زبان سرخ سر سبز میدهد بر باد

کد خبر 15345 - 1392 12 | تاریخ: 1343 روز پیش-1392/12/25 | ساعت: 23:39

زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد

ضرب المثل مذکور ناظر به مزاج شناسی در طب جامع و حالت های مزاجی افراد است. همان طور که می دانیم ما چهار مزاج یا طبع داریم که بسته به فرد و محیطی که درآن زندگی می کند متفاوت است:طبع بهاری یا دموی یا همان گرم و تر، طبع تابستانی یا صفرایی یا همان گرم و خشک، طبع پاییزی یا سودایی یا همان سرد و خشک و طبع زمستانی یا بلغمی یا همان سرد و تر.
گفتنی است مزاج افراد گاهی اوقات در فرد ثابت است یا این که در اثر تغییرات آب و هوایی و فصلی و نوع تغذیه، یکی از مزاج ها غلبه پیدا می کند و ویژگی های روانی و اخلاقی مزاج مورد نظر را پیدا می کند.
یکی از طبع ها طبع تابستانی است که افراد دارای این طبع دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند.هم چنین کسانی که دچار غلبه صفرا شده اند نیز خصوصیات افراد صفرایی مزاج را به خود می گیرند.در خصوصیات این افراد می خوانیم که دارای رفتار تندی می باشند، زود عصبانی می شوند و خیلی زود هم پشیمان می شوند ،اما گاهی پشیمانی سودی ندارد و چه بسا که این حالت باعث هلاکت شود.
ضرب المثل مذکوراشاره به این خصوصیت افراد صفرایی مزاج دارد. زمانی که افراد دچار این حالت و غلبه صفرا می شوند، زبانشان قرمز و سرخ گونه است که با نگاه کردن به زبان فرد می توان تشخیص داد که آیا صفرا بر او غلبه کرده است یا نه.اگر دیدم که زبانش سرخ شده است باید با این افراد با ملایمت و ملاطفت و گذشت برخورد کرد، چراکه این شخص خیلی زودتر از آنچه فکرش را بکنید از رفتار خود پشیمان شده و اظهار ندامت می کند.
به فرماندهان نظامی توصیه می شد چنان چه سربازی یا نیرویی در مقابل دستورات تندی کرد و موضع گرفت ، سریعا او را توبیخ و زندانی نکنند، بلکه ابتدا زبانش را ببینند که سرخ شده یا نه. اگر زبانش سرخ شده بود،بدانند که او غلبه صفرا دارد و باید از او گذشت.


منبع : بهار کودکی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 19 + 9 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر