موزه روانشناسی در بریتانیا

کد خبر 15378 - 1392 12 | تاریخ: 1346 روز پیش-1392/12/26 | ساعت: 10:08

موزه علوم بریتانیا از این پس آثار وابزارهای شاخص روانشناسان بریتانیایی را درقرن گذشته دراین موزه به علاقمندان عرضه می کند. 

موزه علوم بريتانيا با اعلام اين مطلب افزود:«اين نمايشگاه که انواع گوناگوني از اشياي مورد استفاده توسط روان شناسان از انواع پازل ، داستان تا کارهاي هنري و ابزارهاي شنيداري، ديداري و انواع لوازم و تکنيک هاي ضروري که بيشتر روان شناسان در فعاليت هاي روزانه خود مورد استفاده قرار مي داده اند، درمعرض ديد علاقمندان قرار مي دهد.»

اين نمايشگاه به رغم عنوان تخصصي خود داراي سه بخش و يا موضوع جداگانه است که بخش نخست با عنوان : معماها يا پازل هاي حل کردني ، ضمن ارائه نمونه هاي قديمي نشان مي دهد که روان شناسان چگونه به سوال دشوار: ذهن دقيقا چه طور کارمي کند ، مورد بررسي ومطالعه قرار مي دهند.

بخش دوم با عنوان: ابزارها را به کاربگير» شامل مواردي از بررسي هاي عملي وروش هاي رواان شناختي در غلبه بر مشکلات موجود در زمينه هاي يادگيري ، آموزش، سلامتي و صنعت است.

و در بخش پاياني که باعنوان «قصه گويي» مشخص شده ، روان شناسان را به عنوان قصه گوياني نشان مي دهد و تلاش مي کند تا نشان دهد روان شناسان چگونه از ابزار داستان و داستان گويي براي مواجهه با برخي مشکلات استفاده مي کنند.

نکته بسيار جالب دراين بخش آن است که دراين بخش نقطه مرکزي اين نمايشگاه داستان هايي از دو نويسنده و شاعر برجسته دوران جنگ انگلستان ويلفرد اون و زيگفريد ساسون جاي برجسته اي دارد که توسط روان شناسان در معالجه بيماران روحي که از جنگ بازمي گشتند بسيار مورد استفاده قرار مي گرفت وبه دليل کاربرد و اثر شگفت آور آن نزد روان شناسان دردرمان بيماران روحي پس از جنگ جهاني شهرت بسيار دارد.
ويلفرد اون از شاعران جنگ انگلستان است که در جريان جنگ جهاني اول ابتدا جواني خوشبين و پر انرژي بود و بسيار احساس سلحشوري مي کرد، ولي با ديدن صحنه هاي دلخراش جنگ از نزديک به حقيقت جنگ پي برد. در شعري با عنوان "مرگ شيرين در راه وطن" او تجربه اش را از صحنه اي از جنگ به تصوير ميکشد.

اون که به شدت از حوادث مرگبارجنگ دچار افسردگي شده بود، زماني که براي درمان به انگليس برگردانده شد، با شاعر جنگ ديگري به نام زيگفرد ساسون آشنا شد که بر وي تاثير زيادي گذاشت. .
اشعارو داستان هاي اين دو شاعربعدها به عنوان روشي کارآمد توسط روان شناسان بريتانيايي دردرمان افسردگي هاي رواني ناشي ازجنگ مورد استفاده قرار گرفته است..
ازاين رو اين داستانها که به عنوان متدهاي شاخص درماني براي بيماران روحي بازگشته از جنگ با عنوان « گفتگو براي درمان» توسط روان شناسان کاربرد گسترده وشهرت بسيار داشت، بخش مهمي از اين نمايشگاه را تشکيل مي دهد.

علاوه براين ايجاد آزمايشگاه علائم خاص که توسط روان شناس برجسته بريتانيايي هانس ايسنک به منظور کمک به بررسي و مطالعه در مسائل مرتبط با هوش و شخصيت توسعه يافته بود؛ بازسازي و به صورت جانبي در اين نمايشگاه افزوده شده است.


منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی ؟میترااسدنیا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 13 + 5 چند است؟

ADVERTISING