفت که سازمان باید سعی کند شایستگی‌های متمایز خود را حفظ کرده و ترجیحا خود را در معرض ریسک‌های بزرگ قرار ندهد.
استراتژی‌های WO
در این موقعیت می‌توانید استراتژی مشاركت را از سری استراتژی‌های تدافعی به كار ببندید و از طریق آن به برخی از استراتژی‌های متمركز و تنوع برسید. مطالعه کنید که آیا می‌توانید با مشاركت با دیگر بنگاه‌های توانمند و رفع نقاط ضعف خود به وسیله نقاط قوت آنها به ارائه محصولات یا خدمات جدید به بازارها و مشتریان كنونی یا جدید بپردازید؟
البته به جز مشاركت از روش‌های دیگری نیز می‌توانید نقاط ضعف خود را برطرف كنید كه البته بستگی زیادی به توان مدیریتی و عملیاتی سازمان شما دارد. به دست آوردن منابع مالی از راه دریافت وام و تسهیلات، خرید تكنولوژی، به كارگیری متخصصان و كارشناسان خبره، جذب مدیران خوشنام و لایق یا بهره‌گیری از مشاوران زبده کسب و کار از جمله رویكردهای اثربخش است.
این شرکت‌ها باید از خود بپرسند با توجه به اینکه بازار مربوط به حوزه فعالیت‌های آنها رشد خوبی دارد چرا آنها موفق نیستند؟
آنها باید عیوب و ایرادهای خود را متوجه شده و به سرعت برطرف کنند. این برنامه‌های تغییر باید در جهتی باشد که نقاط ضعف را برطرف کرده، سازمان را دارای نقاط قوت کند و در ادامه برای سازمان شایستگی‌های متمایزی ایجاد کند و مزیت رقابتی اعطا نماید. در غیر این صورت و عدم دست یازیدن به برنامه‌های تغییر و تحول درجهت بهبود، امکان بهره‌برداری از فرصت‌های بیرونی از دست خواهد رفت، چراکه فرصت‌ها همیشه منتظر نمی‌مانند تا ما زمانی بتوانیم از آنها استفاده کنیم.
از اولین برنامه‌هایی که سازمان باید نسبت به اجرای آن بکوشد کاهش هزینه و بیرون کشیدن منابع از فعالیت‌هایی است که ضررده بوده یا سود ناچیزی برای سازمان دارند. با اجرای برنامه‌های بهبود، می‌توان از استراتژی‌های متمرکز و تنوع نهایت استفاده را برد. در بازار فعلی، رسوخ کنید و محصول خود را بهبود دهید.
استراتژی یکپارچگی افقی که به صورتی هوشمندانه و با هدف کسب شایستگی‌های متمایز سازمانی که در زمینه مشابه فعالیت می‌کند و قصد خرید آن را دارید می‌تواند مثمر ثمر باشد. این استراتژی احتیاج به منابع مالی زیادی دارد که باید برای تامین آن فکری کرد.
با توجه به مساعد بودن شرایط بازار و با انجام مطالعه امکان‌سنجی و تهیه یک طرح کسب و کار حساب شده، می‌توان ریسک پرداخت منابع و تسهیلات اخذ شده را کاهش داد. همچنین از منابعی که از فعالیت‌های بدون سود بیرون کشیده شده نیز می‌توان جهت تامین منابع اجرای استراتژی یکپارچگی افقی استفاده کرد. در صورتی که توان مدیریتی شرکت برای طراحی استراتژی‌ها و طرح‌ریزی برنامه‌های تغییر و بهبود، کافی نباشد باید به استراتژی‌های مشارکت و حتی واگذاری و انحلال فکر کرد.
استراتژی‌های WT
سازمان‌ها در وضعیتی که واجد توانمندی‌ها یعنی منابع و مهارت‌ها نبوده و به زبان ساده‌تر مزیت‌های رقابتی ندارند و فرصت‌هایی نیز در محیط بیرونی آنها وجود ندارد، باید دست به تغییرات زیربنایی و اساسی بزنند. این تحولات باید به فوریت و در اسرع وقت انجام شوند. این شرکت‌ها باید به سرعت هزینه‌های خود را تا حد زیادی کاهش دهند و منابع خود را در زمینه‌هایی غیر از فعالیت‌های کنونی سرمایه‌گذاری کنند.
انتخاب‌ها و گزینه‌های شما محدود به استراتژی‌های تدافعی هستند كه شامل مشاركت، كاهش، واگذاری و انحلال هستند. در صورتی كه اوضاع زیاد وخیم نباشد، می‌توانید با مشاركت با سازمانی دیگر و از خط تولید خارج كردن محصولاتی كه سودده نیستند گذران وقت كرده و بقای خود را حفظ كنید تا سازمان نقاط ضعف خود را برطرف كرده یا در بیرون، فرصت‌هایی ایجاد و گشایشی حاصل شود.
در صورتی كه نتوانید موارد فوق را به عنوان برنامه خروج از بحران به‌كارگیرید، چاره‌ای جز این ندارید كه شركت را فروخته یا به فعالیت و حیات موسسه پایان دهید و آن را
منحل کنید.


منبع : دنیای اقتصاد

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 16 + 10 چند است؟

ADVERTISING